Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Forum » Witamy




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komentarz
 Post Napisane: niedziela, 25 września 2016, 09:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Pragniemy wskazać jak największą liczbę stanowisk istniejących oraz tych potencjalnych, które które nie zostały jeszcze opisane i zewidencjonowane. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zdecydowana większość badań odbywa się w zaciszach bibliotek i archiwów. Jakież krótkowzroczne są stwierdzenia, ze dany obiekt nie może istnieć, ponieważ nie istnieją o nim żadne wzmianki historyczne.... Otóż nie muszą istnieć i często temat ten jest poruszany w środowiskach historyków. Pamiętajmy, że towarzystwa naukowe nie mają wyłącznego monopolu w tej dziedzinie. Stąd upraszamy się o więcej pokory.

Zdajemy sobie doskonale sprawę, że nie każda wyspa, cypel, wzgórze, wzniesienie czy góra zawierają na swojej powierzchni relikty omawianych obiektów. Nie zawsze również na wcześniejszych założeniach pojawiły się zamki, pałace czy dwory.

Jak pokazuje życie, nie wszystkie, nawet te znane, grodziska znajdują się w rejestrach. Nie każdy Wojewódzki Konserwator Zabytków i Urząd Ochrony Zabytków udostępniają takowe listy (rejestry C), zwłaszcza po aktualizacjach. Jak zmienny jest status obiektów pogazują gminne i powiatowe programy opieki na zabytkami, gdzie poszczególne obiekty są dodawane tudzież wykreślane.

Utrudniona procedura dostępu do danych AZP czy świadome ukrywanie lokalizacji lokalizacji obiektów nie sprawiają, że stan stanowisk archeologicznych pozostaje w stanie nienaruszonym. Wszystkie one ulegają systematycznemu niszczeniu dzięki pracom rolnym, wybieraniu ziemi, wszelkiego typu pracom budowlanym [Więcbork], które postępują głównie dzięki błędom i niedopatrzeniom urzędników państwowych, rozkopom pseudoarchelogów. Tyleż samo frustracji wywołuje brak reakcji ze strony urzędników mających z urzędu dbać o stan stanowisk ... [Starygród, Zalesie Wielkie] - chociaż obiekty podlegają ścisłej ochronie.

Upraszamy i nalegamy na:
- likwidację biurokratyczne utrudnień dostępu do danych
- ogólnej dostępności do wszystkich zasobów w ociągającej się cyfryzacji danych historycznych

Nie boimy się krytyki ze strony środowisk naukowych jak i wszystkich gości odwiedzających Nasze Forum. Liczymy na Wasze otwarte umysły i resztę pozostawiamy Waszej otwartości oraz zdrowemu rozsądkowi.

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 25 września 2016, 09:13 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Forum » Witamy


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

Narzędzia:
 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL