Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Ostrołęka Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: czwartek, 16 lutego 2017, 15:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko stożkowate [forum: Stare Miasto] w Ostrołęce wraz z przyległym do niego podgrodziem są częścią jednego kompleksu osadniczego z okresu średniowiecza. Ośrodek ten dał początek miastu Ostrołęka i jest wobec tego bezcennym źródłem do poznania jego najstarszych dziejów.

Usytuowanie i opis

Grodzisko zwane lokalnie „Starym Miastem” leży na południowym krańcu Ostrołęki na lewym brzegu Narwi na wprost ujścia rzeki Omulew. Od miasta oddzielone jest obecnie starorzeczem Narwi terenami podmokłymi. Ze względu na przesunięcia koryta rzeki stanowisko okresowo musiało znajdować się na wyspie. Osada otwarta położona jest po północnej i zachodniej stronie grodziska.

Grodzisko ma formę płaskiego stożka o średnicy około 45 i wysokości 4 metrów. Wał wieńczący stożek grodziska został poważnie zniszczony przez rowy strzeleckie i okopy z II wojny światowej. Pomimo tego w jego północno-wschodniej części widoczne są wyraźne ślady przejścia bramnego. Grodzisko otoczone jest fosą o głębokości do 1 metra. W czasie II wojny światowej przegłębiono ja w kilku miejscach i wykorzystywano jako rowy strzeleckie. Grodzisko i jego najbliższe otoczenie jest obecnie porośniętym trawą nieużytkiem.

Historia

Na podstawie wyników badań grodzisko datowane jest na XI - XV wiek. Osada podgrodowa funkcjonowała od XII do przełomu XIII/XIV wieku.

Stan i wyniki badań

Pierwsze archeologiczne badania sondażowe przeprowadzono w roku 1914. Badania inwentaryzacyjne i weryfikacyjne przeprowadzono w latach 1957 i 1959. Badania archeologiczne pod kierownictwem Mariana Majki trwały od 1976 do 1985 roku. W roku 1982 grodzisko wraz z podgrodziem zostały zarejestrowane w trakcie badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski.

W trakcie badań ustalono, że w XI-XII w. całe wnętrze grodu zajęte było przez intensywną zabudowę drewnianą. Po jej zniszczeniu przez pożar obiekt przebudowano. W północnej części majdanu odsłonięto relikty glinianego pieca kopułkowego z XIII wieku. W okresie tym jednokondygnacyjna zabudowa obejmowała większą część majdanu. W warstwę zniszczonej zabudowy z XIII wieku. wkopano największy budynek odsłonięty na grodzisku. Miał on piwnicę, przyziemie i kondygnację nadziemną. Posadowiony był na planie zbliżonym do kwadratu o boku długości nieco ponad 5 metrów. Drewniana część konstrukcji spoczywała na kamiennych, niespojonych zaprawą fundamentach. Obiekt datowany jest na XIV wiek.

Wyróżniono dwie fazy budowy wału grodziska. Odkryto ślady faszyny, którą umacniano nasyp w XI - XII oraz XIV - XV wieku. (datowanie na podstawie fragmentów ceramiki). Badania wykazały, że wał do połowy wysokości wzniesiono w konstrukcji skrzyniowej, ze skrzyniami wypełnionymi piaskiem. W górnej części wału odsłonięto natomiast pozostałości konstrukcji przekładkowej, w której grube dyle drewniane układane były warstwami na przemian podłużnie i poprzecznie do linii wału. Pierwotna szerokość podstawy wału wynosiła 6 metrów. Odsłonięto także pozostałości konstrukcji drewnianej z XIV - XV w. interpretowanej jako brama wjazdowa.

W 1976 roku na stoku wału odkryto dwa rzędy dołów posłupowych, które zinterpretowano jako pozostałości prowadzącego do grodu mostu. Rok później w fosie odsłonięto pozostałości wspierających go kamiennych filarów.

Na terenie podgrodzia stwierdzono istnienie dwóch faz osadnictwa zamykającego się w okresie XII - XIII wieku. Starsze budynki (XII wieku) wzniesiono w konstrukcji zrębowej i słupowej. Były to chałupy naziemne o wymiarach 5 x 3 metry. Zabudowania z XIII wieku to półziemianki o konstrukcji słupowej i wymiarach 3,5 x 2 metry. Jedna z nich była zapewne pomieszczeniem gospodarczym. Ustalono, że w XIII wieku poszerzono teren osady, zasypując część starorzecza wschodniego koryta Narwi. Na uzyskanej w ten sposób powierzchni nie wzniesiono jednak żadnych stałych zabudowań.

Grodzisko jest dostępne dla zwiedzających, położone jest tuż przy wale przeciwpowodziowym.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko ... odziem-613

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 16 lutego 2017, 15:19 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 18 czerwca 2017, 07:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko z XI – XII w. zniszczone podczas najazdu Prusów na Mazowsze. W 1246 r. „Nazywane do dziś Starym Miastem jest ziemną pozostałością gródka obronnego – pierwszego obiektu architektonicznego na ziemi ostrołęckiej. W oparciu o badania archeolodzy oceniają powstanie pierwszych budowli (mieszkalnych półziemianek) w XI w. Książęta mazowieccy – właściciele rozległych obszarów puszczańskich – zbudowali strażnicę. W późniejszych latach na jej bazie powstał ośrodek administracyjno-obronny, strzegący interesów państwa w płn. części naszego kraju. U jego podnóża rozrosła się osada, będąca prapoczątkiem dzisiejszej Ostrołęki.” Ostrołęckie grodzisko powstało około 1,5 km w dół Narwi, na jej lewym brzegu, naprzeciwko ujścia do niej Omulwi. W czasie największego rozwoju i znaczenia strategicznego, grodzisko posiadało plac wewnątrz wałów obronnych o promieniu do 5 m, wały obronne, szerokie u podstawy na 8 m i wysokie na 6 m, wewnątrz mieściły drewnianą konstrukcję, w której wolne przestrzenie były wypełnione ziemią, kamieniami i gliną. Poza wałami biegła fosa, wtedy wypełniona wodą, nad którą był most – prawdopodobnie zwodzony. Za mostem funkcjonowało podgrodzie zabudowane obiektami mieszkalnymi i gospodarczymi.

Po raz pierwszy Grodzisko zostało rozpoznane przez prof. Ludwika Sawickiego w trakcie inspekcji konserwatorskiej w 1914 r. Zainspirowany tym odkryciem dokonał on częściowego zbadania wykopaliska. Stwierdził, że na terenie podgrodzia jest na jeden metr warstwa kulturowa wraz z ceramiką datowaną na okres grodziskowy.

Grodzisko stało się miejscem badań naukowych, dzięki którym po roku 1995 powstała makieta grodziska i podgrodzia, która znajduje się w „Muzeum Kultury Kurpiowskiej” . W chwili obecnej opracowane są koncepcje na zagospodarowanie grodziska „Stare Miasto” w Ostrołęce.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 5 kwietnia 2019, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Ostrołęka stan.5
- Stare Miasta
- Altstadt
- Łęczysk
- Łęczysko

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 5 kwietnia 2019, 17:04 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Ostrołęka Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL