Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Kujawsko-Pomorskie » Napole Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 24 lutego 2017, 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Grodzisko jednoczłonowe, tzw. pierścieniowate. Ma kształt zbliżony do elipsoidalnego z dookolnym wałem, najbardziej wypiętrzonym w części E (ryc. 112, fot. 7). Po stronie E zasadniczej części obiektu znajduje się dodatkowy łukowaty wał wyniesiony w stosunku do obni­żenia między nim a wałem głównym na wysokość około 2 m. Wspomniane obniżenie jest śladem po drodze wjazdo­wej do grodu, bronionej od strony wysoczyzny przez łuko­waty wał. W części SW, ze względu na charakterystyczną konfigurację terenu - przede wszystkim obniżenie w koro­nie wału, można dopatrywać się istnienia bramy wjazdowej do grodu. Obiekt posiada nieckowaty majdan o kształcie zbliżonym do owalnego i wymiarach około 43 x 30 m (około 900 m2). Wysokość wałów w stosunku do poziomu lustra wody w jeziorze wynosi 18-24 m. a w stosunku do powierzchni majdanu - 3,5-8 m. Podstawa grodziska zajmuje obszar około 4400 m2 (102 x 65 m), nie wliczając w to dodatkowego wału w części E obiektu, natomiast z dodatko­wym wałem - około 5400 m2 (125 x 65 m). Powierzchnia zajęta przez pierścień głównego obwałowania (wraz z jego rozsypiskiem) wynosi 3500 m2 (ryc. 113). Teren stanowiska nie jest zalesiony. Stan zachowania obiektu bardzo dobry.

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/?view=details&location=108

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 24 lutego 2017, 12:52 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: środa, 24 maja 2017, 06:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Ostrowite to najwcześniej poświadczona źródłami pisanymi (1222 r. - "gród Ostrowite") miejscowość na terenie gminy Golub-Dobrzyń. O znaczeniu wsi przed powstaniem w jej pobliżu ośrodka miejskiego w Golubiu świadczą zachowane relikty wczesnośredniowiecznego grodziska oraz pozostałości rozległej osady podgrodowej.

Najstarsze, wczesnośredniowieczne ślady pobytu i działalności człowieka w regionie Ostrowitego pochodzą z II poł. VII-VIII oraz IX w. Przez cały IX i 1 połowę X wieku funkcjonowała w Ostrowitem jedynie niewielka osada otwarta nad jeziorem Oszczywilk. Osada ta na przełomie X/XI w. dostała się, w wyniku podboju, w obręb tworzącego się wczesno piastowskiego państwa polskiego. Na przełomie X/XI w. (950-1025 n.e.) powstaje gród ostrowicki, a po jego zachodniej stronie rozwija się osada podgrodowa. Osada ta od grodu oddzielona była dwoma lub trzema rowami-fosami. W 1216-1217 najazd Prusów zniszczył całkowicie gród w Ostrowitem, podobnie jak gród na Górze św. Wawrzyńca k. Chełmna. W dokumencie łowickim z 1222 roku gród jest wymieniany jako jeden z "byłych grodów".

Grodzisko leży w kulminacji niewielkiego wału kemowego o wysokości względnej 5 m i przylega do rynny subglacjalnej. Na południe od grodziska znajduje się jezioro Oszczywilk. Obiekt jest jednoczłonowy, tzw. pierścieniowaty. Ma kształt zbliżony do elipsoidalnego, z dookólnym wałem, najbardziej wypiętrzonym w partii wschodniej. Po stronie wschodniej zasadniczej części obiektu znajduje się dodatkowy łukowaty wał, wyniesiony w stosunku do obniżenia między nim a wałem głównym na wysokość około 2 m. Wspomniane obniżenie jest śladem po drodze wjazdowej do grodu, bronionej od strony wysoczyzny przez łukowaty wał. Bramę wjazdową do grodu zbudowano zapewne w części południowo wschodniej, o czym świadczy charakterystyczna konfiguracja terenu. Obiekt posiada nieckowaty majdan o kształcie zbliżonym do owalnego o wymiarach ok. 43 na 30 (ok. 900 metrów kwadratowych). Wysokość wałów w stosunku do poziomu lustra wody w jeziorze wynosi 18-24 m, a w stosunku do powierzchni majdanu - 3,5-8 m. Podstawa grodziska zajmuje obszar około 4400 metrów kwadratowych (102 na 65 m), nie wliczając w to dodatkowego wału po wschodniej stronie obiektu.

Grodzisko w Ostrowitem jest jednym z najlepiej znanych i zachowanych pierścieniowatych wczesnośredniowiecznych grodzisk w ziemi chełmińskiej. Po raz pierwszy wzmiankowane w 1878 roku przez G. Ossowskiego, w okresie międzywojennym grodzisko to wymienia J. Paradowski, a w czasie II wojny światowej wizytował je I. Brutzer. W okresie powojennym grodzisko w swych zestawieniach stanowisk archeologicznych cytuje B. Zielonka.

W ramach badań weryfikacyjno-sondażowych w 1976 roku na grodzisku założono dwa wykopy archeologiczne o rozmiarach 2 na 2 m, usytuowane przy wewnętrznych stopach wału, w zachodniej i wschodniej części majdanu. W obu wykopach natrafiono na zniszczone nawarstwienia kulturowe z wyraźnie rysującymi się warstwami: pięcioma o łącznej miąższości około 100 cm w sondażu nr 1 i siedmioma warstwami o łącznej miąższości około 190 cm w sondażu nr 2. Z obu sondaży wydobyto kilkaset ułamków naczyń kultury łużyckiej jak i wczesno oraz późnośredniowiecznych, węgle drzewne, kości zwierzęce, żelazny nóż, fragment miedzianej blaszki, kółko i gwoździe żelazne oraz polepę.

Natomiast w latach 1991-1992 badania wykopaliskowe podjęto z inicjatywy Zakładu Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Instytutu Archeologii i Etnografii UMK w Toruniu. Pracami kierowali J. Bojarski, W. Chudziak, M. Grupa, P. Gurtowski i D. Poliński. Na zachód od reliktów grodziska natrafiono na ślady osady podgrodowej. Badaniami objęto jedynie część osady (8 arów) - nie uchwycono jej całości. Założono 91 wykopów, odkryto 87 obiektów osadniczych, w tym 13 grobów. Pomiędzy południowym i wschodnim stanowiskiem uchwycono istnienie 4 rowów - fos przecinających wzgórze w nierównych odstępach z północy na południe. Odkryto 11 tysięcy fragmentów ceramicznych, 10 glinianych przęślików, 7 szydeł, 2 oprawki rogowe, 4 noże żelazne, fragmenty 3 grzebieni oraz dwa zabytki wyjątkowe bo bardzo rzadko spotykane. Jednym z nich jest brązowa sprzączka typu podkowiastego o proweniencji bałtyjskiej a drugim żelazna ostroga z zaczepem haczykowato zagiętym do środka z przełomu VII i VIII wieku.

Wiosną 1997 r. w Ostrowitem przeprowadzono powierzchniowe badania w ramach akcji AZP (obszar AZP 36-49). Jak do tej pory, miejscowość ta jest najlepiej rozpoznanym zespołem osadniczym, nie tylko w okolicach Golubia-Dobrzynia, ale i ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: środa, 24 maja 2017, 06:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Znane jako:

- Ostrowite
- Ostrovith
- Borek
- Borrek
- Napole
- Osterbitz
- Burgwall

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: czwartek, 2 maja 2019, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Obrazek

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 2 maja 2019, 20:52 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » Grodziska Kujawsko-Pomorskie » Napole Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL