Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Świętokrzyskie » Stawy Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 22 lipca 2018, 13:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Kluczowe wartości zabytkowe: Jeden z większych grodów państwowych w Małopolsce. Przypuszczalna siedziba kasztelani czechowskiej.

Usytuowanie i opis:

Stanowisko położone jest na wyspie wśród rozlewisk Nidy, pomiędzy wsiami Stawy, Motkowice i Umianowice.
Grodzisko zajmowało pow. ok. 8 ha. Główny człon grodu znajdował się na zachodnim krańcu wzgórza. Od strony wschodniej przylegało do niego podgrodzie. Gród otoczony był podwójną linią obwałowań o eliptycznym zarysie. Człon właściwy otoczono ponadto dodatkową podwójną linią wałów. Umocnienia obronne zostały niestety prawie całkowicie rozorane. W obrębie majdanu natrafiono na znikome ślady zabudowy mieszkalnej (kilka jam i ziemianek z paleniskami kamiennymi), pochodzących z czasów osady otwartej. Nie odkryto zabudowy związanej z czasem funkcjonowania grodu, co można tłumaczyć funkcją schronieniową grodu (refugialną).

Historia:

Na terenie grodu stwierdzono ślady osadnictwa związane z epoką kamienia i kulturą łużycką. Wczesnośredniowieczna osada otwarta funkcjonowała tu prawdopodobnie w IX - X w., po czym została spalona. Następnie wzniesiono tu gród obronny, datowany na XI - XII wiek. Grodzisko identyfikowane jest z siedzibą kasztelanii w Czechowie, ale przyjęcie tej tezy musi wiązać się z przesunięciem okresu funkcjonowania obiektu co najmniej do poł. XIII w. Wokół grodu (np. w miejscowości Umianowice) w trakcie badań powierzchniowych zaobserwowano ślady osadnictwa otwartego. Stanowisko obecnie użytkowane jest jako pole orne.

Stan i wyniki badań:

Pierwszą wzmiankę o grodzisku podał w 1887 r. ks. Władysław Siarkowski. Obiekt został odkryty i opisany w 1955 r. przez D. Woźniak (jako stanowisko w miejscowości Wygoda). W latach 60-tych wizytacje obiektu przeprowadzały Elżbieta Dąbrowska i Zofia Wartołowska. Badania wykopaliskowe w latach 1968 - 74 prowadziła Zofia Woźnicka, pod koniec prac przy współudziale Jerzego Guli.

Stanowisko dostępne. Materiał zabytkowy z badań przechowywany w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Stacji Archeologicznej IHKM PAN w Igołomii.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 22 lipca 2018, 13:44 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 38986
Opis:

Grodzisko położone na piaszczystym wzgórzu (221 m n.p.m.), ulokowanym na terasie dennej Nidy, pomiędzy jej dwoma ramionami (tzw. pagór meandrowy). Wypłaszczenie szczytowe wzgórza wyniesione jest 10-12 m ponad poziom dna doliny, zbocza wzgórza są strome od strony N i W, od S i E łagodniejsze. Wały podgrodzia są prawie całkowicie rozorane, wały głównego członu grodziska zachowane są w niektórych miejscach do wysokości 1–1,5 m. Układ obwałowań dostosowany został do morfologii wypłaszczenia szczytowego wzgórza, rozciągającego się wzdłuż linii E-W. Główny człon grodziska zajmuje kraniec W wzgórza, nachylonego w tym miejscu w kierunku SW. Otoczony jest on podwójną linią obwałowań, jego kształt zbliżony jest do owalu (120 x 110 m), powierzchnia wraz z wałami wynosi około 1 ha (majdanu wewnątrz obwodu wałów – 0,3 ha). Od strony E do głównego członu grodu przylegało czworokątne, wydłużone podgrodzie, otoczone podwójną linią wałów. Wymiary podgrodzia wraz z wałami wynoszą 380 x 120-200 m (powierzchnia około 6 ha), powierzchnia majdanu w obrębie wałów wynosi blisko 2 ha. Odcinki wałów podgrodzia od strony S i E biegły prawie po liniach prostych, nieznacznie tylko wygiętych na zewnątrz, odcinek N był mocniej wygięty, zgodnie z ukształtowaniem stoku wzgórza. Od strony W, N i S odcinki wału zewnętrznego podgrodzia dochodziły do linii kolistej, „suchej” fosy, otaczającej główny człon grodziska. Odcinek W wału wewnętrznego podgrodzia biegł po linii wklęsłej w kierunku E, zgodnie z przebiegiem wspomnianej „suchej” fosy, otaczającej główny człon grodziska. Odległość między wałem wewnętrznym i zewnętrznym podgrodzia wynosiła 25-60 m. Analiza zdjęć lotniczych obiektu wykazała istnienie zamytych obecnie całkowicie „suchych” fos przed wałami wewnętrznymi i zewnętrznymi głównego członu grodziska i podgrodzia. Powierzchnia całości założenia przekraczała 8 ha. Od strony SW grodziska widoczne były dwa kolejne odcinki zamytych fos, długości 250 i 120 m. Jeśli przyszłe badania wykażą ich obecność również w innych częściach wzgórza, na którym położone jest grodzisko, to jego powierzchnia mogłaby dochodzić do 12 ha.

Stratygrafia:

Brak dokładnych danych. W komunikatach w Informatorach Archeologicznych wspomina się najpierw o rozpoznaniu osady otwartej, której istnienie poprzedzało budowę grodu, potem zaś autorki badań dopuszczają możliwość istnienia starszej fazy wału.

Typ umocnień:

Brak dokładnych danych. W krótkich komunikatach wspomina się o konstrukcji skrzyniowej wału (typ WIVB1 ?), skrzynie miały mieć szerokość 2,3-2,5 m. pozostałe wymiary wałów nie są znane.

Zabudowa:

W komunikatach wspomina się o odkrywaniu w trakcie badań budynków półziemiankowych. Jeden z nich (dwufazowy) miał wymiary 4,0 x 3,5 m, odkryto w nim palenisko wyłożone kamieniami.

We wcześniejszych komunikatach autorki badań wspominają, iż w IX-X w. na wzgórzu funkcjonowała osada otwarta, na terenie której zbudowano potem gród, datowany na XI-XII w. W jednym z późniejszych komunikatów sygnalizowano, że osada otwarta mogła funkcjonować w IX w., 1. faza grodu w X i początkach XI w., 2. faza grodu w XI i XII w.

Znaleziska:

W trakcie badań poza ceramiką odkryto także kilka grotów strzał, noże, szydła, przęśliki, kawałki żużla, przedmioty kościane i bliżej nieokreśloną zausznicę brązową, zdobioną granulacją.

Chronologia: XI-XII w.

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 19:26 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Świętokrzyskie » Stawy Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL