Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Zduny Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Obrazek

Obrazek

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:06 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko stożkowate w Zdunach stanowi relikt typowej siedziby przedstawiciela uprzywilejowanej klasy społecznej charakterystycznej dla okresu późnego średniowiecza do wczesnej nowożytności. Siedziba ta ma charakter obronny.

Usytuowanie i opis:

Grodzisko zlokalizowane jest w północno-zachodniej części miasta, przy ul. Kobylińskiej. Leży wśród podmokłych łąk, w dolinie rzeki Borownicy, w obrębie jej terasy zalewowej. Usytuowane jest na lewym brzegu rzeki i jednocześnie po prawej stronie jej dopływu.

Niewielkie grodzisko typu stożkowatego o średnicy podstawy od 40-46 m. W wyniku prowadzonej na nim intensywnej gospodarki rolnej został znacznie zniwelowany. Obecnie jest to płaskie owalne wyniesienie o wysokości około 1,5 m ponad otaczający teren. Pierwotnie ten dwór na kopcu oblany był wodą. Jego lokalizacja, w widłach dwóch cieków, była dobrze przemyślana z wykorzystaniem idealnych do obrony miejscowych warunków hydrologicznych.

Historia:

Teren, gdzie później wzniesiono gród nie był wcześniej zasiedlony. Grodzisko w Zdunach jest obiektem wielofazowym. Budowę grodu rozpoczęto pod koniec XIV w. od usypania stożka na specjalnie wzmocnionym gruncie. W 1 fazie jego funkcjonowania (od końca XIV - połowy XV w.) siedzibę mieszkalną wznoszono dwukrotnie. Trzeci budynek postawiono już w kolejnej umownie przyjętej fazie 2 datowanej od połowy XV do początków XVI w. Wszystkie budowle wzniesione na stożku były konstrukcji drewnianej. Obiekt używany był jeszcze przez kolejne 100 lat do ok. poł. XVII w. Po sąsiedzku, od 1261 r., wówczas we włościach książęcych, rozwijało się miasto Zduny. Dwór na kopcu był przypuszczalnie fundacją prywatną. Choć nominalnie właścicielami dóbr zduńskich w XIV w. byli biskupi wrocławscy, pozostawały one w dziedzicznej dzierżawie. W XV wieku, przejściowo majętności te przeszły w ręce królewskie, aby od pocz. XVI w. znaleźć się w rękach prywatnych na kolejne kilkaset lat.

Stan i wyniki badań:

W 1985 r. badania weryfikacyjne prowadzili M. Głosek, L. Kajzer, M. Ptycia, A. Wójcik. Badania wykopaliskowe R. Grygla miały miejsce w latach 1997-1998.

W wyniku badań stwierdzono, że nieco mniejszy od obecnego nasyp zbudowano na drewnianym moszczeniu położonym bezpośrednio na humusie łąkowym. Na obrzeżach wzmocniony był płaszczem kamiennym i palisadą. W fazie 1 funkcjonował tu drewniany, lekko zagłębiony budynek o wymiarach 5,5 x 7 m, który został planowo rozebrany. Drugi budynek o wymiarach 3,5 x 4,5 m zbudowano z belek o średnicy ok. 15 cm, które oszalowano deskami o szerokości 10 cm i oblepiono gliną. Ten obiekt uległ spaleniu. W fazie 2 wybudowano niezagłębiony budynek drewniany o wielkości 8 x 9,5 m z podłogą wykonaną z gliny na podłożu bruku kamiennego. Poszerzono wówczas nasyp do obecnych rozmiarów.

Pośród odkrytych w trakcie badań zabytków znalazły się liczne fragmenty naczyń ceramicznych (garnków, mis, dzbanów, pokrywek, trójnóżków, kufla) zarówno redukcyjnych (stalowoszare) jak i utleniających (ceglaste), z białej glinki, w tym malowane i szkliwione. Na zbiór kafli piecowych składały się formy garnkowe (z otworami kwadratowymi i rzadziej okrągłymi) oraz miskowe. Przedmioty żelazne to militaria (m. in. fragment kolczugi, ostrogi, groty bełtów, topory, strzemię, wędzidła, podkowy), okucia drzwi i skrzyń, skoble, kłódka i klucz do niej, sierp, haczyk na ryby, noże, ciosła, sprzączki do pasa, gwoździe i haki.

Obiekt dostępny. Zlokalizowany bezpośrednio przy drodze wylotowej z miasta w kierunku Kobylina. Naprzeciw grodziska usytuowany jest parking.

Źródło:
https://zabytek.pl/pl

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 22:11 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Zduny Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL