Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Słupno Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 20 lutego 2017, 12:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko w Słupnie jest przykładem nizinnego grodziska pierścieniowatego, charakterystycznego dla archeologicznego krajobrazu północnego Mazowsza z okresu wczesnego średniowiecza. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się cztery osady otwarte; trzy z nich funkcjonowały w tym samym czasie co grodzisko (st. 2, 3, 5).

Usytuowanie i opis

Grodzisko znajduje się ok. 1200 metrów na zachód od centrum wsi Słupno, 200 metrów na południe od koryta rzeczki Słupianki. Położone jest na terasie zalewowej Wisły na niewysokiej piaszczystej podłużnej kępie wśród terenów podmokłych. Osady ulokowano na niewielkich wyniesieniach terenu: osadę nr 2 na przedpolu grodziska od północy i północnego-zachodu, osadę nr 3 na południowy-wschód od grodziska i osadę nr 5 na wschód od niego.

Grodzisko ma kształt owalny, a jego wymiary to ok. 90 x 75 m. Wał o szerokości do 25 metrów u podstawy ma wysokość do ok. 4 metrów. W jego części wschodniej widoczne jest siodłowate obniżenie; być może w tym miejscu znajdowała się brama prowadząca kiedyś do wnętrza grodu. Stanowisko jest porośnięte drzewami w stopniu nie utrudniającym obserwacji. Teren osad przygrodowych użytkowany jest jako pola uprawne.

Historia

W. Szymański datuje grodzisko na wiek XI. Wyniki badań wskazują, że gród wzniesiono na miejscu osada kultury łużyckiej z okresu halsztackiego (ok. 1000 - 400 r. p.n.e.). Wspomniane wyżej osady przygrodowe datowane są na X - XI (st. 3, 5) lub XI w. (st. 2).

Stan i wyniki badań

Grodzisko w Słupnie znane jest od XIX wieku. Wymieniane było w sprawozdaniach terenowych z lat 20-tych. Pierwsze badania inwentaryzacyjne i weryfikacyjne grodziska przeprowadzone zostały w roku 1959. Badania sondażowe pod kierownictwem W. Szymańskiego odbyły się w roku 1966. Osady przygrodowe badana były w roku 1966 (st. nr 2) i 1975 (st. nr 5). W roku 1982 grodzisko zostało zarejestrowane w trakcie badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski.

Dwa wykopy krzyżujące się pośrodku grodziska przecięły je po linii północ - południe i wschód - zachód, trzeci założono na terenie osady przygrodowej przylegającej do grodziska od strony północnej. Na warstwy kulturowe, czyli nawarstwienia ziemne powstałe w wyniku działalności człowieka, natrafiono jedynie w części przywałowej. Po stronie północnej była to warstwa znajdująca się pod nasypem wału, a więc starsza od niego, zawierająca fragmenty ceramiki kultury łużyckiej. W części południowej natrafiono na fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej związanej z funkcjonowaniem grodu. Chronologię potwierdziły znaleziska z terenu osad przygrodowych. W roku 1966 na terenie osady nr 2 przebadano siedem jam gospodarczych. Sześć z nich, zawierających fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych, datowanych jest na wczesną epokę żelaza (650 - 400 r. p.n.e.). Ostatnia, z zabytkami z XI wieku (fragmenty naczyń ceramicznych i prażnic, czyli czworokątnych glinianych naczyń służących do prażenia zbóż), interpretowana była wstępnie przez W. Szymańskiego jako jama wędzarska. W trakcie badań osady nr 5 w roku 1975 odsłonięto słabo zachowane ślady zabudowań mieszkalnych, palenisk i jam gospodarczych datowanych dzięki znaleziskom (przęśliki, fragmenty noży i rogowej oprawki noża, grzebienia, paciorka bursztynowego oraz naczyń glinianych) na XI - XII wieku. Natrafiono także na dwa obiekty - jamę odpadkową i grób, datowane na koniec trwania kultury łużyckiej, czyli wczesną epokę żelaza. Na stanowisku znaleziono także ceramikę z okresu wpływów rzymskich (I - IV w. n.e.).

Grodzisko położone jest w sąsiedztwie rozwijającego się osiedla domków jednorodzinnych. Droga dojazdowa prowadzi w pobliże grodziska.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko-676

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 20 lutego 2017, 12:23 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 25 września 2017, 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Cechą charakterystyczną dla grodu w Słupnie jest jego zaklęśnięty w środku kształt [takie grodziska określamy jako pierścieniowate]. Możliwe, że otoczony jednym lub dwoma wałami, wzmocniony dodatkowo fosą. W wale tego obiektu zachowało się po dzień dzisiejszy obniżenie, zapewne będące niegdyś śladem przejścia w tym miejscu. Mogła to być główna brama do grodu. Aktualnie wał gródka ma niewiele ponad 8 metrów wysokości i jest dość nieregularny. Z pewnością kiedyś był wyższy. Rozmiar całego ''zamczyska'' także nie powala na kolana i waha się od 20- do 45 metrów średnicy. Przypuszcza się, że jedynym typem konstrukcji drewnianej wałów na Mazowszu płockim była konstrukcja przekładkowa. Rozplanowanie wewnętrzne zabudowy grodowej w Słupnie ograniczało się do przywału i łączyło się z nim ściśle . W środku kilka chat zapewne konstrukcji zrębowej, palenisko, a poza grodem jakieś pomieszczenia magazynowe nie były tu wcale rzadkością. Okoliczne bagna, bliskość rzeki Wisły oraz sąsiadująca rzeczka Słupianka z borami dawały bezpieczne i różnorodne możliwości zdobywania pożywienia.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 25 września 2017, 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane w literaturze jako:

- Słupno
- Zamczysko

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 25 września 2017, 10:35 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Słupno Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL