Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Zachodnio-Pomorskie » Trzebawie Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: wtorek, 4 lipca 2017, 14:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Grodzisko w Trzebawiu jest cennym przykładem średniowiecznego budownictwa obronnego społeczności zamieszkujących niegdyś tę część Słowiańszczyzny zachodniej. Obiekt charakteryzuje duża wartość poznawcza i edukacyjna, ponieważ zachował swój pierwotny kształt, typowy dla tej formy osadniczej.

Historia:

Na podstawie dotychczasowych badań, czas funkcjonowania obiektu określono na wczesne średniowiecze. Grodzisko powstało w 2 poł. VIII w. i było użytkowane do IX w. przez ludność wywodzącą się ze słowiańskiego plemienia Pomorzan. Po tym okresie nastąpiła przerwa w jego użytkowaniu, która trwała do połowy X wieku. Prawdopodobnie obiekt pierwotnie był osadą otwartą o naturalnych walorach obronnych. Forma, która jest obecnie czytelna w terenie, powstała dużo później i jest późnośredniowiecznym założeniem obronnym.

Usytuowanie:

Obiekt znajduje się w odległości 1,35 km na południe od centrum wsi Trzebawie. Położony jest na półwyspie zwanym „Diabelską Groblą”, usytuowanym w południowej części jeziora Woświn. U nasady cypla znajduje się ośrodek wypoczynkowy, który graniczy ze stanowiskiem. Na budowę grodziska wybrano teren o naturalnych cechach obronnych, otoczony od wschodu wodami jeziora. Stanowisko, porośnięte lasem liściastym, leży w obrębie Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Opis:

Nizinne grodzisko w Trzebawiu, o wymiarach 67 x 62 m, to obiekt typu stożkowatego o kształcie regularnego czworoboku. Jego majdan położony jest na trzymetrowym wywyższeniu terenu. W północnej i południowej części wypłaszczenia czytelne są półmetrowej wysokości pasma pojedynczych nasypów ziemnych. Ich wewnętrzne stoki łagodnie spływają w stronę majdanu, zaś zewnętrzne są strome i tworzą z pozostałą częścią kopca jednolitą płaszczyznę. Wzniesienie to, stanowiące centralną część obiektu, okala mokra fosa. Jej głębokość i szerokość dochodzi do 3 metrów. Jedynie w partii południowej obiektu jest znacznie głębsza (5 m) i szersza (12 m). Za pierścieniem rowu znajduje się podkowiaste pasmo wału które od południa oddziela grodzisko od podgrodzia. On także w partii południowej jest bardziej okazały, gdzie jego szerokość wynosi 30 m, zaś wysokość 4 metry. Zachodnie pasmo fosy przecina niewielka grobla, łącząca część centralną grodziska z zewnętrznym wałem. Od południa do obiektu przylega podgrodzie o długości 50 m. Stanowisko przekształcono w XIX i na początku XX w. w wyniku prac niwelacyjnych i rolniczych.

Stan i wyniki badań:

Grodziskiem w Trzebawiu interesowano się już pod koniec XVIII wieku. Z 1784 r. pochodzi wzmianka związana z legendą o istnieniu mostu, prowadzącego z półwyspu na drugą stronę jeziora. Przytaczają ją także dziewiętnastowieczni autorzy, jednakże wraz z nią pojawiają się informacje o istnieniu w tym miejscu grodziska. Dopiero w 1934 r. Alfred Rowe przeprowadził na obiekcie badania wykopaliskowe. Odkrył on w obrębie stanowiska czworoboczną konstrukcję kamienną, o wymiarach 10 x 11 metrów. Wydobyty wówczas materiał zabytkowy został zdeponowany w Muzeum Pomorza Zachodniego. Na jego podstawie w 1971 r. Ryszard Rogosz określił chronologię obiektu na VIII - XIV w., zaś odnaleziona kamienna konstrukcja została w latach 90. XX w. uznana za miejsce słowiańskiego kultu. Tezę tę obalono w latach 10. XXI w. uznając ją za relikt późnośredniowiecznej wieży lub dworu. 6 października 1986 r. obszar grodziska został przebadany przez Tadeusza Galińskiego w ramach badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski. Wydzielono wówczas jedną fazę funkcjonowania grodziska, datowaną na IX – XII wiek. W dniach od 5 do 22 października 2015 r. zespół badaczy z Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie przeprowadził na stanowisku badania weryfikacyjne. Odbyły się one w ramach projektu „Polska i Pomorze w kształtowaniu cywilizacji europejskiej (od słowiańskich plemion do przełomu XII/XIII w.)”. Wykonano wówczas 30 otworów wiertniczych, usytuowanych wzdłuż przecinających się prostopadle osi oraz założono jeden wykop sondażowy w rejonie przedwala, o wymiarach 2,5 x 1,5 metra. Podczas prac badawczych nie odnaleziono pozostałości umocnień, odkryto jednak warstwy zawierające liczny materiał ceramiczny, kości ludzkie i zwierzęce oraz 2 wióry krzemienne. Na podstawie analizy wydobytego materiału zabytkowego uściślono chronologię obiektu na 2 poł. VIII – IX wieku. Dokonano także lustracji terenowej stanowiska. Zaobserwowano wtedy, w powstałych na skutek działalności zwierzęta wykrotach, fragmenty późniejszych typów ceramiki datowanych na 2 poł. X wieku. W trakcie prac archeologicznych sporządzono dokumentację opisową, fotograficzną oraz graficzną, w tym plan warstwicowy i model terenu w oparciu o wyniki skaningu laserowego LIDAR.

Stanowisko jest dostępne dla zwiedzających. W pobliżu obiektu nie przebiega oznakowany szlak turystyczny.

Opr. Marta Żukowska-Bosy

Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-292757

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: wtorek, 4 lipca 2017, 14:12 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 13:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Znane jako:

- Teschendorf
- Cieszyno
- Teufelsdamm
- Diabelska Grobla
- Teufelsdamm
- Altenfließ

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 13:03 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Zachodnio-Pomorskie » Trzebawie Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL