Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Trzcin Grodzisko 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 20 lutego 2017, 13:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Usytuowanie i opis

Grodzisko znajduje się ok. 2,5 km na południowy-zachód od wsi Trzcin i na południe od drogi prowadzącej z Mroczna do Trzcina. Jest elementem nieprzekształconego przyrodniczo krajobrazu związanego z doliną rzeki Wel. Stanowisko położone jest na skraju pól uprawnych na wysokim krańcu płaskiego pagórka będącego fragmentem wysoczyzny. Założenie obronne w Trzcinie ma kształt nieregularnego owalu otoczonego wałem pierścieniowym. Szerokość wału u podstawy sięga 15 metrów. Jego wysokość w części zachodniej wynosi około 5 m. Powierzchnia majdanu jest niewielka i wynosi ok. 2 arów. Majdan składa się z dwóch części leżących na dwóch różnych poziomach. Za wałem, w części północno-wschodniej grodziska znajduje się ziemny bastion o wymiarach 30 x 40 metrów, którego powierzchnia leży ok. 3 metry poniżej korony wału.

Historia

Mimo przeprowadzonych badan archeologicznych, trudno jednoznacznie określić zarówno chronologię, jak też funkcje grodziska. W części południowej stanowiska odkryto fragmenty naczyń ceramicznych datowane na X - XI w, natomiast materiał ceramiczny znaleziony w części północnej pochodzi z XII-XIII w. i późnego średniowiecza. Niewielka ilość materiału zabytkowego znalezionego w trakcie badań sugeruje refugialną funkcję grodu, ale obecność ziemnego bastionu stanowiącego dodatkowy element obronny oraz samo położenie grodziska stanowią przesłanki, że obiekt mógł strzec przeprawy przez rzekę Wel. Grodzisko znane było w literaturze przed II wojną światową. W 1930 r. wymienił je Władysław Łęga w opracowaniu dotyczącym Pomorza we wczesnym średniowieczu. Na podstawie wykopów, które zniszczyły znaczną część majdanu można przypuszczać, że stanowiskiem interesowali się nie tylko badacze przeszłości.

Stan i wyniki badań

Pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadzone zostały w 1975 r. przez Jerzego Gąssowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, jednakże ich wyniki nie są znane. Kolejne badania o charakterze sondażowo-ratowniczym wykonały w latach 1990 i 1998 ekspedycje z UMK w Toruniu. W 1990 r. wyeksplorowano dwa wykopy sondażowe, a teren wokół grodziska został przebadany powierzchniowo. W obrębie sondaży zarejestrowano ślady po zabudowie mieszkalnej powiązanej z konstrukcjami wału. Być może podobna zabudowa istniała również w centralnej części majdanu grodziska, niestety duży stopień zniszczenia tej partii stanowiska wykopami rabunkowymi uniemożliwił jego pełne rozpoznanie. Z tego samego powodu nie zdołano ustalić wzajemnych zależności między wyższą częścią południową grodziska tworzącą rodzaj ziemnego bastionu, a niższą północno-wschodnią.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko-982

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 20 lutego 2017, 13:34 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: środa, 31 października 2018, 11:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Trzcin stan.1
- Trczyn
- Tryszczyny
- Trzyn
- Straszewo
- Burgwall
- Szwedzkie Szańce
- Schweden Schanze

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: środa, 31 października 2018, 11:38 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Trzcin Grodzisko 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL