Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Żółków Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: czwartek, 29 czerwca 2017, 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Zwróćmy się na wschód od Jarocina, Tu spotykamy na lewym brzegu Lu-tyni (d. Warty) w odległości 1 1/2 klm na południe od obszerniejszy w powiecie, przez lud „okopem szwedzkim zwany. Kodeks Dypl. Wlkp. wymienia go pod nazwą „Grodzisko" pod Żerkowem w r. 1372. (Kozierowski Bad. nazw topograficznych Archidiec. Pozn. K. D. W. nr. 1671) Długosz w swej Hist. I str. 45 wymienia w tejże okolicy w pobliżu rzeczki Lutyni „górę Zirkow" (Żerków) jest to prawdopodobnie nasz okop. A jeśli X. M. Łukaszewicz w swej mo-nografji miasta Żerkowa (Strażnica Ostrów czyli miasto Żerków) na wiarogodnych opiera się źródłach, to właśnie tu należy szukać owej strażnicy „Ostrowem" zwanej, która była przez kilka wieków siedzibą kasztelanów ostrowskich. Do tej warowni schronił się za cza-sów Władysława Łokietka z rozbitka-mi wojsk królewicz Kazimierz, pobity pod Pyzdrami przez Krzyżaków (ks. Łuk. ). Codex dipl. M. Pol. nazywa warownię tę Ostrowem pod Wilkowyją (tam-że). Dopiero za czasów króla Ludwika Węgierskiego wśród zawieruch domowych uległa warownia ta zupeł-nemu zniszczeniu w r. 1383.

Odtąd zamilkło wszelkie życie na tem gro-dzisku, w ustach ludu tylko krążą różne baśnie i wspomnienia. Tu ma być zakopana kasa wojenna szwedzka, tu widują niejedni, jak pieniądze się palą, tu ukazuje się duch, który brzęcząc łańcuchami krąży wokoło po najwyższym wale wołając:
„Talerza i noża Zabiję najstarszego koniarza". I biada temu z pastuchów, który go zobaczy, bowiem w najbliższym czasie musi umierać. Według innych znowu rycerz na koniu objeżdża rok rocznie te wały wołając powyższe słowa.

Grodzisko żerkowskie zbudowane jest nad Lutynią na lewym jej brzegu, otoczone dwiema fosami, i dwoma wałami. Środkowy nasyp jest stożkowaty, blisko 12 m wysoki, z kotliną na szczycie mało co zagiętą o 40 m. średnicy strome zbocze tego nasypu mierzy 35 m. Wał wewnętrzny ma 15 m szerokości, a 2—3 m wysokości, zewnętrzny zaś jest 10 m szeroki, a mniej więcej 1 m wysoki. Obwodu ma okop ten na zewnętrznym wale 380 m, na środkowym zaś 280 m, a na najwyższym szczycie 80 m.; cała warownia ma 140 m średnicy. Przekrój przeprowadzony jest w kierunku ze wschodu na zachód. Grodzisko to jest stosunkowo dobrze zachowane; tylko od strony zachodniej zaczął właściciel obecny, p. Namysłowski z Żerkowa, zewnętrzny wał rozwozić. Z tej to strony przedstawia go nasza rycina. Na zrębie zewnętrznego do połowy zwiezionego wału siedzą 2 osoby, w fosie pierwszej znajduje się jeden powóz, a w drugiej powóz drugi. Do częściowego zniszczenia tego nasypu przyczynił się niemało dawniejszy posiedziciel p. Luzar, który z oko-pów tych wydobył kilka wozów dębiny od starości zczerniałej, z której kazał sobie porobić sprzęty domowe.
Na okopie tym porosłym trawą nic znaleść nie mogłem, tylko na miejscu, świeżo rozwiezionego wału zewnętrznego znalazłem kilka skorup od naczyń na krążku robionych z gliny gruboziarnistej, jednę z równoległymi poziomemi brózdami, a inną z nacięciami prostopadłemi, kawałek żelaza (prawdopodobnie ostrze od noża) i kość od niewiadomego zwierzęcia. W bliskości tego nasypu znalazł p. Krukowski z Żerkowa przy rozwożeniu kilku kopców (grobów?), znajdujących się na jego łące, w głębokości 1 m pod powierzchnią ,,rapier" żelazny blisko 1 m. długi, który znajduje się w posiadaniu jednego z naszych muzeów poznańskich. X. Łukaszewicz zaś wspomina w swej monografji miasta Żerkowa, że w bliskości grodziska tego przy rozorywaniu łąk folwarcznych odkryto szczątki osady najprawdopodobniej wczesnohistorycznej (ogniska, bruki, skorupy i t. p.); znaleziono bowiem między innemi charakterystyczny dla tej epoki naszyjnik pleciony z drutu „złotego" (prawdo-podobnie bronzowego). Również pochodzi stąd naczynie, znalezione wraz ze skarbem srebrnym składającym się z siekańców i sporej liczby monet tzw. krzyżówek. W r. 1923 otrzymało Muz. T. P. N. znaleziony w pobliżu grodziska kamień żarnowy z otworem i kilka koncentrycznemi brózdami.

Źródło: Grodziska Powiatu Jarocińskiego, K. F. Gibasiewicz, str. 219-227 [w:] Przegląd Archeologiczny, Tom II, R.5, Z.2, 1923

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 29 czerwca 2017, 08:04 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 6 maja 2018, 14:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Żerków
- Żółków
- Okop Szwedzki
- Schwedenschanze
- Szwedzki Szaniec
- Grodzisko
- Góra Zirkow [Jan Długosz]
- Ostrów
- Strażnica Ostrów
- Zollenfelde
- Zulkow

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 6 maja 2018, 14:31 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Żółków Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL