Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Śląskie » Kamieniec Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: środa, 5 lipca 2017, 12:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Grodzisko znane w literaturze jako:

- Kamieniec
- Zomek
- Dramastein

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: środa, 5 lipca 2017, 12:39 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 15:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Wczesnośredniowieczne grodzisko z okresu plemiennego w Kamieńcu jest obiektem unikatowym, jedynym tego rodzaju w powiacie i jednym z niewielu na terenie woj. śląskiego. Chociaż relikty umocnień są prawie zupełnie zniwelowane to zachowały się nawarstwienia kulturowe zawierające ruchome i nieruchome zabytki archeologiczne. Autentyczne pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu, a także osady kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza posiadają dużą wartość naukową i zabytkową.

Usytuowanie i opis:

Stanowisko znajduje się w południowo-wschodniej części wsi, na wyniosłym cyplu, nad rzeką Dramą. Gród wybudowano w miejscu z natury obronnym, założenie było jednoczęściowe i miało prostą formę umocnień składających się z pojedynczego wału i fosy. Relikty umocnień są słabo czytelne w terenie ponieważ cały obszar stanowiska jest mocno zniwelowany przez orkę. Grodzisko ma w przybliżeniu owalno-kolisty kształt i pow. ok. 0,6 ha. Podczas archeologicznych badań wykopaliskowych zarejestrowano ciągnący się od strony południowo-wschodniej wał i przyległą do niego od strony zewnętrznej fosę, która obecnie jest całkowicie zasypana i niewidoczna. Wał miał konstrukcję drewniano-ziemną, a dodatkowo miejscami był licowany wapiennymi płytami kamiennymi (głównie od strony zewnętrznej). Jego szerokość u podstawy wynosiła ok. 7,6 m, a liczne drewniane resztki sugerują, że zwieńczenie wału mogło być dosyć rozbudowane. We wszystkich wykopach archeologicznych naruszających pozostałości drewniano-ziemnego wału natrafiono na warstwę spalenizny świadczącą o jego gwałtownej destrukcji. Fosa miała szerokość ok. 9 m i głębokość ok. 2,8 m. Warstwy kulturowe na majdanie mają miąższość 30-40 cm, a pod nimi zalegają pradziejowe i wczesnośredniowieczne obiekty archeologiczne.

Historia:

Na stanowisku odkryto osadę kultury łużyckiej datowaną na wczesną epokę żelaza, czyli ok. 750-400 p.n.e. W starszej literaturze przedmiotu osadę kultury łużyckiej w Kamieńcu uważa się za obronną, jednak wg. Dominika Abłamowicza nie była ona ufortyfikowana. Umocnienia zostały wzniesione dopiero we wczesnym średniowieczu w 1. połowie VIII w., a słowiański gród wybudowano na miejscu osady otwartej, która istniała tu już od przełomu VII i VIII w. Założenie obronne zostało zniszczone pod koniec IX w., co według hipotezy Dominika Abłamowicza można łączyć z najazdem wielkomorawskiego księcia Świętopełka (ur. ok. 844 - zm. 894 r.), który miał miejsce między 874 a 885 r. W tym miejscu trzeba dodać, że analogiczną hipotezę lansował już Jerzy Szydłowski, w kontekście grodów plemienia Golęszyców (łacińskie Golensizi), których relikty odkryto w Lubomi, powiat wodzisławski i Międzyświeciu, powiat cieszyński.

Stan i wyniki badań:

Prace wykopaliskowe na stanowisku prowadził Jerzy Szydłowski (w latach 1958, 1964, 1965, 1972, 1973, 1986-88). Pozwoliły one rozpoznać zabytek i pozyskać liczne zabytki ruchome datowane na wczesną epokę żelaza i wczesne średniowiecze.

Zabytek jest dostępny przez cały rok. Zabytki i dokumentacja z badań archeologicznych znajdują się w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Źródło: https://zabytek.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 15:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Opis:

Stanowisko położone jest na wyniosłym cyplu, stanowiącym fragment krawędzi terasy nadzalewowej Dramy. Kształt grodzisk jest trudny do odtworzenia, bowiem wyniki badań wykopaliskowych wskazują, iż od strony E i S grodzisko mogło być pierwotnie większe (nastąpiło zapewne naturalne osuwanie stromych zboczy cypla). Łukowaty kształt zachowanego odcinka wału (od strony W i NW) wskazuje, że obiekt mógł mieć pierwotnie kształt owalny. Obecnie jest on zbliżony do trójkąta. Powierzchnia majdanu wraz z zachowanym odcinkiem wału wynosi obecnie ok. blisko 1 ha (90 x 100-110 m). Przed wałem od strony W (płaskowyżu) znajdowała się sucha fosa. Od strony W, w odległości kilkudziesięciu m od wału, widoczny jest liczący kilkanaście m drugi odcinek wału. J. Szydłowski sądził, że był to nieukończony fragment podgrodzia. Nie jest to całkiem pewne, bowiem jak stwierdza sam autor zabytki wczesnośredniowieczne występują na powierzchni dokładnie aż do linii domniemanego wału.

Stratygrafia:

Wał stanowił konstrukcję jednofazową. Na majdanie grodziska zalegała warstwa kulturowa miąższości do 40 cm, pod którą odkryto 12 obiektów wczesnośredniowiecznych wkopanych w calec.

Typ umocnień:

Drewniano-ziemny. Wał posiada obecnie postać ziemnego szańca o szerokości blisko 8 m. Od strony zewnętrznej licowany był „płytami i kamieniami wapiennymi” łączonymi gliną (nie chodzi tu chyba jednak o tzw. suchy mur, charakterystyczny dla grodów z IX-X w. na terenie Moraw, Słowacji i Czech). W dwóch miejscach w spągowej partii wału natrafiono na ślady warstwy belek ułożonych poprzecznie do biegu wału. Nie wiadomo, czy była to najniższa warstwa przekładki, czy też pojedyncza warstwa stabilizująca ziemny korpus wału. Funkcjonowanie wału zakończył pożar.

Kalibrowane daty radiowęglowe trzech próbek drewnianych resztek wału grupują się tuż przed połową VIII w., czwarta próbka datowana jest na koniec IX w.

Zabudowa:

W pobliżu W odcinka wału odkryto 12 obiektów. Były to w większości owalne lub zbliżone do prostokąta jamy o powierzchni od 1 do blisko 20 m2. Brak w nich było pozostałości urządzeń grzewczych. Być może niektóre z nich stanowiły wziemne części domostw, zbudowanych na powierzchni gruntu.

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 15:04 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Śląskie » Kamieniec Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL