Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Spławie Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 21:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Gród w Spławiu był częścią wczesnośredniowiecznego świata słowiańskiego, w którym funkcjonowały organizacje terytorialne typu plemiennego. Został zniszczony w wyniku ekspansji państwa pierwszych Piastów.

Usytuowanie i opis:

Gród powstał na skraju terasy pradoliny Warty, otoczonej ze wszystkich stron wodami oraz niedostępnymi mokradłami, w otoczeniu żyznych gleb i zasobnych lasów. Zlokalizowany jest ok. 300 m na północ od koryta Warty, ok. 1000 m na południe od wsi Spławie, tuż przy gospodarstwie zw. Wodzisko.

Grodzisko wklęsłe, dość silnie zniekształcone, zniszczone od strony wschodniej i zachodniej. Majdan został zasypany, stąd grodzisko długo uchodziło za stożkowate. Zwieńczenie grodziska jest całkowicie płaskie, plateau posiada wymiary ok. 30 x 15 m. W XIX w. na grodzisku stał wiatrak. Jest to niewielki obiekt. Obecnie ma kształt niezbyt regularny, zbliżony do owalu o wymiarach 42 x 36 m i zachowanej wysokości około 4 m. Po wschodniej stronie grodziska, u jego podnóża rozlokowała się osada wczesnośredniowieczna. Obiekt dobrze widoczny z daleka, z drogi prowadzącej ze Spławia w kierunku Warty, do gospodarstwa zw. Wodzisko. Obiekt oznakowany tablicą informacyjną przy grodzisku.

Historia:

Osadnictwo rozwijało się tu na długo przed założeniem warowni. W pierwszym okresie eksploatacji stanowiska ludność kultury łużyckiej założyła tutaj cmentarzysko ciałopalne datowane na okres halsztacki (ok. 700-400 r. p.n.e.). Półtora tysiąca lat później funkcjonowało tu otwarte osadnictwo przedgrodowe. Gród, jak wynika z analiz dendrochronologicznych, zbudowano na przełomie IX i X w. Ekspertyza drewna z obwarowania grodziska wskazuje na jego ścięcie po 899 r. n.e. Warownia egzystowała stosunkowo krótko. Okres funkcjonowania grodu plemiennego w Spławiu przypadł na czasy doniosłych przemian zachodzących w X w. Na arenie dziejów pojawia się państwo Piastów, które uformowało się wokół silnych warowni centralnych w Gnieźnie, Poznaniu, Ostrowie Lednickim, Grzybowie i Gieczu. Niebawem w zasięgu jego ekspansji znalazły się dalsze tereny Wielkopolski m.in. Spławie. Ślady pożaru stwierdzone podczas wykopalisk na grodzisku, jak też porzucony w popłochu dobytek świadczą o agresywnym sposobie rozszerzania władzy piastowskiej. Gród upadł w 2 poł. X w. i już go nie reaktywowano. Ocalała część ludności, która pozostała w Spławiu odbudowała osadę w pobliżu spalonej warowni, zaś ruiny grodu pozostały świadectwem dawnego wielkiego znaczenia tego miejsca, które zakończyło się wraz z powstaniem naszego państwa.

Stan i wyniki badań:

Na stanowisku nr 2 w Spławiu, dawniej znanym pod nazwą Wodzisko, prowadzono kilkukrotnie badania wykopaliskowe. W 1970 r. prowadził je D. Durczewski, w 1991-1992 r. oraz w 2001 i 2002 r. badaniami kierował M. Brzostowicz. W wyniku badań ustalono, że środek tego niewielkiego obiektu zajmował majdan o średnicy ok. 28-30 m. Na zewnętrznym obwodzie tego placu stały budynki mieszkalne i gospodarcze, być może funkcjonowała tu również studnia. Główną linię fortyfikacji stanowił wał drewniano-ziemny o szerokości około 9 m wzniesiony w technice rusztowej. Stwierdzono, że jego jądro tworzyły dwa - pochylone do siebie - stosy belek, poprawiających statykę całej konstrukcji. Od strony majdanu wał był licowany drewnianą ścianą. Dostępu do warowni broniła fosa. W trakcie wykopalisk pozyskano liczne szczątki roślin, kości zwierząt oraz wyroby rękodzielnictwa, stanowiące cenny materiał do studiów nad gospodarką dawnych mieszkańców Spławia. Trudnili się oni uprawą roli, hodowali zwierzęta na czele ze świnią, także polowali i łowili ryby. Ich zajęcia rękodzielnicze opierały się na obróbce drewna, żelaza, kamienia, gliny, kości i poroża. Archeolodzy badający grodzisko udokumentowali ślady różnych obrzędów związanych z życiem duchowym mieszkańców grodu, m. in. czaszkę końską, która była zawieszona na szczycie obwarowań dla ochrony przed złymi mocami. Mieszkańcy grodu utrzymywali liczne kontakty sąsiedzkie w ramach większego terytorium plemiennego. Archeologicznie potwierdzono związki Spławia z tornowsko-klenickim kręgiem kulturowym obejmującym Łużyce, północną część Dolnego Śląska oraz południową Wielkopolskę. Wpływ tej kultury widoczny jest w formie i wielkości omawianej warowni, a także licznej obecności charakterystycznych naczyń dwustożkowatych typu Tornow. Z kolei kontakty z Północą zaowocowały obecnością ceramiki typu Menkendorf-Szczecin. Obecność na grodzisku przedmiotów o charakterze ekskluzywnym (elementy uzbrojenia, puchary, drewniane naczynia toczone, misternie zdobione oprawki rogowe) wskazuje, że gród zamieszkiwały osoby zamożne.

Źródło: https://zabytek.pl/pl

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 21:34 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Spławie Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL