Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Gostyń Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 12 grudnia 2016, 16:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Gostyń
- Gostyn
- Gostingen
- Zamkowa Góra
- Schloßberg

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 12 grudnia 2016, 16:21 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 19:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko w Gostyniu stanowi pozostałość obronno-rezydencjonalnej siedziby rycerskiej . Jego powstanie należy łączyć z założycielem miasta Gostynia Mikołajem Przedpełkowicem herbu Łodzia.

Usytuowanie i opis:

Grodzisko znajduje się we wschodniej części miasta, w dolinie rzeki Kani-na jej lewym brzegu. Przylega bezpośrednio do średniowiecznego założenia miejskiego.

Obiekt nazywany „Górą Zamkową” lub „Zamczyskiem” ma kształt nieregularnego, ściętego stożka o wysokości ok. 10 m, średnicy górą ok. 30 m i średnicy u podstawy ok. 80 m. Pierwotnie nasyp otaczała fosa (obecnie nieczytelna), a od strony południowej i wschodniej dodatkowo wał ziemny. W 1972 r. teren grodziska zrewaloryzowano, a na szczycie wzniesiono pomnik poświęcony Bohaterom Ziemi Gostyńskiej. Płaszczyznę szczytu wyłożono betonowymi płytami. Od zachodu usypano nasyp, na którym zbudowano schody prowadzące na szczyt grodziska.

Historia:

W dokumencie lokacyjnym z 1278 r. książę Przemysław II nadaje Mikołajowi prawo zbudowania miasta Gostynia oraz w dowolnie wybranym miejscu obwarowań. Badania archeologiczne potwierdziły, że gród użytkowany był w okresie średniowiecza, XIII/XIV - poł. XIV w. Pod koniec funkcjonowania warownia uległa spaleniu. Po Łodziach, władających Gostyniem w XIV w. właścicielami miasta zostawały kolejne rody możnowładców. Teren grodziska użytkowany był przez nich do pocz. XVIII w. Pozostałości murowanej zabudowy przetrwały na grodzisku w stanie szczątkowym do XIX w. Około 1905 r. wzniesiono na kopcu pomnik Mikołaja Przedpełkowica, który zniszczyli Niemcy w 1940 r.

Stan i wyniki badań:

Grodzisko było wielokrotnie badane powierzchniowo. Badania wykopaliskowe przeprowadził w latach 2012-2014 Bogdan Walkiewicz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Pracami objęto wschodnią część założenia. W wykopie na stoku wzgórza wystąpił materiał przemieszany, zsypiskowy datowany od XIV do XVII w. Na szczycie kopca odsłonięto nawarstwienia z końca XIII i z XIV w. (kamienny fundament wieży) oraz nowożytne z pocz. XVIII w. (fundament kamienno-ceglany). Trud usypania kopca podjęty został dla budowy wieży mieszkalno-obronnej. Budynek o zarysie kwadratu wzniesiono na masywnym, kamiennym fundamencie wzmocnionym gliną i dużymi kamieniami. Szerokość fundamentu w dolnej partii wynosiła ok. 2 m. Budowla posadowiona na tak solidnej podstawie mogła mieć nawet 10 m wysokości. Pod wieżą znajdowała się piwnica wyłożona brukiem kamiennym. W sąsiedztwie budowli odkryto relikty innych budynków drewnianych. Z wypełniska wieży pochodzą m.in. fragm. naczyń glinianych, kości zwierzęce oraz militaria (topór, ostroga, hak do napinania kuszy, groty strzał do kuszy. Do przedmiotów luksusowych należy naczynie w kształcie buta zdobione plastycznym ornamentem roślinnym. Niestety, badania nie dały odpowiedzi na pytanie, co działo się na Górze Zamkowej w XV-XVII w. Uniemożliwiła to obecna zabudowa a przede wszystkim stopień zniszczenia wzgórza w wyniku prac ziemnych.

Źródło: https://zabytek.pl/pl

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 19:40 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Wielkopolskie » Gostyń Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL