Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Gutowo Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 6 lutego 2017, 15:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Badania grodziska wczesnośredniowiecznego w Gutowie w 2006 r. (stanowisko 1, gmina Lubawa, województwo warmińsko-mazurskie) prowadzono w ramach wspomnianego wyżej projektu finansowanego przez MNiI. Grodzisko wczesnośredniowieczne w Gutowie położone jest w północnej części ziemi lubawskiej, gdzie dominuje młodoglacjalny krajobraz polodowcowy. Grodzisko usytuowane jest 50 m od drogi biegnącej od wsi Gutowo do wsi Rybno. Zajmuje kulminację jednego z pagórków morenowych.

Obiekt posiada kształt elipsoidalny o wałach wypiętrzonych na wysokość kilkunastu metrów. Od strony północno-wschodniej znajduje się tzw. wał zaporowy oddzielony od zasadniczego masywu grodziska suchą fosą. Nieckowatego kształtu majdan ma wymiary ok. 30×15 m i posiada wyraźne wypiętrzenie w centralnej partii i zagłębienie w partii północno-wschodniej. We wschodniej części korony wału znajduje się siodłowate zagłębienie – prawdopodobnie ślad po dawnym przejściu bramnym. Na południe od grodziska znajduje się kontynuacja wyniesienia – być może obszar dawnej osady podgrodowej.

Pierwsze prace weryfikacyjno-sondażowe przeprowadziła ekipa Instytutu Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu. Wykazały one wczesnośredniowieczną metrykę stanowiska, datowanego wówczas na XI w. W ramach badań prowadzonych w 2006 r. pracami wykopaliskowymi objęto wewnętrzne stoki grodziska. Wytyczono dwa wykopy szerokopłaszczyznowe na osi wschód–zachód o wymiarach 6×4 m, przecinające dolne i środkowe nawarstwienia wału i kotlinki przywałowej. Uchwycono w nich złożony układ stratygraficzny. W wykopie zachodnim odkryto nawarstwienia kulturowe o miąższości około 160 cm, na które składały się warstwy demolacyjno-pożarowe, wśród których były liczne węgle drzewne i kamienie obsunięte z wału. Odkryto również dość czytelne w profilach umocnienia wału, które interpretować można jako pozostałość konstrukcji skrzyniowej.

Na podstawie układu stratygraficznego można uznać, że gród miał jedną fazę zasiedlenia. W warstwach pozyskano niezbyt liczny materiał ceramiczny i stosunkowo niewiele szczątków kości zwierzęcych. Łącznie wśród zespołu naczyń glinianych okresu wczesnośredniowiecznego z XII w. i początku XIII w. znaleziono także około 200 fragmentów ceramiki kultury pomorskiej. W zespole ceramiki naczyniowej z Gutowa przeważają garnki całkowicie obtaczane, ze znacznie wychylonym brzegiem, często z wyodrębnioną szyjką, o ornamencie dookolnych żłobków oraz linii falistych w układach strefowych,
jaki i pojedynczych, a także z listwami plastycznymi (tab.VII; 1, 4; VIII, 1, 7). Sporadycznie pojawiają się pucharki na pustej nóżce (tab. VIII; 4, 5). Ceramika wykazuje cechy stylistyczno-technologiczne (tab. VII, VIII) nawiązujące do garncarstwa ziemi chełmińskiej i michałowskiej oraz północnego Mazowsza (faza IIIa–c). Wskazuje to na słowiański charakter osadnictwa związanego z tym grodem. Brak tu znalezisk obcych kulturowo, których można by się spodziewać w tej strefie pogranicza.


Źródło: z najnowszych badań pogranicza słowiańsko-pruskiego w rejonie lubawsko-iławskim, Kazimierz Grążawski, Pruthenia, TOM II, Olsztyn 2008, str. 119-143

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 6 lutego 2017, 15:47 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: wtorek, 30 maja 2017, 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko znane w literaturze jako:

- Gutowo
- Korzonka
- Burgwall
- Guttowo

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Stanowisko znane pod nazwą miejscową jako Korzonek lub Szwedzki Szaniec znajduje się w północnej części ziemi lubawskiej ok. 1 km na południe od wsi Gutowo i ok. 50 m na wschód od drogi prowadzącej z Gutowa do Rybna.
Ochrona konserwatorska

Grodzisko objęte zostało ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków dn. 26.04.1969 r.

Opis stanowiska:

Grodzisko zajmuje kulminację jednego z pagórków morenowych. Ma kształt nieco zdeformowanej elipsy o wymiarach 80 x 60 m. Zewnętrzna wysokość wałów otaczających majdan wynosi 10 - 12 m. Ponad to od strony północno-wschodniej znajduje się wał zaporowy oddzielony suchą fosą od zasadniczego masywu grodziska. Majdan o wymiarach ok. 30 x 15 m ma wyraźne wypiętrzenie w centralnej części oraz zagłębienie w partii północno-wschodniej. Obniżenie we wschodniej części korony wału jest zapewne pozostałością po dawnym przejściu bramnym.

Badania:

Badania wykopaliskowe prowadzone na grodzisku pozwoliły stwierdzić, że wał obronny grodziska miał konstrukcję skrzyniową. W trakcie badań pozyskano również znaczne ilości fragmentów naczyń oraz kilka przedmiotów metalowych. Wśród fragmentów ceramicznych znaczny odsetek stanowiły pozostałości naczyń pradziejowych typowych dla kultury kurhanów zachodniobałtyjskich. Należy zatem przypuszczać, że budowa grodu we wczesnym średniowieczu spowodowała zniszczenie występującego w tym miejscu osadnictwa pradziejowego związanego z kręgiem bałtyjskim. Fragmenty naczyń wczesnośredniowiecznych stylistycznie związane z terenami północnego Mazowsza i Pojezierza Brodnickiego pozwalają datować obiekt w Gutowie na przełom XII i XIII w. Jednocześnie należy podkreślić fakt, iż mimo położenia stanowiska w strefie pogranicza polsko-pruskiego nie natrafiono na znaleziska sugerujące przenikanie tradycji pruskich na tym obiekcie.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 19 października 2018, 22:58 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Gutowo Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL