Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Opolskie » Dzielnica Grodzisko 2
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 14 stycznia 2018, 12:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Najstarsze fortyfikacje w Polsce

Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli w Dzielnicy najstarsze polskie fortyfikacje . Umocnienia zbudowali 7 tysięcy lat temu ludzie należący do społeczności osadników z kręgu tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej
Badania w okolicy opolskiej wsi Dzielnica prowadzone są od 2004 roku. Wykopaliskami kierują dr Mirosław Furmanek z Instytutu Archeologii UWr oraz archeolog Artur Rapiński z Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu, które finansuje prace badawcze.

Resztki fortyfikacji, których wiek oszacowano na 7 tysięcy lat (okres neolitu), odnaleziono na pagórku, gdzie najprawdopodobniej znajdowała się osada społeczności należącej do kultury ceramiki wstęgowej rytej. Według archeologów w pobliżu znajdowała się inna osada. Obie grupy ludzi żyły ze sobą w zgodzie, jednak tylko do czasu. Z nieznanych powodów obie osady zaczęły ze sobą rywalizować – również zbrojnie. W celu obrony przed napaścią sąsiadów 7,2 tys. lat temu zbudowano fortyfikacje: głębokie rowy, które – gdyby popatrzyć na nie z góry – przypominały labirynt. Tylko osoba znająca dokładnie plan systemu korytarzy mogła dostać się do osady.

Już przed wojną miejscowi wynajdywali w ziemi kawałki skorup z różnych okresów - od młodszej epoki kamiennej po średniowiecze - oraz kawałki obsydianu, czyli skały wulkanicznej wyglądającej jak czarne szkiełko i niezwykle ostrej. Nasi przodkowie oprawiali je w róg lub w kości i obrabiali nimi drewno lub skórę. - Wiedzieliśmy, że coś tu jest, ale nie spodziewaliśmy się, że natrafimy aż na taką sensację - przyznają archeolodzy. Tą sensacją okazał się unikalny system umocnień przypominający mityczny labirynt.

Dwa światy oddzielone rzeką

Tysiące lat temu wspomniany pagórek spodobał się osadnikom z kręgu tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej. Archeolodzy ochrzcili ich tak z uwagi na sposób zdobienia naczyń, na których ryli zdobienia w formie falującej na wietrze wstążki. Budowali osady według podobnego planu w miejscach, gdzie ziemia była szczególnie urodzajna. Pas ich enklaw rozciągał się od Ukrainy, przez Słowację i Morawy, aż do Francji. Zatrzymali się też w Dzielnicy, ale skusiła ich nie tylko ziemia. Miejsce musiało się wydać neolitycznym rolnikom szczególnie bezpieczne.

Z jednej strony rozległa równina pozwalała na obserwację kilkudziesięciu kilometrów powierzchni. Z drugiej dolina Odry również uniemożliwiała niezauważone przybycie obcych. Postawili więc domy dla siebie, swoich rodzin i hodowanych zwierząt. Szerokie na około 10 metrów i długie w zależności od wielkości rodziny i ilości inwentarza. Ściany wznieśli z plecionki oblepianej gliną i przyozdobili je malowanymi wzorami. W umocowaniu dachu pomogły stojące wewnątrz potrójne rzędy drewnianych słupów ciągnące się przez całą długość domu. Na nich też mocowano ściany wewnętrzne, bo dom składał się najczęściej z trzech pomieszczeń.

Ale dolina z rzeką była nie tylko barierą geograficzną - po jej drugiej stronie mieszkali ludzie jak z innego świata. Budującym i zdobiącym swe domy rolnikom przyglądali się bowiem mieszkający w leśnych szałasach myśliwi ze społeczności łowców i zbieraczy. Bardzo intrygowało mnie, jak przenikały się te dwa światy, jak dokładnie wyglądały relacje między nimi - z pewnością na początku było tam dużo nieufności. To był główny powód, dla którego rozpoczęliśmy badania - mówi dr Furmanek. Powód drugi był bardziej prozaiczny - archeologiczne stanowisko mogło zostać całkowicie zniszczone przez orkę i procesy erozyjne.

Wymiana narzędzi i... kobiet

Łowcy i zbieracze pojawili się po drugiej stronie Odry w okolicach dzisiejszej Dzielnicy ok. 10 tys. lat temu. Prowadzili gospodarkę przyswajalną, co znaczy, że nie przekształcali środowiska, tylko wykorzystywali to, co im dawała przyroda. Nie można jednak twierdzić, że rolnicy byli kulturą bardziej rozwiniętą niż łowcy i zbieracze. To by było myślenie zgodne z XIX-wiecznymi teoriami ewolucjonizmu. Badania Richarda B. Lee i Irvena De Vore'a obalają ten mit. Łowcy i zbieracze prowadzili bardzo wydajną gospodarkę. Polowania nie zajmowały im tak wiele czasu, mogli więc przeznaczać go na wypoczynek i życie obrzędowe - opowiada dr Furmanek.

Z pewnością sąsiedzi zza rzeki, którzy pojawili się w Dzielnicy ok. 7,5 tys. lat temu, budzili w nich zdumienie. Uwijali się wokół domów, uprawiali zboże i doglądali bydła. Nosili ubrania z flauszu - tkaniny własnoręcznie wyrabianej z włókiem roślinnych i ubarwionej naturalnymi barwnikami. Ich kobiety zdobiły się biżuterią z rogu i muszelek. Ci z lasu ubierali się w skóry, a ich biżuterię stanowiły zęby dzikich zwierząt. Ale nieufność została przełamana, czego dowiodły wyniki badań podobnych stanowisk. Bo oto u rolników naukowcy znaleźli krzemienne narzędzia łowców i zbieraczy, a u tych z kolei napotkali na ceramikę rolników.

Wymiana nie sprowadzała się jednak tylko do przedmiotów. Z czasem do sąsiadów przechodziły kobiety. Potwierdzają to badania izotopów strontu i tlenu w kościach i zębach. Pierwiastki te występują w wodzie i w podłożu. Dziś bardzo dokładnie wiadomo, w jakich ilościach i w jakim miejscu świata. Porównując ich zawartość w kościach, można powiedzieć, na jakim terenie ktoś wyrastał, mimo że jest pochowany gdzie indziej. - Ale to drogie badania, które obecnie są prowadzone tylko w Europie Zachodniej - mówi dr Furmanek.

Fortyfikacja z rowów

Przez kilkaset lat ludzie z lasu i z osady żyli zgodnie. Jednak nagle wydarzyło się coś, co zaburzyło dobrosąsiedzkie stosunki. I to nie tylko w okolicach dzisiejszej Dzielnicy, ale w całej ówczesnej Europie. - Trudno spekulować, dlaczego tak się stało. W Niemczech i na Morawach archeolodzy znaleźli zbiorowe groby ludzi z dziurami w czaszkach, najwyraźniej zadanymi siekierami - mówi dr Furmanek.

Obrona rolników polegała na zbudowaniu systemu umocnień. Ale nie przypominał on znanej nam fosy otaczającej warowne budowle. Około 7,2 tys. lat przed Chrystusem wymyślili oni niezwykły system rowów. Przejście przez nie można porównać do wędrówki po labiryncie. Do osady bezpiecznie mógł się dostać tylko ktoś, kto dokładnie znał jego schemat. Zdaniem archeologów rowy te wskazują, że nasze wyobrażenie o pierwszych rolnikach jako o pokojowo usposobionych niekoniecznie jest prawidłowe.

To najstarsza ufortyfikowana osada na ziemiach polskich. I oczywiście pierwsza ufortyfikowana należąca do osadników z kręgu tzw. kultury ceramiki wstęgowej rytej - podkreśla dr Furmanek.

Pierwszym takim odkrytym stanowiskiem w Europie było Köln-Lindenthal badane jeszcze w latach 30. XX wieku. Obiekty z podobnymi rowami jak w Dzielnicy, co do wieku których nie ma wątpliwości, można w Europie policzyć na palcach rąk i nóg - dodaje archeolog. Będziemy teraz badać teren magnetometrem, co pozwoli nam poznać przebieg umocnień. Trudno jednoznacznie wyrokować, jaka była ich rola, bo stanowisko archeologów nie jest jak zawsze jednoznaczne. Niektórzy uważają, że takie fortyfikacje miały znaczenie symboliczne, gdyż oddzielały przestrzeń zamieszkałą od obcej, niezamieszkałej. Oczywiście kryło się za tym magiczne myślenie - tłumaczy dr Furmanek.


Źródło: http://www.dzielnica.net/archeologia/2008/archeologia.html

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 14 stycznia 2018, 12:46 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Opolskie » Dzielnica Grodzisko 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL