Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Zachodnio-Pomorskie » Strączno Grodzisko 2

Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: środa, 24 stycznia 2018, 09:44 

"Nowe grodzisko w Strącznie"

W Strącznie (gmina Wałcz) odkryto obiekt obronny, który najprawdopodobniej jest średniowiecznym grodziskiem. O odkryciu powiadomiono już dyrekcję Muzeum Ziemi Wałeckiej i konserwatora zabytków w Szczecinie. Na trop wpadł regionalista Robert Kraszczuk.

- Cytując pewnego archeologa: „Nie ma co się z takimi rzeczami kryć, bo w czasach technologii LIDAR wygląda to nieco kuriozalnie” z przyjemnością podajemy do wiadomości, iż w Strącznie obok znanego nam już grodziska istnieje jeszcze jeden obiekt - opowiada Robert Kraszczuk. - Miejsce to znalazłem właściwie przypadkowo, siedząc w poniedziałkowy wieczór przed Lidarem i wspominając pierwsze rozmowy z Czesławem Kloskowskim, bratem Jerzego Kloskowskiego. Opowiedział mi on kiedyś o tym miejscu i znalezieniu ceramiki średniowiecznej. Byłem tam, ale nie trafiłem wówczas na to miejsce. Teraz się udało.

Jerzy Kloskowski był powojennym pionierem w dziedzinie poszukiwań archeologicznych i historycznych na terenie Wałcza i okolic. Przyjechał do Wałcza jako 22-letni nauczyciel i w latach 1955-1963 był dyrektorem szkoły zawodowej. Zainteresowany historią pradziejów podróżował w różne zakątki Ziemi Wałeckiej i informował Muzeum Narodowe w Szczecinie i w Poznaniu o odkrytych przez siebie znaleziskach. Jego tropem podążają teraz następni regionaliści oraz pasjonaci.

- Teraz przyszedł czas oczekiwania, bo reszta pozostaje w rękach archeologów. Nasze zadanie się na tym kończy, lecz przed nami jeszcze wiele do przejścia i wiele wspaniałych przygód w naszym pięknym i tajemniczym powiecie wałeckim - mówi R. Kraszczuk.

Opublikowano: środa, 15, listopad 2017

Źródło: http://extrawalcz.pl/aktualnosci/2007-nowe-grodzisko-w-stracznie

Tytuł:
 Post Napisane: środa, 24 stycznia 2018, 09:44 

Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 21 października 2018, 00:53 

Znane jako:

- Strączno
- Naklitz

Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 21 października 2018, 00:53 

Strona główna forum » Grodziska Zachodnio-Pomorskie » Strączno Grodzisko 2