Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Mokrzk Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 19 lutego 2017, 15:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38969
Grodzisko w Mokrzku położone jest bezpośrednio przy drodze Drobin - Bielsk, po jej południowej stronie. Usytuowane zostało ono na dnie doliny niewielkiego cieku wodnego stanowiącego dopływ Sierpienicy. Wał grodziska od strony północnej jest na przestrzeni kilkunastu-kilkudziesięciu metrów zniwelowany podczas budowy drogi jeszcze w wieku XIX. Na północ i wschód od grodziska rozciągają się podmokłe łąki, od strony południowej grodzisko sąsiaduje z zabudowaniami gospodarskimi.

Grodzisko w Mokrzku jest grodziskiem pierścieniowatym o wymiarach ok. 70 x 92 m, zajmującym obszar ok. 70 arów. Szerokość wałów u podstawy dochodzi do 25 m, zaś ich wysokość osiąga 5,5 m.

Ochrona konserwatorska

Grodzisko w Mokrzku, stan. nr AZP 47-55/4 (w miejscowości nr 1) zostało objęte ochroną konserwatorską na mocy wpisu do rejestru zabytków z dnia 22 lutego 1967 r. pod numerem 429/757.

Historia badań

W literaturze po raz pierwszy o grodzisku w Mokrzku wspomina W. H. Gawarecki (1828 r.). W roku 1957 r. Zakład Polskiego Atlasu Archeologicznego przeprowadził na stanowisku badania powierzchniowe i weryfikacyjne. Sondażowe badania wykopaliskowe, prowadzone pod kierownictwem W. Szymańskiego z ramienia ZPAA miały miejsce w 1967 r. Ponowne badania powierzchniowe zostały przeprowadzone w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski w 1989 r. Ponadto na stanowisku miały miejsce inspekcje konserwatorskie ( 1986, 1988, 1988, 2004) mające na celu ocenę stanu zachowania zabytku.

Wyniki badań archeologicznych

W trakcie badań sondażowych, na wschodniej połowie majdanu, założono wykop 38 x 4m. W jego południowym krańcu obejmującym nasyp wałowy zarejestrowano piaszczysty nasyp zawierający w dolnej partii warstewki przepalonego bądź zbutwiałego drewna. Dalej w kierunku północnym, na głębokości ok. 1,2m odnotowano ślady osadnicze w postaci zagłębienia o szerokości ok. 7m, w którym odsłonięto trzywarstwowe skupisko kamieni. Podobne skupisko kamieni wystąpiło w północnym krańcu wykopu u podnóża wału północnego. W partii środkowej wykopu zarejestrowano słabo wyróżniającą się warstwę kulturowa o miąższości ok. 25cm. Materiał zabytkowy pozyskany podczas badań wykopaliskowych to przede wszystkim fragmenty naczyń ceramicznych pozwalające wydatować obiekt na XI w., zabytki metalowe: groty strzał, nóż żelazny, żelazne szydła, oraz paciorek szklany, osełka kamienna.

Datowanie

Odsłonięte podczas badań nawarstwienia kulturowe oraz pozyskany materiał zabytkowy pozwoliły ustalić okres użytkowania grodziska na wiek XI.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko-86

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 19 lutego 2017, 15:29 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 13 marca 2017, 14:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38969
Grodzisko znane w literaturze jako:

- Mokrzk
- Mokrzyk
- Kopiec

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 13 marca 2017, 14:54 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Mokrzk Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL