Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Dąbrowskie Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 23 czerwca 2017, 12:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Grodzisko w Dąbrowskich położone jest na wysokim wzgórzu, u zbiegu dwóch niewielkich cieków, dopływów Legi. Teren wokół grodziska był pierwotnie zabagniony. Warownia składa się z usytuowanego na wyższym wierzchołku góry okrągłego majdanu o średnicy ok. 30 m, otoczonego pojedynczym pierścieniem wału, wyraźnie podwyższonego od strony północnej oraz ulokowanego na niższym wierzchołku rozbudowanego przejścia bramnego. Dojścia do grodu broniły ostro nachylone stoki wzgórza, na którym się znajdował. Podczas badań wykopaliskowych odkryto relikty wału przekładkowego. Natrafiono też na ślady wcześniejszego osadnictwa, datowanego na okres wpływów rzymskich.

Źródło: http://grodziskajacwiezy.pl/listing/gro ... browskich/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 23 czerwca 2017, 12:20 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 13 listopada 2017, 00:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Znane jako:

- Wallburg
- Burgwall
- Wałowa Góra
- Schwedenschanze
- Szwedzki Szaniec
- Szaniec Szwedzki
- Zamczysko
- Zamcysko
- Schlossberg
- Schloss Berg
- Dąbrowskie
- Dombrowsken
- Pieńki
- Stobbenort
- Stobbenorth

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 24 marca 2019, 15:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Dąbrowskie - wczesnośredniowieczne grodzisko Jaćwingów. Obwałowany obiekt zwany „Szwedzkim Szańcem” położony jest w odległości ok. 2 km na południowy-zachód od wsi.
Grodzisko wzmiankowane na początku XIX w. przez J. Guisego. Wizytowane przez H. Cromego w latach 30 XX w., który datował stanowisko na czasy staropruskie i użył nazwy Schwedenschanze. Badania wykopaliskowe na grodzisku (st.1) prowadzone były przez ekspedycję Muzeum Okręgowego w Suwałkach kierowaną przez Jerzego Brzozowskiego i Jerzego Siemaszkę.

Wzniesienia noszące ślady antropogenicznych przekształceń z Dąbrowskich znane były już archeologom niemieckim. (Grenz Kartoteka: Dombrowsken, Stobbenort; Prussia-Museum Archiv: PM-A 249/1.). Nazwa: Schwedenschanze, Zamczysko, Zamcysko, Schlossberg, Schloss Berg, Stobbenort, Wallburg, Burgwall (Wałowa Góra).

Grodzisko w Dąbrowskich położone jest na wysokim wzgórzu, u zbiegu dwóch niewielkich dopływów Legi. Teren wokół grodziska był pierwotnie zabagniony. Wysokość wzgórza wynosi około 20 m., zaś kąt nachylenia stoku około 50 stopni. Założenie obronne jest obwałowane o wymiarach 45 x 40 m. Warownia składa się z usytuowanego na wyższym wierzchołku góry okrągłego nieznacznie wklęsłego majdanu o średnicy około 30 m, otoczonego pojedynczym pierścieniem wału, wyraźnie podwyższonego od strony północnej oraz ulokowanego na niższym wierzchołku rozbudowanego przejścia bramnego. Dojścia do grodu broniły ostro nachylone stoki wzgórza, na którym się znajdował. Podczas badań wykopaliskowych odkryto relikty wału przekładkowego. Natrafiono też na ślady wcześniejszego osadnictwa, datowanego na okres wpływów rzymskich.

W odległości ok., 1 km na południe od Dąbrowskich znajduje się wzgórze 202 m. na którym również miało znajdować się grodzisko [54.088568, 22.534751]. Wierzchołek tego pagórka został bardzo zmieniony w wyniku orki. Na południowym stoku są liczne ślady eksploatacji żwiru. Na południe od wsi poza „Szwedzkim Szańcem” istnieją jeszcze 3 wzgórza o regularnych kształtach, płaskim plateau, i stromych zboczach, z których każde mogło w przeszłości pełnić funkcje refugialne. Obydwa obiekty przypuszczalnie wchodziły w skład dawnej ziemi jaćwieskiej Meruniska.

Interesujące są również wyniki uzyskane ze skanowania badanego wykopaliskowo w latach 1985 oraz 1987-1989 grodziska w Dąbrowskich. Pomimo licznych okopów zlokalizowanych na stokach wzniesienia, majdan nie został zniszczony podczas działań wojennych. Dzięki Numerycznego Modelu Terenu (NMT) można dostrzec jego regularny, nieckowaty kształt.

Warto podkreślić, że po okalających go wałach o konstrukcji przekładkowej, odkrytych podczas wykopalisk, na NMT nie ma śladów. Północny skraj grodziska jest nieznacznie wyższy i przylega do niewielkiego obniżenia. Na jego szczycie zarejestrowano kilka szczegółów mikroreliefu. Jest to niewysoki kopiec połączony ze stokiem grodziska regularnym fałdem terenowym. Regularność śladów świadczy o ich antropogenicznym pochodzeniu, a w ich formie można by się dopatrywać reliktów rozbudowanego przejścia bramnego. Hipoteza ta wymaga jednak dalszych studiów i weryfikacji metodami wykopaliskowymi. Badania powierzchniowe nie dostarczyły także odpowiedzi na pytanie o charakter regularnie ukształtowanego wzniesienia, przylegającego do grodziska od północy. Wydaje się, że z racji jego bezpośredniego sąsiedztwa wzniesienie to musiało pełnić jakąś konkretną rolę we wczesnośredniowiecznym systemie osadniczym.
W pobliżu na powierzchni gruntu znajdowane są kawałki krzemieni.

Źródło: https://zabytek.pl/pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 24 marca 2019, 15:22 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Dąbrowskie Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL