Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Śląskie » Mstów Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: niedziela, 19 lutego 2017, 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Stanowisko Mstów-Podlesie 4 (AZP 86-49/30) jest osadą obronną kultury łużyckiej z późnej epoki brązu (900-750 r. p.n.e.) i początków wczesnej epoki żelaza (750-550 r. p.n.e.) oraz wczesnośredniowiecznym grodziskiem datowanym na IX i X w. Relikty osad obronnych ludności kultury łużyckiej są na terenie dzisiejszej Polski bardzo rzadkie, łącznie odkryto tylko około 70. zabytków tego rodzaju. Również wczesnośredniowieczne grodziska należą do wyjątkowych stanowisk archeologicznych i są tym cenniejsze, że wiążą się ze Słowianami i początkami państwa polskiego. Zabytek ma dosyć czytelną formę krajobrazową, zachowały się również nawarstwienia kulturowe oraz zabytki nieruchome i ruchome. Obiekt jest cennym źródłem do poznania pradziejów i najstarszej historii Polski.

Usytuowanie i opis

Stanowisko znajduje się na Wyżynie Częstochowskiej, na niewysokim wzgórzu (295,6 m n.p.m.), górującym nad prawym brzegiem przepływającej poniżej rzeki Warty. W planie ma kształt owalno-czworoboczny, a jego powierzchnia wynosi ok. 1 hektara. Od strony zachodniej, a zwłaszcza północno-zachodniej podejście do grodziska jest naturalnie strome, a więc dosyć utrudnione, natomiast od strony zachodniej dostęp do obiektu jest łatwy i tu znajdują się relikty dwóch niewysokich, kamienno-ziemnych wałów oraz sucha fosa. Poza centralną częścią zabytek porasta las.

Historia

Jak dowodzą badania archeologiczne stanowisko ma dwie fazy chronologiczne. Pierwsza, związana jest z ludnością kultury łużyckiej i z konieczności musimy ją datować szeroko, to jest na późną epokę brązu (900-750 r. p.n.e.) i początki wczesnej epoki żelaza (750-550 r. p.n.e.). Druga faza wiąże się z okresem wczesnego średniowiecza wiekami IX i X, tak więc przypada na początki formowania się państwa Piastów.

Stan i wyniki badań

Prace wykopaliskowe na stanowisku prowadzono w latach: 1957 (Adam Kauss), 1966 (Włodzimierz Błaszczyk), 2010-2012 (Maciej Kosiński, Magdalena Wieczorek-Szmal, Greta Bielińska). Odkryto zabytki nieruchome (w tym obiekty mieszkalne) i znaleziono liczne fragmenty ceramiki kultury łużyckiej i z wczesnego średniowiecza. Dokumentacja z badań oraz zabytki ruchome znajdują się w Muzeum w Częstochowie.

Obiekt dostępny przez cały rok.


Źródło: https://zabytek.pl/pl/obiekty/grodzisko-1279

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 19 lutego 2017, 20:32 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: czwartek, 7 grudnia 2017, 15:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Opis:

W Mstowie znajduje się domniemane grodzisko pierścieniowate typu wyżynnego, usytuowane na szczycie wzgórza nad przełomem malowniczej tu Warty. Jest być może pozostałością wczesnośredniowiecznej osady obronnej stanowiącej czoło opola, wzmiankowanego już w 1267 r.

Grodzisko w Mstowie może stanowić ilustrację obronnych walorów położenia wyżynnego. Okazałe wzgórze z zarysem obwałowań wznosi się na wysokość około 50 m nad doliną Warty. Ma formę cypla, stanowiącego zachodni kraniec rozleglejszego wzniesienia Chrapoń, ciągnącego się pomiędzy doliną Warty a drogą do Koniecpola. Z trzech stron stoki wzgórza są bardzo strome i trudno dostępne, jedynie od wschodu możliwy jest łatwiejszy dostęp poprzez łagodne obniżenie terenu między cyplem a kulminacją wysoczyzny.

Domniemane grodzisko ma kształt nieregularny. Wymiary obiektu wynoszą 120 x 60 m. W centralnym punkcie majdanu wznosi się wysoki, metalowy krzyż na murowanym postumencie z kamienia.

Forma obiektu wskazuje na to, że szczyt wzgórza został ufortyfikowany poprzez sztuczne oskarpowanie jego stoków i usypanie nad skarpą niskiego wału okrężnego, zwieńczonego przypuszczalnie częstokołem. Wysokość wału i sztucznej skarpy jest największa od strony możliwego zagrożenia, tj. od wschodu, oraz częściowo północny i południa. Wysokość sztucznej skarpy w tej części grodziska wynosi przeciętnie 2-3 m, a po stronie południowo-wschodniej nawet 5 m. Liczona od wewnątrz wysokość wału na tym odcinku dochodzi do około 1 m. W innych częściach obiektu, bronionych przez strome stoki wzgórza, wysokość sztucznej skarpy nie przekracza 1-1,5 m, a wysokość wału po stronie wewnętrznej - 0,5 m.

Na powierzchni obwałowań występują przepalone kamienie, stanowiące przypuszczalnie pozostałość po pożarze drewnianych elementów obronnych grodu.

Znakomite pod względem obronnym usytuowanie domniemanego grodu mstowskiego na szczycie trudno dostępnego wzgórza, pomiędzy rzeką a drogą do przeprawy przez Wartę, dawałoby jego użytkownikom możliwość sprawowania kontroli nad przeprawą i prowadzącym przez nią szlakiem. Szczyt wzniesienia był przy tym świetnym punktem widokowym, umożliwiającym stałą obserwację rozległego obszaru przełomu Warty przez wzgórza pod Mstowem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pozostawania grodu mstowskiego w bezpośrednim kontakcie wzrokowym z odległym od niego w linii prostej o 4,5 km na zachód wczesnośredniowiecznym grodem na wzgórzu Gąszczyk w rejonie dzisiejszego Siedlca Mirowskiego. Oba grody mogły razem stanowić silny zespół obronny, umożliwiający sprawowanie pełnej kontroli nad całą strefą przełomu Warty i leżącymi w tym obszarze przeprawami.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 7 grudnia 2017, 15:51 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Śląskie » Mstów Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL