Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Trzebień Grodzisko 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 17 marca 2019, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Jak się okazuje Ziemia Kozienicka, a konkretnie wschodnie Zapilcze, może poszczycić się posiadaniem jednego z najlepiej zachowanych w tym rejonie i nie mającego bezpośrednich analogii zespołu grodzisk, położonego na bagnach w pobliżu miejscowości Trzebień w gminie Magnuszew.

Rafał Kierzkowski jest studentem III roku archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którego rodzina pochodzi z regionu radomskiego. Dwa lata temu poszukiwał on reliktów późnośredniowiecznych siedzib rodowych Trzebieńskich, Chmielewskich i Magnuszewskich herbu Ogończyk. Natrafił wtedy na zespół dwóch obiektów wyglądających na grodziska. Do poszukiwań wykorzystał skany Informatycznego Systemu Osłony Kraju. Na zachód od Trzebienia pośród największych w tym rejonie Mazowsza bagien, ukazały się wyjątkowo spektakularne, mające średnice powyżej stu metrów wielowałowe relikty zespołu dwóch, wzniesionych niedaleko od siebie założeń obronnych.

- Obiekty te, jak wykazała kwerenda w dokumentacji Archeologicznego Zdjęcia Polski nie zostały wcześniej dokładnie rozpoznane, ani objęte ochroną konserwatorską. Po udaniu się niezwłocznie na miejsce okazało się, że faktycznie mamy do czynienia z reliktami średniowiecznych grodzisk – mówi Rafał Kierzkowski.

Jak przyznaje student archeologii, dzięki pomocy Krzysztofa Zająca z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej udało się zainteresować sprawą wójta gminy Magnuszew Marka Drapałę, który okazał się wielkim pasjonatem historii tej ziemi. Dzięki jego inicjatywie, we współpracy z Muzeum w Radomiu jesienią ubiegłego roku teren udało się objąć ochroną konserwatora zabytków.

Należy w tym miejscu koniecznie podkreślić, że teren ten był prawdopodobnie już wcześniej penetrowany przez pasjonatów-poszukiwaczy, którzy mieli zgłaszać istnienie dziwnego obiektu nieżyjącemu już archeologowi Wojciechowi Twardowskiemu. Jednak wówczas, prawdopodobnie ze względu na ciężkie warunki terenowe i względne ukrycie obiektu nie udało się grodzisk ostatecznie rozpoznać i wpisać do rejestru.

Bardzo ważne odkrycie

Zespół składa się z dwóch obiektów, roboczo nazwanych I i II. Obiekt II wzniesiony został na wrzynającym się w bagna wydmowym cyplu i jest złożony ze splantowanego silnie grodziska stożkowatego obwiedzionego pierwotnie aż potrójną linią wałów, które w minimalnym stopniu zachowały się do naszych czasów. Całość tego założenia przekracza sto metrów średnicy.

Obiekt I jest natomiast dużo większym grodziskiem, położonym na wyspie pośród bagien, na zachód od obiektu II. Posiada aż cztery dobrze widoczne, nawet dziś, wały otaczające nieduży stosunkowo majdan. Ze względu na kontekst, położenie i obecność dwóch sąsiadujących tak blisko siebie obiektów całość zespołu jest wyjątkowo ciekawa.

- Możemy mieć do czynienia z trzema następującymi sytuacjami, porzuceniem większego założenia, a następnie budową mniejszego, lub odwrotnie porzuceniem mniejszego ośrodka na rzecz budowanego większego. Trzecią opcją jest, że oba grody funkcjonowały w jednym czasie, w takim wypadku obiekt II pełnił zatem coś na kształt strażnicy czy barbakanu obiektu I, położonego na wyspie – wyjaśnia młody adept archeologii.

Bez badań wykopaliskowych nie da się jeszcze dokładnie ocenić wieku obiektów, choć dzięki pewnym charakterystycznym cechom można przypuszczać, że są one związane z którymś z wczesnych książąt mazowieckich władających tymi ziemiami w XIII wieku, np. Konradem I lub Siemowitem I. Musiało zależeć im na umocnieniu południowej granicy swojej domeny, przebiegającej wówczas wzdłuż Radomki. W takim wypadku trzebieńska warownia stanowić mogła coś w rodzaju prawdziwych południowych wrót Mazowsza.

Pewne natomiast jest to, że Ziemia Kozienicka może zyskać potężną atrakcję, oraz miejsce z potencjałem archeologicznym i turystycznym. Jak się okazuje znajdują się w niej zabytki będące świadectwem jej tysiącletniej historii, a bitewny i obronny charakter Zapilcza ma tradycję sięgającą dalej niż bitwa pod Studziankami, walki 31 Pułku Piechoty w 1939, czy nawet potop szwedzki i warecka wiktoria Stefana Czarnieckiego. Jak poinformował Marek Drapała jest szansa, że już w tym roku uda się przeprowadzić pierwsze profesjonalne skanowania zabytku.

Apel

Za naszym pośrednictwem Rafał Kierzkowski chciałby zwrócić się z prośbą do wszystkich „poszukiwaczy” z terenu powiatu kozienickiego, aby nie penetrowali na razie z wykrywaczami trójkąta pomiędzy Łękawicą, Trzebieniem i Wilczowolą, tym bardziej, że rejon został już zarejestrowany jako chroniony zabytek. - Nawet pojedynczy grot wyrwany z kontekstu, dla hobbysty będzie tylko kolejnym zabytkiem na półce, a dla prowadzących badania może być ważnym datownikiem – wyjaśnia rozmówca. - Natomiast jeśli komuś zdarzyło się ten teren już penetrować i coś znaleźć, to bardzo serdecznie proszę o jakąś informację, np. zdjęcie ze skalą i przybliżoną lokalizacją miejsca znalezienia. Trzebieńskie grodziska to nasze wspólne dziedzictwo, bądźmy odpowiedzialni i zadbajmy o nie razem – dodaje. Zdjęcia i informacje można wysyłać na adres: r.kierzkowski@student.uw.edu.pl

Więcej na temat Warownego Zespołu Grodowego Trzebień będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu Zeszytów Historycznych Ziemi Kozienickiej.

29-05-2018

Źródło: http://kozienice24.pl/nowosci,aktualnos ... ,6925.html

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 17 marca 2019, 12:02 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 17 marca 2019, 12:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Zapomniane warowne wrota Mazowsza. Odtworzą gród?

Na podstawie zdjęć satelitarnych w miejscowości Trzebień nieopodal Magnuszewa naukowcy odkryli ślady zapomnianego, średniowiecznego grodziska. Są plany, żeby odtworzyć gród.


Ekipy archeologów już na terenie gminy Magnuszew pracowały. Badania prowadzone były na terenie osad datowanych na 200 lat przed Chrystusem i 300 lat po Chrystusie. Przebadane zostało także stare celtyckie cmentarzysko. Ale te tereny kryją więcej niespodzianek. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych odkryte zostało zapomniane, średniowieczne grodzisko. - Czyli zapomniane wrota Mazowsza, Trzebień. I dopiero będziemy teraz odkrywać. Pracami wykopaliskowymi na tym terenie są zainteresowane Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński z Krakowa. Myślę że w tym roku może uda się zrobić skanowanie całego terenu, dokumentację. A z czasem stworzyć atrakcję turystyczną w postaci odtworzenia grodu średniowiecznego – mówi Marek Drapała, wójt Magnuszewa.

Na to potrzebne będą pieniądze. Ale wójt Magnuszewa liczy na pomoc i marszałka, bo to w końcu Wrota Mazowsza, i ministra kultury. Bo waga odkrycia może okazać się jeszcze większa. - Jest to nie lada gratka, bo jest przypuszczenie, że to są leżące blisko siebie dwa grodziska wczesnośredniowieczne. Jeżeli to by się rzeczywiście sprawdziło, to jest to odkrycie na skalę nie tylko Polską, ale myślę i Europejską – mówi Marek Drapała, wójt Magnuszewa.

Władze gminy już myślą także, pod kątem rozwoju turystycznego tego terenu, o budowie odpowiedniej infrastruktury. Ścieżki rowerowe, trasy do nordic walking, aplikacje na urządzenia mobilne. I już zapraszają, choć realizacja pomysłu potrwa kilka lat.

17 luty 2018 17:05

Źródło: http://dami24.pl/wiadomosci/item/11586- ... worza-grod

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 17 marca 2019, 12:04 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Trzebień Grodzisko 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL