Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Małachowo-Złych Miejsc Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 25 grudnia 2016, 11:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Znane jako:

- Małachowo-Złych Miejsc
- Szwedzki Szaniec
- Schweden Schanze
- Malvenkamp
- Malachowo
- Małachowo Złychmiejsc

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 25 grudnia 2016, 11:51 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Gród w Małachowie Złych Miejsc był jednym z licznych grodów wzniesionych w centralnej części Wielkopolski, która dała początek polskiej państwowości. Na rozbudowanej sieci tego typu obiektów opierał się zarząd terytorialny zarówno organizmów plemiennych jak i późniejszego państwa piastowskiego. Grodzisko to jest przykładem obiektu typu wklęsłego, dwufazowego.

Usytuowanie i opis:

Grodzisko leży ok. 500 m na północ od drogi z Gniezna (w odległości 14 km od niego) do Witkowa oraz 400 m na południe od drogi Małachowo Złych Miejsc - Kołaczkowo. Usytuowane jest ok. 5 km na zachód od grodziska wczesnośredniowiecznego z czasów plemiennych w Chłądowie. Położone jest w terenie nizinnym, wśród pól i pastwisk, niegdyś zapewne pośród podmokłych łąk. Obiekt oblewa fosa zasilana wodami bezimiennego cieku.

Grodzisko wklęsłe, składające się z dwóch części. Jego kształt wskazuje na nie jednoczasowe powstanie obu części. Część północna jest nieco mniejsza, pierścieniowata o średnicy zewnętrznej ok. 70 m, a południowa o formie podkowiastej posiada wymiary ok. 80 x 50 m. Po przebudowie i powiększeniu pierwotnego grodu, obiekt osiągnął wymiary zewnętrzne ok. 100 x 80 m, wymiary jego wnętrza, w najszerszym miejscu, wynoszą 48 x 45 metrów. Całość otoczona jest fosą o szerokości ok. 9 metrów. Wały, szerokie na 12 m, zachowane są do wysokości od 4 do 4,5 metra. Obiekt bardzo dobrze zachowany, jego imponujące obwałowania, porośnięte gęstą trawą i nielicznymi drzewami, widoczne są już z odległości kilkuset metrów.

Historia:

W obecnym stanie badań, przy braku materiałów uściślających datowanie, okres funkcjonowania grodu należy określić w szerokich ramach czasowych wczesnego średniowiecza. Może zatem pochodzić zarówno z okresu plemiennego jak i czasów kształtowania się państwowości polskiej. Obiekt wzniesiony został przypuszczalnie w dwóch etapach. Prawdopodobnie najpierw wzniesiono wał pierścieniowaty, a następnie, po rozebraniu południowego odcinka tego wału, gród rozbudowano, powiększając go w kierunku południowym i otoczono odrębnym wałem podkowiastym dostawionym do obwarowania starszego oraz wykopano fosę.

Stan i wyniki badań:

Dotychczas na grodzisku prowadzone były wyłącznie badania powierzchniowe. W 1934 r. autopsję przeprowadził Z. Zakrzewski pozyskując jedynie róg łosia. W 1990 r. U. Szamałek prowadziła tu badania powierzchniowe w ramach ogólnopolskiego programu AZP. I tym razem nie udało się zarejestrować żadnych materiałów zabytkowych, które pozwoliłyby precyzyjniej datować obiekt. Podczas prospekcji terenowej w otoczeniu grodziska zarejestrowano osadę przygrodową, na powierzchni której znaleziono ułamki naczyń glinianych datowanych na fazę D (?) wczesnego średniowiecza, a więc na okres od poł. X do poł. XI wieku.

Źródło: https://zabytek.pl/pl

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 20:36 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Małachowo-Złych Miejsc Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL