Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Kujawsko-Pomorskie » Plemięta Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko stożkowate, stanowiące pozostałość rycerskiej fortalicji na kopcu. Kopiec usypano na cyplowatej, łagodnie obniżającej się strefie krawędziowej wysoczyzny, przechodzącej w nieckę erozyjną z korytem bezimiennego strumienia. Niecka ta, o szerokości ok. 15 m, była zapewne wykorzystywana pierwotnie jako fosa obiektu. Plateau kopca jest wypiętrzone ok. 9 m nad dno niecki (fosy) i ok. 4 m nad poziom cypla wysoczyznowego. Założenie obronne miało całkowitą powierzchnię ok. 1250 m kw. i zaliczało się pod tym względem do mniejszych obiektów.
W czasie badań wykopaliskowych w latach 1974-1977 (Muzeum w Grudziądzu; R. Boguwolski) natrafiono na pozostałości drewnianej wieży mieszkalno-obronnej. Wieżę, o trzech lub czterech kondygnacjach i rzucie poziomym ok. 7,5 x 9,5 m, wzniesiono w konstrukcji słupowo-szkieletowej, z palisadową techniką budowy ścian zewnętrznych i zapewne dachem gontowym.

Od strony północnej do piwnicy budowli prowadziły drewniane schody o 18 stopniach, umieszczone w korytarzowym wejściu. Szkielet konstrukcyjny budowli stanowiły 24 potężne słupy nośne (o średnicy 0,4-0,6 m). Ściany zewnętrzne były wykonane z przepołowionych bali drewnianych o średnicy 0,3-0,5 m, przylegających do siebie w układzie pionowym, tworząc konstrukcję palisadową. Można przypuszczać, że wieża mieszkalno-obronna gródka w Plemiętach wznosiła się na ok. 14-16 m, w tym 10-12 m ponad poziom dziedzińca. Na obwodzie dziedzińca wieża była zabezpieczona palisadą. Kres istnieniu tej budowli położył pożar.

Wyniki badań archeologicznych pozwoliły ustalić czas użytkowania wieży na XIV i ewentualnie początek XV wieku. Podstawą tej chronologii była analiza niezwykle bogatego inwentarza zabytków ceramicznych i metalowych uzyskanych z przyziemia domostwa, m.in. militariów, a wśród nich unikatowych w skali europejskiej znalezisk – hełmów kapalinów, fragmentów krytego kirysu folgowego, haka do naciągu kuszy, czy struga do gontów (tzw. nutownik). Jednakże na podstawie wzmianki kronikarza krzyżackiego Piotra z Dusburga o obleganiu i spaleniu przez Jaćwingów pod wodzą Skumanda w 1277 roku castrum Clementis, identyfikowanego z grodem plemięckim, można domniemywać, że posadowienie grodu w mogło nastąpić już ok. połowy XIII wieku, co potwierdza także część zbioru naczyń ceramicznych.


Źródło: http://www.icimss.edu.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:04 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 12 sierpnia 2018, 22:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Plemięta
- Clemensburg
- Clemet
- Clemend
- Clement
- Plement

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 2 września 2018, 12:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Tom zawiera zespołową publikację wyników badań prowadzonych w latach 1974—1977 na grodzisku w Plemiętach k/Radzynia Chełmińskiego. Sprawozdanie z badań zamieścił Ryszard Boguwolski (Grudziądz), s. 17—28. Odkryto tam resztki założenia obronnego typu la motte. O castrum w Plemiętach wspominają źródła pisane z pierwszej połowy XIV w., ale informacje te odnoszą się do początku ostatniej ćwierci poprzedniego stulecia. Poza tym o obiekcie owym jest w źródłach pisanych głucho. Znalezione mobilia można datować między początkiem XIV a początkiem XV w. Andrzej Nadolskii (Łódź) w uwagach wstępnych (s. 5—15) wysuwa hipotezę, że gródek został zniszczony w trakcie wojny polsko-krzyżackiej w 1414 r. Natomiast Jan Powierski (Gdańsk) opowiada się za r. 1410, względnie 1422 („Średniowieczne Plemięta w świetle źródeł pisanych”, s. 29—47). Argumentacja A. Nadolskiego wydaje się bardziej przekonująca. Zebraay przez J. Powierskiego materiał wskazuje, że Plemięta były w posiadaniu polskich rodów rycerskich.

Odkrycie w Plemiętach przedstawia duży interes nie tylko dla historyka sensu stricto, badającego np. ustrój państwa zakonnego, ale także dla znawcy średniowiecznej kultury materialnej. Dobrze zachowana podziemna część wieży mieszkalnej pozwoliła na -hipotetyczną rekonstrukcję bryły budowli i jej programu użytkowego. Był to obiekt drewniany (Gerard Wilke. Toruń, s. 49—62). Niezwykle bogaty jest zespół zabytków metalowych. Andrzej Kola (Toruń) opracował żelazny osprzęt wieży (s. 63—83), narzędzia i półfabrykaty kowalsko-ślusar- skie (s. 139—147) oraz narzędzia do obróbki drewna (s. 149—157). Natomiast narzędziami rolniczymi i gospodarskimi, ‘ińetalowymi elementami odzieży oraz sprzętem gospodarstwa domowego zajął się Marian Kochanowski (Grudziądz), s. 159—164 i 165—183. Wśród licznych militariów niektóre zasługują na miano rewelacji: z uzbrojenia ochronnego (Andrzej Nadolski, Emilia Grabarczyk ow a, Łódź, s. 85—98)) pozostałości krytego kirysu folgowego i dwa kapaliny, z broni strzelczej (Andrzej Kola, s. 107—128) — części składowe kuszy oraz groty zapalające. Znaleziono także okazy broni siecznej (Marian Głosek, Lódź, s. 96— 106), oraz elementy rzędu końskiego i oporządzenia jeździeckiego (Andrzej Nowakowskii, s. 129—138). Osobną grupę zabytków stanowi ceramika, niezwykle bogato reprezentowana (Wiesława Matuszewska-Kola, Toruń, s. 185—204).

W trakcie badań wydobyto szczątki 9 osobników, ofiar ataku na gródek; opracował je Andrzej Florkowski (Toruń), s. 105—209. Zidentyfikowano kości 2 mężczyzn, 3 kobiet i 4 dzieci. Zdaniem A. Nadolskiego, byli to ludzie służebni właściciela gródka.

Źróło: Plemięta, średniowieczny, gródek w Ziemi Chełmińskiej, pod red. Andrzeja Nadols kiego, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, „Prace Archeologiczne” nr 7, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa— —Poznań—Toruń 1985, str. 217

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 27 stycznia 2019, 10:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Informacje o Plemiętach nie są jednoznaczne i trudno ustalić okres czasu, w którym istniała wieża. W źródłach pisanych pierwszą wzmiankę o zniszczeniu Plemiąt przekazuje Dusburg, pisząc o najeździe sudawskiego wodza Skomanda w roku 1277. W grodzie w Plemiętach, który wtedy napadł, zginąć miało stu obrońców a wiele kobiet i dzieci zostało uprowadzonych. Uwzględniając nawet typową dla tego rodzaju przekazów przesadę autora, trudno identyfikować tę wiadomość z wieżą mieszkalną, w której w czasie wykopalisk znaleziono dziewięć szkieletów, w tym tylko dwa należące do dorosłych mężczyzn. Wyklucza też tę datę fakt, że wśród ruchomego wyposażenia wieży znajdowały się przedmioty, które można datować na koniec XIII i początek XIV wieku. Być może gród zburzony przez Skomanda był założeniem istniejącym przed wieżą, jednak autorzy opracowania wyników badań wieży w Plemiętach nie wspominają o śladach grodu. Być może powstała ona po zniszczeniu grodu, czyli po roku 1277. W XIV i początku XV wieku źródła pisane informują o wielu walkach prowadzonych na ziemi chełmińskiej, podczas których wieża mogła zostać zniszczona. W latach 1329 – 1330 Łokietek najeżdżał na ziemię chełmińską, jednak w źródłach pisanych nie występuje nazwa Plemiąt. Brak też wiadomości na temat wieży w źródłach związanych z wojnami polsko-krzyżackimi w 1410 i 1422 roku. Jedyna informacja źródłowa pochodzi z Księgi strat komturstwa radzyńskiego z 1414 roku, dotycząca tzw. wojny głodowej, w której ziemia chełmińska została spustoszona przez wojska polsko-litewskie. Odnotowano w niej, że właściciele wsi Plemięta ponieśli w tym czasie straty w wysokości 800 grzywien i spalone zostały dwa dwory chłopskie. 800 grzywien to znacznie za dużo jak na wartość dwóch chłopskich dworów i być może część tych strat związana jest z zniszczeniem wieży. W wojnie tej brały udział m.in. wojska tatarskie, a w wieży i dookoła niej znaleziono dużo grotów strzał pochodzenia wschodniego. Można z tego wnioskować, że to Tatarzy zniszczyli wieżę. Jest to najbardziej prawdopodobna data, gdyż znaleziska pochodzą z tego właśnie czasu. Nie należy jednak wykluczać innych dat ze względu na brak bezpośrednich informacji w źródłach pisanych.

Wieża mieszkalno-obronna w Plemiętach znajduje się we wsi o tej nazwie, przy drodze z Wiktorowa do Okonina, 5 km na północny-zachód od Radzynia Chełmińskiego, w historycznej ziemi chełmińskiej. Wybudowano ją na wzniesieniu przy małej bezimiennej rzeczce, której koryto stanowiło jednocześnie fosę otaczającą kopiec z wieżą. Średnica podstawy grodziska wynosi obecnie 40 metrów, a jego wysokość 4 metry. Majdan o powierzchni około 300 m2, otoczony był prawdopodobnie tylko palisadą, a na jego środku znajdowała się wieża mieszkalna. Wieża ma wymiary 7,6 na 9,5 metra i miała od dwóch do czterech kondygnacji oraz pomieszczenie podziemne pełniące rolę magazynowo-gospodarczą, w którym znaleziono narzędzia kowalskie. [...]

Źródło: Znaleziska późnośredniowiecznych narzędzi kowalskich z małych siedzib obronnych (Siedlątków, Plemięta, Pęczniew i Raciąż), Jan Nowacki, Warszawa 2006, str. 12-14

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 27 stycznia 2019, 10:17 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » Grodziska Kujawsko-Pomorskie » Plemięta Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL