Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Lubelskie » Tuchowicz Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 18:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Tuchowicz, wieś dawniej miasto. Najstarsze zapiski z lat 1350 – 51 mówią o przekazaniu dziesięciny przez parafie Tanczcowicz. Tuchowicz pierwotnie usytuowany ok. 3 km od dzisiejszej wsi . W widłach Bystrzycy i jej dopływu znajduje się grodzisko stożkowate otoczone fosą, o średnicy iok 60 m datowane na XII- XIII. Miejscowa tradycja wiąże początki grodu z plemieniem Jadźwingów. 26 czerwca 1430 r Władysław Jagiełło nadał wsi prawa miejskie magdeburskie i ustanowił dwa razy w roku jarmarki. W miejscy grodu powstał murowany zamek otoczony drewniana palisadą. Zamek istniał do najazdu szwedzkiego w XVII w. Na podstawie artykułu w gazecie Łukowskiej – J. Kucharzaka. Część góry zamkowej zrównał właściciel.Wyraźne ślady fosy wokół terenu gdzie był zbudowany zamek.Wśród miejscowych budynki wokół noszą nazwę zamek.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 18:21 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 18:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Założenie obronne jest pozostałością późnośredniowiecznego gródka rycerskiego, z którym łączone są do dziś widoczny kopiec i fosa. Jest on jednym z nielicznych tego typu obiektów zachowanych na Lubelszczyźnie i stanowi cenne źródło do poznania rezydencji obronnych typu gródki stożkowate.

Usytuowanie i opis:

Założenie obronne leży w północno- wschodniej części wsi nazywanej Kolonia Tuchowicz, z dala od jej zwartej zabudowy (ok. 2 km na północny wschód od zwartej zabudowy wsi Tuchowicz), w otoczeniu pól uprawnych i przy rozwidleniu dróg polnych. Leży w odległości ok. 150 m w linii prostej na wschód od koryta rzeki Bystrzycy. Usytuowane jest w południowej części rozległego cypla, wchodzącego w dolinę rzeki Bystrzycy, który od wschodu, południa i zachodu otaczają łąki. Nazwa lokalna obiektu to „Zamczysko”, „Okop”, „Na zamku” oraz „Stary zamek”. Założenie obronne zachowało się do naszych czasów w formie ziemnego kopca o średnicy około 60 m, otoczonego fosą głębokości do 3 m, która odcina go od strony północnej i zachodniej od reszty cypla. Po stronie zachodniej widoczne są ślady wjazdu na teren gródka w postaci wyraźnego obniżenia. W części północno-zachodniej majdanu, lekko wyniesionej, zachowały się ślady kamiennych fundamentów (dworu?, wieży?), natomiast w części południowej widoczne są liczne wkopy rabunkowe. Prawdopodobnie jeszcze po II wojnie światowej rozbierane były przez miejscową ludność fragmenty murów do celów budowlanych. Teren gródka zajmuje obecnie nieużytek, który porasta trawa, a na obrzeżach nieliczne drzewa.

Historia:

Dwór obronny na terenie dzisiejszej wsi Tuchowicz funkcjonował w późnym średniowieczu (XIV - XV w.). Z braku badań archeologicznych data ta jest podana w przybliżeniu. Jego fundatorem mógł być jeden z przedstawicieli rodu Kanimirów, wzmiankowanego w przekazach pisanych od pocz. XV wieku.Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z lat 1350-1351. W 1422 roku jako właściciel wsi odnotowany został w źródłach Jan Kanimir z Kunradzca. Z zapisu Jana Długosza wynika, że właścicielem miejscowości o nazwie Tuchowyecz, określonej jako miasto (oppidum), był w latach 1470-80 Gromek h. Zgraja. Na początku XVI w. miejscowość należała do braci Kanimierów. Według wzmianek z lat 1552 i 1580, dziedzicami wsi nadal byli Kanimirowie, którzy jednak nie mieszkali w Tuchowiczu, ale w Niedźwiedzim Kierzu. Najstarsza wzmianka na temat gródka pochodzi z 1552 r. i mówi o „zamczysku”, a więc miejscu już nieużytkowanym. Można w związku z tym przypuszczać, że dwór obronny ówczesnych właścicieli, może jako siedziba wspomnianego Gromka, powstał w późnym średniowieczu, kiedy miejscowość była już większym ośrodkiem. Nie należy jednak wykluczyć, że obiekt pierwotnie pełnił rolę grodziska, na którym postawiono w XIV w. dwór z wykorzystaniem już istniejących elementów obronnych. Przemawiają za tym odkryte na powierzchni w czasie badań AZP materiały wczesnośredniowieczne w bezpośrednim sąsiedztwie gródka. Z nieznanych przyczyn obiekt został opuszczony około początku XVI w., być może zniszczony przez najazd tatarski. Do literatury obiekt wprowadził w 1951 r. Stefan Nosek i określił go jako grodzisko wczesnośredniowieczne.

Stan i wyniki badań:

Na stanowisku nie prowadzono dotąd archeologicznych badań wykopaliskowych. Plan sytuacyjno-wysokościowy stanowiska wykonał Marek Kłaczyński w 1997 r. Badania powierzchniowe AZP na stanowisku przeprowadził Józef Niedźwiedź w 2003 r. W trakcie badań AZP znaleziono w bliskim sąsiedztwie stanowiska sporą ilość fragmentów naczyń glinianych datowanych na okres wczesnego średniowiecza. Na terenie samego kopca nie zarejestrowano żadnych zabytków ruchomych.

Grodzisko jest dostępne dla zwiedzających.

Źródło: https://zabytek.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 18:33 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Lubelskie » Tuchowicz Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL