Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Lubuskie » Międzyrzecz Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 26 marca 2017, 23:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Grodzisko owalne otoczone fosą i wałem zewnętrznym, zachowane w postaci niewielkiego wzniesienia (obecnie Wzgórze Zamkowe). W w. IX (koniec VIII?) w zachodniej połowie wysepki, przy ujściu rz. Paklicy do Obry, powstała nieduża osada (kilka domostw?). Dokładnie w tym miejscu w następnych wiekach funkcjonował gród, potem zamek. Budowę gródka przedpiastowskiego (prawdop. wraz z wałem obronnym) rozpoczęto w czwartej ćwierci IX w. Współcześnie z nim istniała osada otwarta na terenie dzisiejszego miasta (ul. Zamkowa), prawdop. połączona z gródkiem pomostem lub groblą. Po pożarze ok. połowy (i w trzeciej ćwierci) X w. gród odbudowano i wzmocniono wałem. Po następnym pożarze (X/XI w.) wzniesiono potężne wały wewnętrzne grodu (wysokość do 10 m, szerokość u podstawy do 20 m). Nadal funkcjonowała, znana z okresu poprzedniego, osada otwarta (objęła oprócz ul. Zamkowej prawdop. także cz. ul. Garncarskiej, rozciągając się pasem wzdłuż brzegu rz. Paklicy), ale wolną dotąd przestrzeń między fosą a wałem zewnętrznym zajęły budynki podgrodzia (wschodnia cz. wysepki). Powstała druga osada otwarta na prawym brzegu Obry, w miejscu funkcjonowania najstarszej przeprawy przez tę rz. (naprzeciw wysepki grodowej). Po pożarze grodu w drugiej ćwierci XI w. gród odbudowano i wzmocniono wał grodu i podgrodzia. Zapewne powstała też nowa osada na prawym brzegu Obry (teren zw. później Winnicą, naprzeciw mostu Oberskiego, obecnie Miejskiego). W w. XII, po kolejnym zniszczeniu (pożar), gród i podgrodzie odbudowano. W miejscu podgrodzia w XIII w. istniała zabudowa (gospodarcza?). Miejsce to w źródłach z XVI w. nazywane jest przygródkiem. Życie gospodarcze stopniowo przeniosło się na teren obecnego miasta, do osady rzemieślniczo-handlowej (obejmowała teren między dawnym Garncarskim Targiem a rynkiem dzisiejszego miasta, rozwijając się wzdłuż ul. Oberskiej w kierunku przeprawy przez Obrę). Wg Müncha 86, w XII w. większego znaczenia nabrał przejściowo targ we wsi Święty Wojciech, z czym jednak nie zgadzają się S. Kurnatowski, J. Nalepa, Z przeszłości Międzyrzecza, Poznań 1961, s. 50 przyp. 43, s. 174 przyp. 144. W drugiej połowie XIII w. wykonano nowe, sztuczne koryto Paklicy, między wysepką grodową a miastem. Nieco wcześniej, bo w połowie XIII w., przekopano fosę mniej więcej od kościoła par. Ś. Jana Chrzc. do mostu Oberskiego.


Źródło: Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Poznań, część III, str. 149 pkt.8

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 26 marca 2017, 23:34 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 24 lutego 2019, 10:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Zamek wybudowano na terenie drewniano-ziemnego grodu powstałego w drugiej połowie IX wieku. W czasach pierwszych Piastów uważany był za jedną z ważniejszych warowni strzegących wschodniej granicy Wielkopolski. Pierwszy gród miał stosunkowo słabe fortyfikacje w postaci wału ziemnego z podwójnym częstokołem. Ten pierwszy etap historii fortyfikacji został gwałtownie zakończony przez pożar. Przy ponownym wznoszeniu założenia, wiążącym się zapewne z przejęciem grodu przez państwo wczesnopiastowskie, wykorzystano nowinki techniczne i powstał solidniejszej budowy wał drewniano-ziemny o konstrukcji hakowej.

Kolejna zagłada grodu przypadła na rok 1005. Podczas wyprawy wojennej Henryka II, jak podaje kronikarz Thietmar, cesarz po przełamaniu obrony na Obrze zdobył Międzyrzecz, oszczędzając jedynie opactwo. Po zawarciu pokoju gród został ponownie odbudowany. Pomiędzy wodami Paklicy a fosą grodową założono obronne podgrodzie służebne. Kronika Galla Anonima mówi o walkach o gród w roku 1094. Według niej: „Bolesław Krzywousty pewnego razu wyruszył na Pomorze, gdzie wyraźniej ujawnił sławę swego imienia, albowiem takimi siłami obległ gród Międzyrzecz i z taką gwałtownością doń szturmował, że w kilku dniach zmusił załogę do poddania się”. Po zniszczeniach wojennych gród ponownie odbudowano, główny jednak nacisk położono tym razem na fortyfikację podgrodzia, które otrzymało solidniejszy wał sięgający u podstawy 11 metrów. Kolejna klęska spadła na gród około połowy XII wieku i wiązała się z całkowitym zniszczeniem dokonanym przez wyprawę wojenną Fryderyka Barbarossy w 1157 roku.

Sytuacja Międzyrzecza zmieniła się zasadniczo w połowie XIII wieku. Po opanowaniu przez margrabiów brandenburskich (1249–1253) Lubusza i Ziemi Lubuskiej warownia znów znalazła się w pierwszej linii obrony zachodniej Wielkopolski. W roku 1269 walki wybuchły na nowo. Otton Brandenburski zbudował zamek w Sulęcinie. To skłoniło Bolesława Pobożnego, księcia Wielkopolski, do wzmocnienia grodu i miasta – otoczył je wałami drewniano-ziemnymi i fosą. Prawdopodobnie w tym czasie powstała w grodzie murowana wieża – stołp. Jeszcze w tym samym roku Otton, syn wspomnianego Ottona Brandenburskiego, niespodziewanie zdobył miasto, a gród, którego zdobyć nie zdołał, podpalił. Pełna przebudowa grodziska na murowany zamek nastąpiła w czasach Kazimierza Wielkiego.

Źródło: Świat Militariów i fortyfikacji. Lubuskie po drodze, str. 28

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 24 lutego 2019, 10:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Znane jako:

- Międzyrzecz
- Międzyrzecz Wielkopolski
- Mederecensis
- Meseritz
- Mezerici

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 12 kwietnia 2019, 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Naprzeciw grodu krakowskiego, za Wisłą, koło kościoła, który nazywa się Skałą, wymurował miasto, nazywając je od swojego imienia Kazimierzem; liczne inne miasta, a mianowicie: Wieliczkę, Skawinę, Lanckoronę, gród Olkusz, Będzin, Lelów miasto i gród, gród Czorsztyn, gród Niepołomice, gród Ojców, gród Krzepice, w ziemi sandomierskiej samo miasto Sandomierz, miasta: Wiślicę, Szydłów, Radom, Opoczno, Wąwolnicę, Lublin miasto i gród, grody w Sieciechowie, Solcu; grody w Zawichoście i w Nowym Mieście zwanym Korczyn. W Wielkopolsce miasta Kalisz, Pyzdry, Stawiszyn, Konin miasto i gród; w Nakle, Wieluniu, Międzyrzeczu, Ostrzeszowie – grody, Wieluń – miasto, Bolesławiec – gród; w ziemi kujawskiej Kruszwica, Złotoryja, Przedecz, Bydgoszcz. W ziemi sieradzkiej tamże w Sieradzu, silny gród, miasto Piotrków, gród Brzeźnicę. W ziemi łęczyckiej samo miasto i gród, w Inowłodzu – miasto i gród. Na Mazowszu miasto Płock i gród, który poprzednio był w jednym murze, teraz otoczył go drugim. W ziemi ruskiej miasto Lwów i dwa grody, gród Przemyśl, Sanok miasto i gród, miasto Krosno, grody Lubaczów, Trembowla, Halicz, Tustan. Te wszystkie miasta i grody otoczył potężnymi murami, domami i wysokimi wieżami, jak najgłębszymi fosami i innymi punktami obronnymi – ku ozdobie narodu oraz dla schronienia i obrony Królestwa Polskiego.

Źródło: Kronika Jana z Czarnkowa, Quomodo regebat regnum et populum, rozdz. 3

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 12 kwietnia 2019, 09:29 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » Grodziska Lubuskie » Międzyrzecz Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL