Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Warszawa-Jazdów Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 12 marca 2017, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Historia Łazienek Królewskich w Warszawie sięga około VII wieku, czego dowodzą liczne znaleziska archeologiczne (fragmenty domostw, naczynia gliniane i tym podobne obiekty) odkryte w latach 60.–70. ubiegłego stulecia.

Były to relikty średniowiecznego Jazdowa (później nazywanego Ujazdowem), obszaru obejmującego znacznie większy teren niż dzisiejsze Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i mającego znaczenie strategiczne. Jego centrum stanowił gród obronny, usytuowany na tarasie skarpy wiślanej i poprzez swoje położenie strzegący przeprawy przez płynącą nieopodal Wisłę. Gród, o konstrukcji ziemno-palisadowej, był siedzibą książąt mazowieckich. Pierwszy przekaz źródłowy, od którego rozpoczyna się historia nie tylko późniejszych Łazienek, ale także miasta Warszawy, pochodzi z 1262 roku. Wtedy to gród zdobyty został przez nacierające hordy Litwinów i Rusinów, którzy, pokonawszy Wisłę na tratwach, zaatakowali go i po ciężkich walkach zdobyli. Na pamiątkę tego wydarzenia w miejscu prawdopodobnego przebiegu walk (skarpa za Starą Pomarańczarnią) ustawiono na początku XXI stulecia obelisk.

Gród w dalszej swej historii przechodził różne koleje losu (kilkakrotnie był burzony w czasie walk). Pełnił rolę siedziby książąt mazowieckich do momentu, gdy nową, bezpieczniejszą książęcą siedzibę usytuowano w miejscu dzisiejszego Zamku Królewskiego w Warszawie (ok. 1281 roku).


Źródło: http://old.lazienki-krolewskie.pl/Historia-135.html

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 12 marca 2017, 19:10 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Prawdopodobnie w tym czasie powstał też kolejny zaczyn życia miejskiego na obszarze dzisiejszej Warszawy – gród w Jazdowie, kontrolujący starą przeprawę wiślaną w rejonie Kamiona i Solca oraz ważny węzeł dróg na skarpie wiślanej. Jazdów, pełniący funkcję obronnej rezydencji książęcej i centrum związanych z nią rozległych dóbr, pozostawał aż do schyłku XIII w. jednym z ważniejszych ośrodków Mazowsza południowego obok stołecznego Czerska, Grodźca (Grójca), Warki, Błonia – Rokitna i Sochaczewa. Kwestią do dziś nierozstrzygniętą jest usytuowanie grodu jazdowskiego; próbowano lokalizować go w różnych miejscach tarasu skarpy wiślanej, m.in. przy osiedlu domków fi ńskich, w obrębie murów Zamku Ujazdowskiego, także na pograniczu Łazienek w sąsiedztwie Obserwatorium Astronomicznego. Prowadzone w tych miejscach prace wykopaliskowe nie przyniosły jednak dowodów jednoznacznie przemawiających za którąś z wysuwanych hipotez. I być może rację ma kierujący ostatnimi badaniami Andrzej Gołembnik przyjmując, że gród ten mógł znajdować się na skraju skarpy po północnej stronie ulicy Agrykola, a pozostałości po nim uległy zniszczeniu w trakcie robót regulacyjnych związanych z wytyczeniem biegu tej ulicy w latach 1778–1779.

Źródło: Historia Warszawy, Dzieje Miasta, M. M. Drozdowski, A. Sołtan, A. Zahorski, Warszawa 2017, str. 15-16

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 11:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Na zachód od Jazdowa znajdował się już obszar broniony przez grody w Sochaczewie, Błoniu – Rokitnie. Grodźcu (Grójcu) i Białej. Oczywiście Jazdów był mniejszym grodem niż Czersk będący kasztelanią i stolicą dzielnicy, może też wiedząc o jego słabości uderzyli nań Litwini chcąc przełamać obronę w najsłabszym punkcie. Zdobyciu Jazdowa w dniu 23 VI pomogła podobno zdrada jednego z rycerzy. Znajdujący się w grodzie książę Siemowit I – w owym czasie władca całego Mazowsza – został zabity, a syna jego Konrada II wzięto do niewoli. Spalony gród szybko odbudowano, jednak nie na długo, bo około 1281 r. został ponownie zniszczony w czasie walk między synami Siemowita – wspomnianym wyżej Konradem i młodszym Bolesławem II, toczącymi spory o podział księstwa. Powtórna odbudowa grodu jazdowskiego nie przywróciła mu uprzedniego znaczenia. Odległość od Wisły, której koryto na wysokości Jazdowa odsunęło się znacznie od skarpy, odebrała temu miejscu walory obronne, jakimi dysponowało ono w chwili zakładania grodu.

Powtarzające się najazdy litewskie uświadomiły książętom mazowieckim słabość punktów oporu nad Wisłą, skłaniając do podjęcia działań dla ich umocnienia i zwiększenia osadnictwa rycerskiego w tym rejonie. Według Aleksandra Gieysztora, za Bolesława II, któremu udało się w latach 1294–1313 przejściowo zjednoczyć całe Mazowsze, został zbudowany na północ od Jazdowa nowy gród.

Źródło: Historia Warszawy, Dzieje Miasta, M. M. Drozdowski, A. Sołtan, A. Zahorski, Warszawa 2017, str. 16-17

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 11:28 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Warszawa-Jazdów Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL