Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Łęcze Grodzisko Uroczysko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: środa, 8 lutego 2017, 14:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Obserwacje oczyszczonych profili dawnych wykopów pozwoliły ustalić, że grodzisko posiada tylko jedną warstwę, co pośrednio potwierdzone zostało przez jednorodność materiału zabytkowego w warstwach spływowych, zalegających poniżej.

W pierwszym sezonie prace skoncentrowano się na południowo-zachodniej części grodziska, gdzie przeprowadzono przekop przez dobrze na tym odcinku zachowany wał i jego rozsypisko na stoku aż na wspomnianą powyżej równinkę. Pozwoliło to ustalić konstrukcję i chronologię wału oraz powiązać stratygraficznie *[2] osadę znajdującą się na tej równince z osadą na terenie majdanu grodziska. Osada ta została przebadana wciągu dwóch sezonów prawie w całości (sadząc z konfiguracji terenu). Odkryto tam jedenaście jam, w tym kilka o wyraźnym charakterze zasobowym i być może jedną bardzo zniszczoną ziemiankę. Jamy zaznaczają się dopiero od głębokości poniżej 0,5 m, mają w zarysie kształt owalny lub okrągły, w przekroju na ogół nieckowaty o płaskim lub kulistym dnie. Głębokość (od stropu jamy) wynosi od kilkunastu centymetrów do około jednego metra. Pod względem inwentarza wyróżniają się: jama 2 (badania 1958 r.) zawierająca ceramikę, dwie bryłki bursztynu oraz duży fragment sierpa żelaznego, a także jama 4 z badań 1959 roku. Odkryto w niej duże ilości ceramiki (w tym fragmenty dużych naczyń o charakterze zasobowym), trzydzieści dwie bryłki bursztynu, gruszkowaty wisiorek brązowy, fragment szpili (?) żelaznej, dwa gładziki kamienne oraz liczne kości rybie.

Przeprowadzone badania ichtiologiczne wykazały, że kości znalezione (w jamach 4 i 7) należały do: leszcza (34 kości - 39,5%), płoci (4 kości - 4,6%), troci (3 kości - 3,5%), ciosy (2 kości - 2,3%), karpia (1 kość - 1,2%), sandacza (1 kość - 1,2%), jesiotra (1 tarcza kostna -1,2%). Ogółem oznaczono 46 kości (53,5%) całego materiału. Kości nieprzydatnych do oznaczeń było 40 szt. (46,5%) - stanowiły je kości ryb karpiowatych.

Z innych zabytków wymienić należy żelazny grot oszczepu, wisiorki bryzowe i gliniane, przęśliki, gładziki kamienne i ponad setkę bryłek bursztynu. Licznie występowała ceramika i bryłki polepy, rzadko kości zwierzęce. O miejscowym wytopie żelaza mówią trzy odkryte fragmenty żużla, które świadczą o wytopie tutaj rudy darniowej. Analizy przeprowadzone przez m.in. J.Piaskowskiego na odkrytych przedmiotach żelaznych sezonu 1958 roku pozwoliły ustalić, że wykonano je z niezbyt wartościowego żelaza dymarkowego.


Interesująco przedstawia się materiał ceramiczny uzyskany z terenu osady oraz rozsypiska wału. Niestety charakter stanowiska bardzo utrudnił uzyskanie większej ilości form całych lub też nadających się do rekonstrukcji. Stwierdzono duże bogactwo w zakresie form i ornamentyki naczyń. Znaleziono dużą ilość mis, kubków, talerzy glinianych, naczyń sitowatych, jajowatych, beczułkowatych, baniastych, dwustożkowych o lejkowatej szyjce, przysadziste wazy, przy czym w obrębie poszczególnych typów znać wyraźne zróżnicowanie w zakresie kształtu, wielkości i zdobnictwa.

Nie udało się natomiast uchwycić związków stratygraficznych grodziska z drugą osadą, która znajduje się na odpisanym powyżej południowo-wschodnim stoku wzgórza, o około siedemdziesiąt metrów od szczytu pagórka i dwadzieścia metrów poniżej jego poziomu. Badania w 1959 roku pozwoliły ustalić, że osada ta rozciągała się w północnej części równiny. Przekopano tam jamę oznaczoną numerem 13, nieróżniącą się wyglądem od opisanych powyżej. Na stropie jamy odkryto skupisko skorup i liczne części uszkodzonej ozdoby z wielu zwojów drutu brązowego z żelaznymi wisiorkami. Jama zawierała liczne fragmenty naczyń, identycznych z ceramiką opisaną powyżej, oraz siedem bryłek bursztynu. Jak wynika z rozrzutu materiału w przeprowadzonych wykopach, osada ta była większa od leżącej tuż pod wałami grodu. Materiał z obu osad jest analogiczny, nie wyklucza to jednak możliwości kilku czy nawet kilkudziesięcioletnich różnic czasowych miedzy zamieszkiwaniem jednej i drugiej.

Na podstawie wydobytych zabytków określono wiek grodziska i związanej z nim osady na tzw. wczesny i środkowy okres lateński (400-100 p.n.e.).

W drugim sezonie badań udało się ustalić położenie cmentarzyska, wiążącego się prawdopodobnie z zespołem osad z Łęcza. Jest ono położone o 1,5 km w prostej linii od nich, na terenie lasu, tuż przy szosie, już w granicach Kadyn. Stanowisko zgłosili pracownikom ekspedycji J. i K. Downarowie z Łęcza. W latach 1950-1953 z miejsca tego wybierano piasek, niszcząc przy tym szereg grobów. Badania sondażowe odkryły zniszczony grób popielnicowy pod brukiem kamiennym. Z przyczyn technicznych przeprowadzenie prac na szerszą skale okazało się niemożliwe.


Źródło: http://historia-wyzynaelblaska.pl/l-cze.html

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: środa, 8 lutego 2017, 14:07 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 19 lutego 2017, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Przykład wyżynnego grodziska o wybitnych walorach obronnych stanowiącego refugium dla dwóch osad znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Usytuowanie i opis

Obiekt znajduje się na ok. 0,5 km na północ od wsi Łęcze na szczycie wzgórza stanowiącego element pasma ciągnącego się wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego. Grodzisko ma kształt owalny o wymiarach ok. 50 x 40 m Otoczone jest wałem, z którego ocalały trzy odcinki. Szerokość wałów u podstawy sięga 6 - 10 m , a ich wysokość w stosunku do współczesnego poziomu majdanu sięga 2,5 m. Powierzchnia majdanu wynosi ok. 600 m2 .

Historia

Gród w Łęczu funkcjonował we wczesnej epoce żelaza i był obiektem jednofazowym. Grodzisko było intensywnie badane przed II wojną światową. W północnej części majdanu znajduje się kamień poświęcony pamięci R. Dorra - niemieckiego badacza, który prowadził badania archeologiczne na grodzisku.

Stan i wyniki badań

Pierwsze badania na grodzisku przeprowadzono przed II wojną światową. Niestety nie są znane ich wyniki. Ponowne badania archeologiczne miały miejsce w latach 1958 - 1959 pod kierunkiem J. Antoniewicza. Ze względu na intensywne prace wykopaliskowe badaczy niemieckich na majdanie grodziska, badania powojenne koncentrowały się w południowo-zachodniej części obiektu obejmując grzbiet wału, niewielki fragment majdanu i dwie sprzężone z grodziskiem osady. Wyniki badań pozwoliły ustalić, że gród był stale zamieszkany przez niewielką ilość ludzi. Pozostała ludność zamieszkiwała pobliskie osady. O dużym znaczeniu obronnym obiektu świadczą silnie rozbudowane konstrukcje drewniano-ziemne wałów otaczających grodzisko. W trakcie badań natrafiono na liczne fragmenty naczyń o cechach kultury łużyckiej, pomorskiej i bałtyjskiej oraz inne zabytki ruchome, również bryłki bursztynu

Na teren grodziska prowadzi czerwony szlak turystyczny.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko-755

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: wtorek, 30 października 2018, 00:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Łęcze stan.1
- Uroczysko
- Święty Kamień
- Święte Miejsce
- Lenzen
- Burgwall

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: wtorek, 30 października 2018, 00:27 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Łęcze Grodzisko Uroczysko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL