Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Niepart Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Gród w Nieparcie był jednym z licznych grodów o znaczeniu lokalnym wznoszonych na pograniczu śląsko-wielkopolskim w okresie tworzenia się państwowości polskiej, będących realizacją ekspansjonistycznych dążeń pierwszych Piastów do powiększania terytorium państwa i szybkiego zagospodarowania jak największych obszarów.

Usytuowanie i opis:

Grodzisko leży ok. 600 m na wschód od Niepartu, 300 m na południe od drogi Niepart-Gogolewo. Usytuowane jest w terenie podmokłym, pośród łąk, na dnie doliny, na lewym, wschodnim brzegu rzeki Dąbroczni. Obecnie po wschodniej stronie grodziska wykopano dodatkowy rów melioracyjny.

Grodzisko wklęsłe, kształtu kolistego o średnicy ok. 100 m. Wysokość wału wynosi ok. 4-5 m. Otoczone jest bardzo płytką dziś fosą, najwyraźniej widoczną wiosną, w okresie roztopów. Obiekt dobrze zachowany, ale mocno zarośnięty. Widoczny ze znacznej odległości w postaci kępy drzew i krzewów.

Historia:

Grodzisko w Nieparcie stanowi centrum wczesnośredniowiecznego skupiska osadniczego obejmującego jeszcze kilka osad rozlokowanych wokół, stanowiących jego bezpośrednie zaplecze gospodarcze oraz cmentarzysko szkieletowe. Powstało w 2 połowie X w. w ramach boomu osadniczego o cechach kolonizacyjnych, jaki nastąpił na obszarze pomiędzy Wartą a Baryczą na przełomie X i XI wieku, a więc w fazie tworzenia się państwa piastowskiego. Intensywnie zasiedlone w jednej fazie wczesnego średniowiecza (fazie D) do około połowy XI w. Na podstawie zabytków znalezionych na jego terenie obserwuje się także ślady późniejszej bytności na grodzisku, ale osadnictwo to wydaje się być już epizodyczne. Kres egzystencji, a przynajmniej głęboki kryzys grodu nieparckiego można wiązać z najazdem księcia czeskiego Brzetysława I w 1038 r., który zwłaszcza w południowej części Wielkopolski dokonał znacznych spustoszeń.

Stan i wyniki badań:

Obiektem interesowano się już w XIX wieku. W 1898 r. R. Erzepki przeprowadził na grodzisku wykopaliska. Później badania powierzchniowe, w 1929 r., wykonał Z. Rajewski. Inwentarz zabytkowy pozyskany z terenu grodziska stanowią: fragmenty naczyń ceramicznych obtaczanych górą i całkowicie, kości zwierzęce, przedmioty metalowe: groty włóczni, fragment ostrogi żelaznej, groty strzał, klucz żelazny, rak żelazny do chodzenia po lodzie, noże, sprzączka lirowata, krzesiwo, osełki, szydła kościane. W wale stwierdzono duże kamienie i zwęglone drewno. Grodzisko otaczają osady, na czele z bezpośrednio przylegającą do niego osadą przygrodową, obfitującą w liczny materiał zabytkowy, szczególnie w naczynia gliniane.

Źródło: https://zabytek.pl/pl

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 20:46 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Niepart Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL