Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Sieciechów Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: sobota, 21 października 2017, 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Pierwsze wzmianki o miejscowości Sieciechów odnajdujemy u Galla Anonima. Kronikarz opisał Sieciechów tak: pomiędzy Sandomierzem a Płockiem nie było znaczniejszego grodu jak w miejscowości Sieciechów. Gród Sieciechów bronił państwa polskiego przed napadem Litwinów, Jadźwingów i Tatarów. Wisła płynęła w okolicy grodu Sieciechów kilkoma korytami. Wszystkie były kontrolowane przez pomniejsze grody pomocnicze. Główne koryto Wisły płynęło obok grodu Sieciechów i opływało go od południa i północy. Gród w miejscowości Sieciechów istniał od niepamiętnych czasów, Sieciech go tylko rozbudował, był własnością jego rodu, jak i ziemia leżąca w niecce sieciechowskiej. Własnością rodu Sieciecha gród Sieciechów pozostawał do 1132 r. tj. do chwili wygubienia jego członków przez Bolesława Krzywoustego. Wówczas gród Sieciechów przeszedł na własność księcia i stał się siedzibą kasztelani. Jako kasztelania Sieciechów funkcjonował do połowy XIII wieku. Z chwilą gdy Wisła zmieniła swe główne koryto przemieszczając je na wschód, gród w miejscowości Sieciechów stracił na znaczeniu. Na miejscu grodu Sieciecha do niedawna można było znaleźć ceramikę średniowieczną a nawet i starszą oraz odłupki kamieni. Z miejscowością Sieciechów od niepamiętnych czasów związane są leżące wówczas wzdłuż Wisły: Święcica - dziś Wola Klasztorna, Mozolice i Psary.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 21 października 2017, 14:24 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 22 stycznia 2018, 23:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Z istnieniem grodu Sieciecha śliśle związane jest istnienie klasztoru benedyktyńskiego - pierwsze założenie klasztorne które lokalizuje się w obrębie grodu (czyli wg opinii wielu badaczy - w miejscu bliżej nieokrelśonym). Poniżej wzmianka z Gazety Świątecznej:

Obrazek

Wzmianka z "Wojtowa Góra w Sieciechowie, Ł. Reczulski, str. 187-205 [w:] Acta Universitatis Lodziensis Folia Archaeologica 30, 2015, str.189":

Nieco jaśniej przedstawiają się zagadnienia związane z położeniem wymienionego w źródłach locus abbatiae, tj. miejsca lokalizacji pierwszego klasztoru benedyktyńskiego. Odkrycie fragmentów romańskich ścian (Świechowski 2009: 247), ukrytych za prezbiterium kościoła klasztornego w Opactwie (Świechowski 2009: 245–247; Wiliński 1966: 198–200), zdaje się wskazywać, iż opactwo sieciechowskie od samego swego początku zlokalizowane było na terenie jednej z kęp nadwiślańskich, dziś nazywanej Opacką lub klasztorną. Nie jest to jednak koncepcja jedyna, gdyż w literaturze przedmiotu, spotkać można także poglądy odmienne, lokalizujące pierwsze opactwo sieciechowskie w obrębie wałów bliżej niesprecyzowanego grodu Sieciecha (Wąsowiczówna 1959: 578; Kłoczowski 1968: 400), lub na terenie Wójtowej Góry (Kiryk 1994: 129).


Gdyby więc przyjąć za pewnik istnienia pierwszego i drugiego założenia klasztornego gród Sieciecha powinien być zlokalizowany w miejscu lub bezpośrednim sąsiedztwie Opactwa ...

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 23 listopada 2018, 18:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Naprzeciw grodu krakowskiego, za Wisłą, koło kościoła, który nazywa się Skałą, wymurował miasto, nazywając je od swojego imienia Kazimierzem; liczne inne miasta, a mianowicie: Wieliczkę, Skawinę, Lanckoronę, gród Olkusz, Będzin, Lelów miasto i gród, gród Czorsztyn, gród Niepołomice, gród Ojców, gród Krzepice, w ziemi sandomierskiej samo miasto Sandomierz, miasta: Wiślicę, Szydłów, Radom, Opoczno, Wąwolnicę, Lublin miasto i gród, grody w Sieciechowie, Solcu; grody w Zawichoście i w Nowym Mieście zwanym Korczyn. W Wielkopolsce miasta Kalisz, Pyzdry, Stawiszyn, Konin miasto i gród; w Nakle, Wieluniu, Międzyrzeczu, Ostrzeszowie – grody, Wieluń – miasto, Bolesławiec – gród; w ziemi kujawskiej Kruszwica, Złotoryja, Przedecz, Bydgoszcz. W ziemi sieradzkiej tamże w Sieradzu, silny gród, miasto Piotrków, gród Brzeźnicę. W ziemi łęczyckiej samo miasto i gród, w Inowłodzu – miasto i gród. Na Mazowszu miasto Płock i gród, który poprzednio był w jednym murze, teraz otoczył go drugim. W ziemi ruskiej miasto Lwów i dwa grody, gród Przemyśl, Sanok miasto i gród, miasto Krosno, grody Lubaczów, Trembowla, Halicz, Tustan. Te wszystkie miasta i grody otoczył potężnymi murami, domami i wysokimi wieżami, jak najgłębszymi fosami i innymi punktami obronnymi – ku ozdobie narodu oraz dla schronienia i obrony Królestwa Polskiego.

Źródło: Kronika Jana z Czarnkowa, Quomodo regebat regnum et populum, rozdz. 3

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 16:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
"Sieciechów był grodem książęcym założonym w celu ochrony Małopolski przed najazdami Jadźwingów i Litwinów. W XI w. otrzymał go wojewoda Sieciech z nadania księcia Władysława Hermana. Kronikarz Gall Anonim, napisał, że nie było w tym czasie znaczniejszego grodu od Sieciechowa, między Płockiem i Sandomierzem. W grodzie tym więziony był książę Zbigniew, najstarszy syn Władysława Hermana. Przebiegały tędy szlaki handlowe z Radomia na Ruś i przez Sandomierz do Krakowa. W 1132 r. książę Bolesław Krzywousty odebrał gród rodowi Starżów-Toporczyków i przekazał opactwu benedyktyńskiemu, równocześnie umieścił tu siedzibę kasztelanii. Lokacja na prawie magdeburskim nastąpiła w 1232 r. W tym też czasie utworzona została parafia pw. św. Wawrzyńca. Kasztelania istniała do połowy XIII w. Związane to było z utratą znaczenia obronnego grodu w związku ze zmianą koryta Wisły w latach 1342-1352. Budowy nowego zamku z kamienia i cegły w nowym miejscu podjął się Kazimierz Wielki."

Źródło: Zarys dziejów grodów kazimierzowskich (cz. XII), Jerzy Giergielewicz, str. 41-51 [w:] Zapiski Kazimierzowskie, Nr 14/2015, str. 49

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Gród położony był na jednej z wysoczyzn niecki Wiślano-Sieciechowskiej (dzisiejsza nazwa Wójtowa Góra, leżąca w odległości 1 km od Sieciechowa) na wysokości 114,6 m n.p.m., zaznaczonej na mapie topograficznej w kwadracie 125,33 jako Garbatka-Letnisko. Spełniał on rolę obronno-kontrolującą dwóch dużych szlaków wodnych Wisły i Wieprza. Jak stwierdzał kronikarz Gall Anonim: „…między Sandomierzem a Płockiem nie było znaczniejszego grodu jak sieciechowski”- Kronika polska. Bronił on państwo polskie przed napadem Litwinów, Jadźwingów i Tatarów. Wisła płynęła tutaj kilkoma korytami.Wszystkie były kontrolowane przez pomniejsze grody pomocnicze. Główne koryto Wisły było obok grodu i opływało go od południa i północy. Gród istniał od niepamiętnych czasów, Sieciech tylko go rozbudował. Osadził w nim Benedyktynów sprowadzonych z Klasztoru św. Idziego z Francji w celach misyjnych. Benedyktyni, jako jedni z pierwszych, przynieśli na nasze ziemie naukę Chrystusa. Za panowania księcia Władysława Hermana, Sieciech z jego nadania był Palatynem i w imieniu księcia rządził Polską.

W niedługim czasie Sieciech pozbawiony został urzędów, oślepiony przez Bolesława Krzywoustego i wygnany z kraju. Gród własnością rodu Sieciecha pozostawał do 1132 r. – do chwili wygubienia członków rodu przez Bolesława Krzywoustego. Wówczas gród przeszedł na własność księcia i stał się siedzibą kasztelanii.

Gród jako kasztelania obejmował swym zasięgiem na wschodzie ziemię łukowską oraz część lubelskiej, na północy rozciągał się aż po rzekę Pilicę, na zachodzie zaś obejmował puszczę stromecką. Ziemie kasztelanii kilkakrotnie były pustoszone przez najeźdźców ze wschodu. Tatarzy po zwycięstwie pod Turskiem w 1241 przez kilka dni oblegali gród sieciechowski obozując w lasach stromeckich. Grodu nie zdobyli.

Do dziś pozostała po tym wydarzeniu nazwa na polach sieciechowskich „Kopiec Tatarski”. Tuż po Tatarach w 1244 r. spustoszyli ziemię kasztelanii Litwini, Prusowie i Jadźwingowie. Zniszczenia były tak znaczne, iż ziemie te zostały zwolnione na lat trzydzieści z dziesięcin do stołu biskupiego. Z tamtego okresu znani są nam kasztelanii: Krystyn 1283 r., Stefan 1313 r., Pełka 1333 r.

W grodzie więziony był, przez Konrada Mazowieckiego, książe Bolesław Wstydliwy z matką Grzymisławą. Książe wraz z matką uciekli z pomocą opata Mikołaja Francuza i Klemensa z Ruszczy. Jako kasztelania funkcjonował gród do połowy XIII wieku. Z chwilą, gdy Wisła zmieniła swe główne koryto o 2 km na wschód, gród straci na znaczeniu. Obecnie na miejscu Grodu Sieciecha można znaleźć ceramikę średniowieczną a nawet starszą oraz odłupki kamieni z budowli grodowych. Z Sieciechowem od niepamiętnych czasów związane są wsie leżące wzdłuż Wisły: Święcica – dziś Wola Klasztorna, Mozolice, Brzeźnica, Psary, Brzeźce, Sielce, Ciszyca i Osada targ Sieciechów.

Źródło: http://izbasieciechow.pl/historia/grod-sieciechowski/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
W początkowym okresie klasztor benedyktyński znajdował się w grodzie Sieciecha, na co wskazuje zapis w kronice Gala Anonima, iż Sieciech gród rozbudował. Po wygubieniu rodu Sieciecha przez Bolesława Krzywoustego, gród przeszedł na własność księcia i stał się Kasztelanią. Fakt, że klasztor mieścił się w grodzie, potwierdza więzienie Bolesława Wstydliwego z matką Grzymisławą przez Konrada Mazowieckiego w 1233 roku, którym w ucieczce pomógł opat Mikołaj Francuz. W 1241 roku Tatarzy napadli na Małopolskę niszcząc większość grodów i klasztorów, między innymi benedyktyński klasztor na Świętym Krzyżu. W niedługim czasie okoliczną ziemię spustoszyli Prusowie, Litwini, i Jadźwingowie. Klasztor Sieciechowski znajdujący się grodzie nie ucierpiał. Przy odtworzeniu klasztoru świętokrzyskiego brali udział zakonnicy z Sieciechowa. Jak już wspomniałem, Benedyktynów do Sieciechowa sprowadził Sieciech. Musiał, więc ze swych dóbr dać na uposażenie jakieś wsie.

Źródło: http://izbasieciechow.pl/historia/bened ... ciechowie/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Wycinek z gazety ...

nie może może być mowy o zamku sieciechowskim (kazimierowskim) jako że ten powstał w wieku XIV

"Po zmianie koryta Wisły w latach 1342 – 1352 gród Sieciecha nie spełniał roli grodu kontrolującego Wisłę. Kazimierz Wielki zbudował zamek murowany z kamienia i cegły, umiejscowił go na wysoczyźnie 114,6 m n.p.m. przy samym głównym korycie"

Źródło: http://izbasieciechow.pl/historia/zamek ... iechowski/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 16:23 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strona główna forum » Grodziska Mazowieckie » Sieciechów Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL