Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Świętokrzyskie » Podgrodzie Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Ruiny zamku wraz z grodziskiem stożkowatym w miejscowości Podgrodzie zostały wpisane do rejestru zabytków 28.06.1982 r. Stanowisko archeologiczne znajduje się w południowej części wsi, po wschodniej stronie drogi głównej przebiegającej przez wieś, na znacznym wyniesieniu o wysokości ok. 200 m n.p.m. Widoczne są ślady wałów i fosy. Pozostałości dworu datowane są na XIV w.

Źródło: Uchwała XL/237/2017 Rady Powiatu Ostrowieckiego z dnia 30 marca 2017r. sprawie przyjęcia Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami dla Powiatu Ostrowieckiego na lata 2017-2020, str. 59

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:45 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Najobszerniejszy z istniejących opisów zamieściła „Ziemia” w 1911 r. Autor - Szczęsny Jastrzębowski - wykorzystał, uzupełniając własnymi spostrzeżeniami, wspomniane notatki Ludomiła Jastrzębowskiego z 1853 r. i zamieścił również wykonany przez niego rysunek . Relacja z 1853 r. informowała: „N a okrągłej niezbyt wysokiej górze stoi mur w półkole wystawiony [...]. Wszedłszy na mur, w czworobocznym znaleźliśmy kawałki próchna, które po zbadaniu okazały się szczątkami belki dębowej [...]. Wskazuje bardzo odległą starożytność tej budowli nigdzie dotąd nie wspomnianej” . Szczęsny Jastrzębowski dodaje:

"Dziś [...] znaczna część muru, szczególniej od strony prawej, uległa zniszczeniu [...], pomogła ręka ludzka biorąca gruzy do budowy siedzib nowych [...], od strony północno-zachodniej stała baszta czworoboczna [...]. Ściany południowe były zapewne wzniesione z drzewa, nie pozostało bowiem po nich żadnego śladu. Od tej strony wzgórze zamkowe oddzielone jest od wyżyny, do której przypiera, głębokim przekopem [...]. Wewnątrz ruin w ścianie wschodniej, najlepiej zachowanej, na parę łokci nad ziemią widoczne są cztery otwory kwadratowe, służące niegdyś oparciu belek podtrzymujących część górną budowli. W ścianie północnej, przy samej ziemi, jest otwór niski, półokrągły, przebity na wylot, przez który, pełznąc tylko, na spadzistą w tym miejscu skałę wysunąć się można [...]. Tradycja ludowa widzi tu siedzibę drużyny zbójeckiej. Po śmierci zbója (głównego), który zmarł z „zamorzenia” w trakcie oblężenia przez króla, zamek popadł w ruinę."

Źródło: Średniowieczny zamek w Podgrodziu, gmina Ćmielów, województwo tarnobrzeskie, Janusz Kuczyński, str. 37-60 [w:] Rocznik Muzeum Narodowego w Kielcach 16, 1988, str. 40

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:47 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Świętokrzyskie » Podgrodzie Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL