Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Dolnośląskie » Lubin Grodzisko Stary Lubin




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: czwartek, 2 marca 2017, 10:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Przypuszcza się, że obiekt został wybudowany na wzgórzu, na obszarze Starego Lubina, ok. 1,5 km na południowy-zachód od centrum Lubina. Obecnie znajduje się tam kościół z XVIII w. Stary Lubin (współcześnie to tylko nazwa ulicy).

Stanowisko całkowicie zniszczone. Nazwa kasztelani oraz imiona kasztelanów grodu w Lubinie są wzmiankowane w XIII-wiecznych źródłach pisanych pod datą 1224 i 1259 – kasztelan Ulryk i Jan oraz pod datą 1245 – kasztelania Lubyn.

Na terenie tzw. Wzgórza Zamkowego na południowy-wschód od miasta lokacyjnego, w średniowieczu zbudowano zamek, obecnie zniszczony. Najstarszym elementem zamku jest wieża, datowana na przełom XIII/XIV wieku lub początek XIV wieku, która funkcjonowała na wzgórzu przed budową regularnego zamku w połowie XIV wieku. Obecność samodzielnej, wielokondygnacyjnej wieży wskazuje jednak na funkcjonowanie na Wzgórzu Zamkowym siedziby rezydencjonalnej księcia, tzw. gródka stożkowatego (Nowakowski 2008).


Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 2 marca 2017, 10:22 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 23 lutego 2019, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Lubin stan.4
- Stary Lublin
- Lüben
- Alt Stadt
- Lobyn
- antiquum Lobyn

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Nieco więcej na podstawie źródeł archeologicznych wiemy na temat wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego z Lubina. Tamtejszy kasztelan wymieniony został po raz pierwszy w 1224 r., natomiast w 1259 r. wzmiankowany był burgrabia [...]. Wiadomo, że w 1245 r. w Lubinie stacjonował książę Bolesław II Rogatka, który wystawił tu dokument, zaś w 1267 r. z funkcjonującej tu wsi dziesięcinę pobierał klasztor trzebnicki [...]. Jeszcze z przedlokacyjnym ośrodkiem wiąże się także dokument z 1273 r., w którym wzmiankowany był tamtejszy proboszcz [...]. Z reliktami wczesnośredniowiecznego grodu kasztelańskiego identyfikowano zwykle wyniesienie położone na terenie Starego Lubina, na szczycie którego w XVIII w. zbudowano kościół [...]. Ratownicze badania wykopaliskowe prowadzone w 1992 r. i 1993 r. we wsi Stary Lubin realizowano w ramach wykopów pod kanalizację usytuowanych wzdłuż głównej drogi przez wieś. W literaturze informacja na temat wyników badań pojawiła się jedynie w popularnonaukowej monografii miasta. Zarówno w niej, jak i w niepublikowanym sprawozdaniu, odkryte tam ślady osadnictwa łączono z wielofazową osadą podgrodową, funkcjonującą XI-XIII w. W jej obrębie odsłonięto kilkadziesiąt obiektów, w tym związanych z hutnictwem żelaza, piec garncarski oraz ślady po zagłębionych budynkach mieszkalnych i gospodarczych [...].

Jednym z ważniejszych odkryć dokonanych w obrębie wykopu II były ślady fosy, na które natrafiono u podnóża wzgórza kościelnego. Ponowny wgląd w materiały zabytkowe odkryte na terenie Starego Lubina pozwala na nieco inną ich interpretację. Przede wszystkim nie do utrzymania jest dotychczasowa chronologia osady. Najstarsze materiały wczesnośredniowieczne odkryte na jej obszarze reprezentują wyłącznie późne formy ceramiki tradycyjnej o rozbudowanej profilacji wylewów i wątkach zdobniczych ograniczających się do dookolnych spiralnych żłobków, którym niekiedy towarzyszą ornamenty fryzowe wykonane narzędziem jednozębnym. Materiały te zawsze współwystępowały w obiektach z późnośredniowieczną ceramiką stalowoszarą, reprezentującą wczesne odmiany garnków, w tym dość smukłych, zaopatrzonych w wylewy z okapem, niekiedy krępe lub tak zwane kolbowate.

Ogólnie zespół ten datować można zatem najwcześniej na połowę XIII w. Pozostałe materiały ceramiczne odkryte na terenie osady reprezentowały już wyroby późnośredniowieczne (XIV-XV w.) i wczesnonowożytne (XVI-XVII w.). Nawet jeżeli gród w Lubinie powstał nieco wcześniej niż związana z nim osada, na co wskazują także źródła pisane, to bardzo prawdopodobne jest, że wzniesiono go z inicjatywy Henryka Brodatego. O randze tego przedlokacyjnego ośrodka, w tym o funkcjonowaniu w jego sąsiedztwie osady targowej, świadczyć może to, że wieś Stary Lubin w dokumentach średniowiecznych i na nowożytnej kartografii określana była jako Stare Miasto. Po raz pierwszy określenia tego użyto w dokumencie z 1319 r., kiedy to książę Jan ścinawski przekazał mieszczanom Lubina alte Stadt id est antiquum Lobyn, wraz z wszystkimi przywilejami książęcymi, w tym prawem patronatu nad tamtejszym kościołem [...]. Lubin, jako osada targowa funkcjonująca przy grodzie kasztelańskim, uzupełniałby zatem listę tego rodzaju ośrodków na Śląsku, a jednocześnie wypełniał lukę między kasztelanią w Legnicy i Głogowie [...]. Powstałe w sąsiedztwie dawnego targu, wsi i kasztelanii miasto lokacyjne przejęło nazwę i funkcję starego ośrodka. W końcu XIII w. wzmiankowany był landwójt lubiński i samo miasto, natomiast na początku kolejnego stulecia wspomniany był burmistrz i tamtejszy zamek [...].

Źródło: Lokalne ośrodki władzy książęcej na Niżu Śląskim w XII-XIII wieku, Dominik Nowakowski, str. 97-123 [w:] Fontes Archaeologici Posnanienses Vol. 51, Poznań 2015, str. 110-114

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 10:37 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Dolnośląskie » Lubin Grodzisko Stary Lubin


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

Narzędzia:
 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL