Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Dolnośląskie » Radunia Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: sobota, 27 kwietnia 2019, 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Jednym z najstarszych znanych obecnie wałów kamienno-ziemnych, odkrytych w obrębie Masywów Ślęży i Raduni jest konstrukcja na Górze Raduni. Blisko dwukilometrowej długości usypisko otacza obszar o powierzchni około dwudziestu hektarów. Stanowisko to położone jest na południowo-wschodnim stoku góry, omijając w górnej partii szczyt. Pierwsze prace na tym terenie prowadził Robert Schückw drugiej połowie XIX wieku, który stwierdził, iż był to teren przeznaczony do wypasu owiec. Kolejne badania realizowane na początku XX wieku dostarczyły materiałów, na podstawie których ich odkrywca, Georg Lustig, ustalił, iż opisywany wał pełnił funkcję obronną. Następnie, w połowie XX wieku prace na tym terenie prowadziła Halina Cehak-Hołubowiczowa. W rezultacie tych wykopalisk wysunięta została teoria, iż konstrukcja kamienno-ziemna na Górze Raduni otaczała obszar strefy sacrum.

W latach 2013-2015 badania na Górze Raduni prowadzone były z ramienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie prac otwarto łącznie siedem wykopów w różnych częściach stoku południowo-wschodniego. Ich celem było ustalenie chronologii oraz charakteru stanowiska. Za miejsce prac wybrano zarówno tzw. Kaczą Kałużę, czyli naturalny niewielki zbiornik wody, jak i obszary od niego znacznie oddalone. Na największe nagromadzenie zabytków ruchomych, głównie fragmentów glinianych naczyń, natrafiono po północnej i północno-zachodniej stronie tzw. Kaczej Kałuży. Przedmioty te znajdowały się w obrębie wyraźnie widocznych obiektów. Jeden z nich przypuszczalnie pełnił funkcję mieszkalną. W trakcie badań powierzchniowych prowadzonych w obrębie wału, w pobliżu tzw. Kaczej Kałuży, natrafiono również na kolejne usypisko kamienno-ziemne, zdecydowanie mniejszych rozmiarów niż konstrukcja otaczająca całe stanowisko. Na podstawie przeprowadzonych prac możliwe było ustalenie przynajmniej dwóch faz funkcjonowania stanowiska w pradziejach, a także zebrano szereg wskazówek, umożliwiających ustalenie funkcji całego założenia.

Źródło: Badania na Górze Raduni w latach 2013-2015, Patryk Chudzik, str. 35 XX Śląskie Sympozjum Archeologiczne, Wrocław 2017

_________________
Obrazek


Szczegóły postu
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 27 kwietnia 2019, 18:50 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Dolnośląskie » Radunia Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

Narzędzia:
 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL