Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Małopolskie » Trawniki Grodzisko Górka




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 30 lipca 2018, 09:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Stanowisko położone jest na wypłaszczeniu szczytowym lessowego wzgórza (196 m n.p.m.), wyniesionego do 12 m nad poziom dna doliny Wisły. Wzgórze to, tzw. pagór meandrowy, znajduje się między starorzeczami Wisły, ma kształt zbliżony do owalu (od strony N lekko wklęsły) o wymiarach 300 x 60-100 m. (powierzchnia całości wynosi około 2,5 ha). Wyższa część W stanowiska jest prawie płaska, część E łagodnie opada do poziomu dna doliny. Zbocza N, W i S wzgórza są bardzo strome, od strony NE cypel jest ograniczony łukowato wygiętą ku S skarpą o wysokości w najniższym miejscu do 0,5 m. Górna partia zbocza S wzgórza ukształtowana jest (celowo lub w sposób naturalny) w ten sposób, iż w części W wygięta jest łukowato, zaś w E części biegnie po linii prostej. Ten fakt, jak i obecność na powierzchni centralnej partii stanowiska domniemanego, rozoranego wału, sugeruje jego pierwotnie obronną funkcję. Należy podkreślić, że na żadnym odcinku wały domniemanego grodziska nie są widoczne w postaci szańców ziemnych o dwóch skarpach – wewnętrznej i zewnętrznej. Być może w trakcie trwających tu już kilkaset lat prac rolnych wały zostały częściowo rozorane, a ich wewnętrzne skarpy zostały zamyte przez materiał transportowany przez wody deszczowe i roztopowe z wyżej położonych partii domniemanego majdanu. Jeśli wspomniany jaśniejszy pas lessu na powierzchni centralnej części stanowiska okazałby się w istocie reliktem wału, to domniemany gród byłby założeniem dwuczłonowym.

Brak danych na temat stratygrafii, zabudowy i typu umocnień. Przebieg domniemanego odcinka wału grodziska odtworzono na podstawie analizy zdjęć lotniczych. W centralnej partii plateau wzgórza widoczny jest pas jasnego lessu, biegnący po linii NE-SW (szerokości kilkunastu metrów), ograniczony ciemniejszymi partiami gleby. Można przypuszczać, iż jest to pozostałość silnie rozoranego wału.

Stanowisko identyfikowane jest z siedzibą kasztelanii w Brzesku (badane jedynie powierzchniowo). Kasztelan brzeski został wymieniony w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1217 r. Grodzisko rozpoznane zostało na podstawie analizy zdjęć lotniczych wykonanych przez J. Poleskiego. Identyfikacja stanowiska w Trawnikach z reliktami kasztelańskiego grodu w Brzesku jest hipotezą, wymagającą wyjaśnienia drogą badań wykopaliskowych. Warto podkreślić, iż opisane stanowisko znajduje się naprzeciw założonego w połowie XII w. klasztoru norbertanów w Brzesku (obecnie Hebdów), położonego na drugim, lewym brzegu Wisły, w odległości 1 km na zachód.


Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 30 lipca 2018, 09:01 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Małopolskie » Trawniki Grodzisko Górka


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL