Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Dolnośląskie » Owiesno Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lokalizacja
 Post Napisane: środa, 14 lutego 2018, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Lokalizacja Grodziska w Owieśnie [Owiesno Grodzisko]

Google Maps:
https://goo.gl/maps/rmx7BQimXHn

Współrzędne:
50°38'57.02"N 16°41'09.31"E

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: środa, 14 lutego 2018, 21:15 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Lokalizacja
 Post Napisane: sobota, 10 marca 2018, 18:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
AZP 89-25/25

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lokalizacja
 Post Napisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
W dostępnych źródłach grodzisko jest lokalizowane w miejscu aktualnego zamku bądź "w bliskim sąsiedztwie". Ta drugą lokalizację sugeruje większość stron internetowych opierając się na jednym źródle; poniżej fragmenty tekstów wraz z linkami. Wątpliwości rozwiałaby ostatecznie mapa AZP, z naniesionymi numerami stanowisk - niestety nie mamy do niej dostępu i wglądu. Do chwili wyjaśnienia lokalizacja będzie wskazywała obiekt na obszarze zamku ...

Początki zamku w Owieśnie są słabo znane, a przy braku wiarygodnych przekazów pojawiają się zwykle liczne, czasem wzajemnie się wykluczające, hipotezy. Według niektórych źródeł, już na początku XIII wieku miał tu powstać zameczek, zbudowany przez Templariuszy. Faktycznie, obok istniejącego zamku zachowało się grodzisko, a podobno jeszcze w połowie XIX w. były na nim widoczne ślady murowanych fundamentów. Zwolennicy takiej wersji uważają je za pozostałości placówki zakonnej. O ile taka istniała, to zapewne nie dłużej niż do 1260 r., kiedy dziesięciny z Owiesna nadano cystersom kamienieckim. Według innej hipotezy, także słabo udokumentowanej, Owiesno mogło stanowić pierwotną siedzibę możnego rodu Pogorzelów, w XIII i XIV wieku, jednego z najbardziej wpływowych na Śląsku. Za protoplastę tego rodu uważa się stolnika Jarosława (wymienianego w latach 1175-1203), jego następcy pełnili w XIII w. wysokie urzędy (m.in. kasztelanów wielu grodów), a najbardziej znanym przedstawicielem jest biskup wrocławski Przecław (ur. 1299, bp. 1341-76). Pogorzelowie posiadali w pobliżu Owiesna rozlegle dobra; częścią z nich uposażyli wkrótce po 1200 r. klasztor Augustianów w Kamieńcu Ząbkowickim. Jednak pierwszym znanym członkiem rodu, wymienionym jako pan „z Owiesna” (1290 r.) jest dopiero Jarosław (występujący w latach 1269-1300), kasztelan Barda (1283 r.), ożeniony z Elżbietą, córką Bogusława Młodszego ze Strzelina.

Źródło: https://www.labiryntarium.pl/5powiatow/ ... iesno.html

------------------

Owiesno to niewielka wioska w południowo-zachodniej Polsce (województwo dolnośląskie), położona pomiędzy wzgórzami Bielawskimi a Niemczańskimi. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane na obrzeżach miasta malownicze ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już prawdopodobnie na początku XIII wieku przez templariuszy. Wokół twierdzy znajdowało się także niewielkie grodzisko obronne, którego relikty przetrwały do XIX wieku.

Źródło: http://navtur.pl/place/show/104,zamek-owiesno

------------------

Początki zamku w Owieśnie są słabo znane. Według bardzo wątpliwej tradycji już na początku XIII wieku miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Obok istniejącego zamku zachowało się grodzisko, a podobno jeszcze w połowie XIX w. były na nim widoczne ślady murowanych fundamentów, uważanych przez zwolenników tej wersji za pozostałości placówki zakonnej. O ile taka istniała, to nie dłużej niż do 1260 r., kiedy dziesięciny z Owiesna nadano cystersom kamienieckim. Według innej hipotezy Owiesno mogło stanowić pierwotną siedzibę możnego rodu Pogorzelów, w XIII i XIV w. jednego z najbardziej wpływowych na Śląsku. Pierwszym znanym członkiem rodu, wymienionym jako pan z Owiesna (1290 r.), jest Jarosław (występujący w latach 1269-1300) kasztelan Barda (1283 r.). Związek Owiesna z Pogorzelami (później piszącymi się von Pogarell, von Pogrell) był bardzo trwały - wieś i zamek należały do nich aż do drugiej połowy XVI wieku i stanowiły ich gniazdo rodowe.

Źródło: http://www.zamki.name/Dolnoslaskie/owiesno.php

------------------

Historia zamku przedstawiona na tablicy postawionej przy ruinach:

Zamek w Owieśnie stanowi w skali Śląska wyjątkowe założenie, ze względu na regularny plan koła. Pomimo wielu przebudów, do ostatniej wojny mógł zachwycać niezwykłą sylwetką. Niestety, w latach 80. XX w. bezpański wówczas zamek uległ całkowitej dewastacji - dziś pozbawione dachów ruiny nie wyglądają już tak efektownie.
Początki zamku w Owieśnie są słabo znane. Według bardzo wątpliwej tradycji, już na pocz. XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Obok istniejącego zamku zachowało się grodzisko, a podobno jeszcze w poł. XIX w. były na nim widoczne ślady murowanych fundamentów, uważanych przez zwolenników tej wersji za pozostałości placówki zakonnej. O ile taka istniała, to nie dłużej niż do 1260 r., kiedy dziesięciny z Owiesna nadano cystersom kamienieckim. Według Innej hipotezy, Owiesno mogło stanowić pierwotną siedzibę możnego rodu Pogorzelów, w XIII i XIV w. jednego z najbardziej wpływowych na Śląsku. Pierwszym znanym członkiem rodu, wymienionym Jako "pan z Owiesna" (1290 r.) jest Jarosław (występujący w latach' 1269-1300), kasztelan Barda (1283 r.). Związek Owiesna z Pogorzelami (później piszącymi się von Pogarell, von Pograli) był bardzo trwały - wieś i zamek należały do nich aż do 2. poł. XVI w. I stanowiły ich gniazdo rodowe. W1320 r. Jerzy i Zygmunt von Pogrell sprzedali część majątków związanych z Pilawą Górną; w związku z tą transakcją pojawia się pierwsza wzmianka mówiąca wprost o majątku rycerskim w Owieśnie. Około poł. XIV w. w pobliżu opuszczonego starszego założenia obronnego zbudowano nowy, murowany zamek z kamienia. Otaczał go mur obronny na planie niemal idealnego koła o średnicy 30m oraz fosa wodna. W części płd.-zach. wznosiła się wieża na planie koła, ustawiona w linii muru i występująca na zewnątrz obwodu, mogąca pełnić aktywną rolę w obronie. W późniejszym okresie na jej miejscu wzniesiono nową wieżę, w dolnej części kwadratową, a w górnej ośmiokątną.

Źródło: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=97&t=14595

------------------

Początki zamku są słabo znane. Według bardzo wątpliwej tradycji, już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Obok istniejącego zamku zachowało się grodzisko, a podobno jeszcze w połowie XIX w. były na nim widoczne ślady murowanych fundamentów, uważanych przez zwolenników tej wersji za pozostałości placówki zakonnej. O ile taka istniała, to nie dłużej niż do 1260 r. kiedy dziesięciny z Owiesna nadano cystersom kamienieckim.

Źródło: http://zamki-palace.eu/index.php/zamki- ... uiny-zamku

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 10:31 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Dolnośląskie » Owiesno Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

Narzędzia:
 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL