Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Zachodnio-Pomorskie » Moskorzyn Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 28 października 2016, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Opis obiektu: Grodzisko nizinne, jednoczłonowe, pierścieniowate, koliste. Wzniesione na cyplu otoczonym bagnami od strony północnej i zachodniej. Regularny, świetnie zachowany pierścień wału jest przerwany na odcinku 4 m w południowo-zachodniej części obiektu, może w miejscu pierwotnej bramy. Od strony południowej i wschodniej znajduje się wyraźna fosa odcinająca grodzisko od osady przygrodowej1 [...]. Środek majdanu zajmuje naturalny pagórek o stromym stoku w stronę północno-zachodnią, o łagodnym spadku w kierunku południowo-wschodnim.

Wymiary: podstawa grodziska 90x100 m, powierzchnia majdanu około 3400 m2, szerokość podstawy wału maksymalnie 10 m, wysokość wału w stosunku do majdanu 2 - 3 m, wysokość grodziska w stosunku do otaczających bagien 10 m. Stan zachowania: Obiekt znajduje się w bardzo dobrym stanie, jest porośnięty rzadkim lasem mieszanym, fosa silnie zakrzewiona, zwłaszcza od strony wschodniej.

Inwentarz: Z badań starszych, zapewne powierzchniowych, pochodzi 15 ułamków naczyń, w tym 2 brzegi dwustożkowatych oraz 13 ułamków brzuśców. Ponadto z powierzchni zebrano 3 ułamki naczyń dwustożkowatych [...], oraz 5 fragmentów brzuśców [...].

Sondaż 1: (0,4x1,80 m): warstwa I, ciemnobrązowa próchnica z licznymi kamieniami. Calec — żółty piasek z przymieszką gliny [...].

Sondaż 2 (1,2 X 1,2 m): warstwa I, ciemnobrunatna próchnica. Warstwa II, brunatny piasek z domieszką próchnicy, w niej ułamek naczynia dwustożkowatego [...] oraz 9 fragmentów brzuśców. Calec — jasnożółty piasek [...].

Sondaż 3: (0,7 X 1,2 m): warstwa I, ciemnobrunatna próchnica. Warstwa II, brązowią próchnica z przepalonymi kamieniami na stropie. Wydobyto z niej 16 skorup i 2 kości zwierzęce. 3 ułamki reprezentują naczynia dwustożkowate [...], 12 fragmentów pochodzi z partii brzuścowych. Ponadto znaleziono kawałek płaskiego, lekko wyodrębnionego dna z wypukłym odciskiem osi [...]. Warstwa III, brązowa próchnica z przymieszką żółtego piasku, z niej pochodzi fragment naczynia baniastego, szerokootworowego z silnie profilowanym wylewem [...], 3 ułamki brzuśców oraz 6 kości zwierzęcych. Niżej zalega żółty, calcowy piasek.

Sondaż 4: ( l x 1 m): warstwa I, ciemnobrunatna próchnica, w niej 3 fragmenty ze środkowych części naczyń. Warstwa II, czarna próchnica, z której pochodzi 6 ułamków brzuśców i 1 kość. Warstwa III, brązowa próchnica zawierająca fragment przybrzeżny naczynia jajowatego, ręcznie lepionego [...], 4 ułamki środkowych części naczyń, oraz 3 kości zwierzęce. Niżej znajdował się żółty, calcowy piasek.

Chronologia: druga połowa VIII — połowa X w.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 28 października 2016, 18:34 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 2 lipca 2017, 18:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko znane w literaturze jako:

- Muscherin
- Moskorzyn
- Wall
- Burgwall
- Borchtcald

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 12:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko w Moskorzynie, to cenny przykład wczesnośredniowiecznego budownictwa obronnego społeczności zamieszkujących niegdyś tę część Słowiańszczyzny zachodniej. Jest to obiekt o dużej wartości poznawczej i edukacyjnej, ponieważ w pełni zachował swój pierwotny kształt, co umożliwia rozpoznanie cech charakterystycznych dla tej formy osadniczej.

Historia:

Na podstawie dotychczasowych badań, okres funkcjonowania obiektu określono na wczesne średniowiecze. Grodzisko powstało w VIII w. i było użytkowane do X wieku przez ludność wywodzącą się ze słowiańskiego plemienia Pyrzyczan. Był to okres, w którym dominowała na tym terenie rodowo - terytorialna organizacja polityczna. Obiektowi towarzyszy osada przygrodowa, przylegająca do stanowiska od południowego – wschodu tuż za linią fosy. Poza tym w okolicy znajdują się jeszcze 3 osady otwarte, które świadczą o stabilizacji osadnictwa w tym rejonie.

Usytuowanie:

Obiekt znajduje się w lesie, 2 km na wschód od miejscowości Moskorzyn oraz ok. 3 km na południe od Morzycy. Grodzisko leży w obrębie lasu bukowego, otoczone od północy, zachodu i wschodu mokradłami. Prawdopodobnie jest to pozostałość po ciągu jezior, zmeliorowanych w XVIII – XIX wieku podczas kolonizacji fryderycjańskiej. Było to miejsce o dużych walorach obronnych.

Opis:

Nizinne grodzisko w Moskorzynie, o wymiarach 70 x 72 m, jest obiektem typu pierścieniowatego o kształcie regularnego owalu. Wyraźnie wyodrębnione wały ziemne, których wysokość od dna fosy dochodzi do 7 m, zostały przerwane w południowo-zachodniej części. Jest to prawdopodobnie pozostałość przejazdu bramnego. Od strony południowej widoczna jest fosa, której głębokość dochodzi do 4 m. Jej początek po zachodniej stronie wyraźnie wiąże się z domniemanym przepustem bramnym, co może świadczyć o istnieniu w tym miejscu grobli, a także wjazdu do grodziska. Punktem centralnym obiektu jest majdan, w postaci stożkowatego wzniesienia, którego wysokość dochodzi do 3 - 4 m.

Stan i wyniki badań:

Grodziskiem w Moskorzynie interesowano się już pod koniec XIX wieku. 24 października 1932 r. Hans Jürgen Eggers dokonał oględzin stanowiska, podczas których znalazł na powierzchni obiektu fragmenty ceramiki oraz polepy. W kwietniu 1968 r. zespół badaczy z Pracowni Archeologiczno – Konserwatorskiej Przedsiębiorstwa Państwowego Pracowni Konserwacji Zabytków oddział Szczecin pod kierunkiem dr Eugeniusza Cnotliwego przeprowadził badania powierzchniowe oraz sondażowe. W trakcie prac badawczych wykonano cztery wykopy sondażowe, usytuowane w obrębie majdanu, we wschodniej oraz centralnej części stanowiska. Sporządzono wówczas dokumentację opisową, fotograficzną i rysunkową, w tym plan warstwicowy grodziska. Na podstawie wydobytych wówczas fragmentów naczyń określono chronologię obiektu na VIII - X wiek, a zainwentaryzowany materiał zabytkowy przekazano do Muzeum Pomorza Zachodniego w Szczecinie. Kolejne badania odbyły się w kwietniu 1976 roku. Przeprowadziła je grupa archeologów z PA-K PP PKZ w Szczecinie. W trakcie prac wykonano 17 otworów wiertniczych, które potwierdziły istnienie ziemnych umocnień obronnych. Uzupełniono wtedy wcześniej wykonaną dokumentację stanowiska o plan nawarstwień grodziska, powstały na podstawie odwiertów sondażowych. Ustalono także sposób budowy obwałowań grodziska, które wzniesiono poprzez usunięcie ziemi ze stoków wzgórka tworzącego majdan obiektu. Dolne partie majdanu oraz obniżenie przy zachodniej ścianie grodziska, wskazano jako obszar niezbyt intensywnego osadnictwa. 11 kwietnia 1985 r. obszar grodziska został przebadany przez Stefana Wesołowskiego w ramach badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski.

W latach 1974-1975 w bezpośredniej okolicy stanowiska wycięto krzaki oraz drzewa, następnie teren zaorano w celu posadzenia lasu. Podczas tych prac odkryto rozległą, wczesnośredniowieczną osadę, która powstała nieco wcześniej niż grodzisko i była z nim wyraźnie powiązana.

Grodzisko jest dostępne dla zwiedzających

Opr. Marta Żukowska-Bosy

Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-293191

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 26 stycznia 2019, 12:49 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Zachodnio-Pomorskie » Moskorzyn Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL