Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Świętokrzyskie » Sandomierz Grodzisko Gostonomium
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Poza tym badania archeologiczne od kilku lat nasuwają pytanie: czy w Sandomierzu mamy do czynienia z jednym podgrodziem, czy z dwoma? Jeśli chodzi o teren Gostomianum czy Wzgórza Katedralnego, to na podstawie przesłanek historycznych, dedukcji, sytuacji tego obszaru w stosunku do innych wzgórz i oczywiście wyników badań sprawa wydaje się stosunkowo jasna. Natomiast jeśli chodzi o teren przyległy do Wzgórza Katedralnego od zachodu i w stosunku do niego depresyjny, to nie ma żadnych przesłanek wynikających ze źródeł pozaarcheologicznych, które pozwalałyby umieszczać w tym miejscu drugie podgrodzie. Niemniej, teren ten był umocniony. Część, a właściwie strop części umocnień drewniano-ziemnych został odkryty w czasie badań w 1961 r.

Umocnienie to składa się z pionowo wbitych pali drewnianych, osadzonych w poziomo przebiegających, luźno położonych bierwionach. Konstrukcja była dodatkowo wzmocniona plecionką wiklinową. Na stropie umocnienia spoczywała warstwa, którą można odnieść do XIII w. Umocnienie zatem pochodzi z XIII lub sprzed XIII w. Trudno powiedzieć coś więcej na temat tej konstrukcji, ponieważ badania musiały zostać przerwane na wysokości stropu ze względu na wymogi bezpieczeństwa. Nie znamy układu konstrukcyjnego w głębszych partiach umocnienia ani jego szerokości. Również przebieg umocnienia nie rysuje się jasno na skutek zbyt małej przestrzeni, na jakiej zostało odkryte. Przebiega w poprzek ulicę Zamkową (przy ośrodku zdrowia) i następnie biegnie na północ w kierunku wąwozu idącego od Gostomianum i łączącego się nieco dalej na zachód z wąwozem przy kościele Św. Marii Magdaleny. Jego zakrzywienie na ulicy Zamkowej sugeruje związek z podnóżem Wzgórza Zamkowego, lecz to na razie jest wszystko, co na ten temat moglibyśmy powiedzieć.

Źródło: Z problematyki badawczej wczesnośredniowiecznego Sandomierza, Eligia Gąssowska, str. 37-72 [w:] Rocznik Muzeum Świętokrzyskiego 7, 1971, str. 50-52

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:38 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Część miasta, rozlokowaną na Wzgórzu Świętojakubskim, Długosz określa jako Stare Miasto, lecz również nazywa ją, co jest bardzo wymowne, preurantiqua urbs — ciuitas urbs, w odróżnieniu od aktualnego w jego czasach oppidum, straciło już wówczas znaczenie, jakie posiadało w XII i pierwszej połowie XIII w., na korzyść miasta lokowanego na Wzgórzu Miejskim w 1286 r. Określenie przez Długosza Wzgórza Swiętojakubskiego jako Starego Miasta wywołało wiele nieporozumień, gdyż identyfikowało się je z miastem najstarszym. Tymczasem, co raz jeszcze z naciskiem należy podkreślić, znaczenie Wzgórza Katedralnego wraz z Gostomianum w XI i XII w. było pierwszoplanowe i tutaj mieściło się główne centrum. Zapewne z powodu ciasnoty terenu ciężar osadnictwa przeniesiono na Wzgórze Świętojakubsko-Świętopaelskie wraz z pierwszą lokacją, którą odnosi się do czasów sprzed 1244 r. Wiemy o tym pośrednio ze zwrotu zawartego w dokumencie wydanym w 1244 r. dla Podolińca, w którym książę nadaje ludności tejże osady takie same prawa quo cives Cracoviensis et Sandomieriensis utuntur ... Zdanie, które informuje, że lokacja ta mieściła się poza Wzgórzem Katedralnym miejskim, jest wtrącone w przywilej z lat 1286—1289, wydany dla dominikanów w Sandomierzu:

"...ante quam Civitas Sandemiriensis ad montem circa ecclesiam sanctae Mariae fuisset translata et collocata"

I bardzo dyplomatyczna i ostrożna w podsumowaniu opinia, pozostawiające wiele miejsca na dalsze domysły i spekulacje, że:

"Blisko związane z grodem pod względem topograficznym i obronnym było podgrodzie, które zajmowało teren Wzgórza Katedralnego lub teren Gostomianum. Podkreślić należy, że teren Gostomianum stanowił w przeszłości i stanowi w zasadzie dalszy ciąg tego samego wzgórza, zwanego Katedralnym lub Kolegiackim, o dość równej kulminacji, być może specjalnie ściętej dla celów osadniczych. Wzgórze to było przecięte nie istniejącym dziś głębokim, poprzecznym wąwozem, który sztucznie pogłębiony we wczesnym średniowieczu, ełnił funkcję fosy. Na terenie grodu (lub w najbliższym sąsiedztwie) w XI w. (lub nieco wcześniej) powstaje pierwszy kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja. Jego bliższa lokalizacja nie jest nam znana, gdyż przestał istnieć zapewne już po najeździe tatarskim w 1260 r. Można tylko sądzić, że stał mniej więcej w miejscu, gdzie dziś wznosi się budynek zwany Wikariatem. N ie jest wykluczone, że również jeszcze w XI w. na terenie podgrodzia powstał dla potrzeb zamieszkałej tu ludności kościół pod wezwaniem Św. Piotra. W każdym razie w 1166 r. był z pewnością kościołem parafialnym".

Czyli gród prawdopodobnie lokalizowany k. Wikariatu


Źródło: Z problematyki badawczej wczesnośredniowiecznego Sandomierza, Eligia Gąssowska, str. 37-72 [w:] Rocznik Muzeum Świętokrzyskiego 7, 1971, str. 52-55, 63-66

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:42 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Świętokrzyskie » Sandomierz Grodzisko Gostonomium


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL