Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Bezławki Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 23:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Element średniowiecznego, krzyżackiego kompleksu osadniczo-militarno-gospodarczego flankowanego od strony wschodniej wyniesieniem, na którym znajdował się warowny gród oraz od strony zachodniej wzgórzem z murowanym zamkiem (obecnie kościół). Wieś Bezławki rozciągająca się w obniżeniu pomiędzy wzgórzami stanowiła osadnicze i gospodarcze uzupełnienie kompleksu.

Usytuowanie i opis

Grodzisko znajduje się w południowo- wschodniej części wsi, na wzgórzu, które od południa i wschodu otacza głębokie koryto rzeki Dajny. Stanowisko położone jest przy głównej drodze prowadzącej przez wieś, ok. 200 metrów na wschód od mostu na rzece. Założenie obronne w Bezławkach zajmuje powierzchnię około 3 ha. We współczesnej formie obiektu można wyróżnić trzy elementy: majdan i pozostałości wałów zajmujące kulminację wzniesienia; strefę poniżej korony wałów w postaci rozległej platformy oraz elementy występujące u podnóża grodziska. Mimo utrudnionej czytelności dolnych partii stanowiska jest możliwe wyodrębnienie w jego zachodniej części rozległego podgrodzia.

Historia

Stanowisko znajduje się na terenie lokowanej przez Krzyżaków wsi Bezławki, której nazwa ma pruskie pochodzenie. Najstarsza faza funkcjonowania obiektu wiąże się z bliżej nieokreśloną, pradziejową formą osadniczą datowaną na szeroki horyzont czasowy zamykający się pomiędzy późną epoką brązu i wczesną epoką żelaza. Druga faza przypada na okres średniowieczny , a jej początek na drugą połowę XIV w. Ostatnia faza o charakterze osadnictwa wiejskiego miała miejsce od końca XVI i w wieku XVII.

Dokument lokacyjny wsi Bezławki pochodzi z 9 sierpnia 1371 r. i został wydany przez komtura bałgijskiego Ulricha Fricke. Należy przyjąć, że pierwsze prace związane z konstrukcją grodu zaczęto realizować około 1360 r. Podstawową funkcją było zapewne zabezpieczenie od wschodu przedpola ulokowanego na sąsiednim wzgórzu zamku. W latach 1402-1404 Bezławki stały się siedzibą sojusznika Krzyżaków, zbuntowanego księcia litewskiego - Świdrygiełły. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część załogi księcia stacjonowała wówczas na terenie grodu. W XVI i XVII w. bezławieckie dobra należały do rodu von der Groeben.

Stan i wyniki badań

Pierwsze badania wykopaliskowe na grodzisku w Bezławkach przeprowadzone zostały z ramienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego w 2000 r. przez Tomasza Nowakiewicza. Prace miały charakter badań sondażowo-rozpoznawczych. Na ich podstawie wyodrębnione zostały fazy zasiedlenia obiektu oraz ich chronologia. Ustalono, że najbardziej czytelna jest średniowieczna faza funkcjonowania stanowiska związana z podbojem plemiennych ziem Barcji przez zakon krzyżacki i powstaniem w Bezławkach militarnego kompleksu osadniczego. W trakcie badań zarejestrowano ruchomy materiał zabytkowy w postaci fragmentów naczyń reprezentujących trzy fazy zasiedlenia stanowiska, dwa krzyżackie brakteaty, fragment zapinki rozetowej, grot bełtu, szklany paciorek i fragment kłódki cylindrycznej oraz liczne gwoździe żelazne stanowiące pozostałość dawnych konstrukcji drewnianych grodu. Badania nie potwierdziły wczesnośredniowiecznej fazy funkcjonowania stanowiska.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko-369

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 13 lutego 2017, 23:57 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: środa, 9 stycznia 2019, 17:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Leżący na pograniczu Barcji i Galindii gród w Bezławkach (stan. I) został zaadaptowany do potrzeb Zakonu najprawdopodobniej dopiero na początku 2. połowy XIV wieku. Wcześniej fortalicja ta mogła być siedzibą Prusa na służbie Krzyżaków, chociaż wyniki badań archeologicznych wskazują, że obiekt został posadowiony w miejscu dawnego osadnictwa pradziejowego (późna epoka brązu–wczesna epoka żelaza). Terminus post quem dla funkcjonowania krzyżackiego grodu stanowi data emisji dwóch brakteatów (1360 rok lub nieco później), znalezionych w warstwie powstałej wskutek niwelacji części obwałowań w północnej części obiektu. Zrealizowano wówczas pewien etap prac adaptacyjnych. Miały one zapewne związek z planami budowy warowni w strategicznie ważnym pasie nadgranicznym (lokalizacja nad brzegiem Dajny m.in. w skuteczny sposób zapewniała ochronę najbliższego brodu lub mostu). Nie wiadomo jednak, czy inwestycja była realizowana przed lub równolegle z budową położonego w niedalekim sąsiedztwie zamku murowanego (stanowisko II), czy też później, będąc jego swoistym uzupełnieniem. W latach 1402–1404 w Bezławkach, zapewne przede wszystkim w zamku murowanym, przebywał książę Świdrygiełło, tak więc musiano znaleźć miejsce do pobytu nie tylko dla jego świty, ale również dla załogi litewskiej. Znaleziona podczas badań grodziska zapinka rozetowa o litewskiej proweniencji wskazuje, że Krzyżacy mogli przeznaczyć właśnie ten obiekt na miejsce stacjonowania załogi litewskiej. Nie jest znany kres funkcjonowania fortalicji, chociaż jak należy sądzić na podstawie chronologii znalezisk ruchomych, mógł on zamknąć się w ramach 1. ćwierci XV wieku. Praktycznie nic nie wiadomo na temat skali adaptacji krzyżackich fortalicji drewniano-ziemnych w Barcianach (I) i Drużbie (Allenburg I) na terenie Barcji, w Braniewie na Warmii, Gwardiejsku (Tapiawa I) i Znamiensku (Welawa) na obszarze Natangii oraz w Królewcu (Sambia) i Tervete (Semigalia). Obiekty te zostały przejęte przez Zakon około połowy XIII wieku. Istniały krótko (niekiedy kilka lat), swoją egzystencję zakończyły przeważnie już w XIII stuleciu.

Źródło: Problematyka adaptacji i transformacji na przykładzie krzyżackich grodów z terenu Prus i Inflant, Dariusz Poliński, str. 261-283 [w:] Archaeologia Historica Polona, TOM XXIV, 2016, str. 269-270

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 14:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Bezławki stan.1
- Bayselawken
- Bäslack

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 14:02 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Warmińsko-Mazurskie » Bezławki Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL