Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Wybrzeże Grodzisko




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: czwartek, 1 września 2016, 22:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko znane w literaturze jako:

- Wybrzeże
- Dubiecko
- Stare Dubiecko
- Ruska Wieś

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: czwartek, 1 września 2016, 22:37 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: sobota, 3 lutego 2018, 01:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Wieś Dubiecko została nadana Piotrowi Kmicie przez Władysława Jagiełłę w 1389 r. Miasto lokowano po przeniesieniu na drugi - lewy brzeg Sanu w 1407 r. staraniem Mikołaja Kmity. Jego siedziba była drewniana i leżała w części Dubiecka zwanej Grodzisko (od grodu funkcjonującego tu w okresie X-XIII wiek) jeszcze na prawym brzegu Sanu. Po spłonięciu w I poł. XVI wieku, w czasie wizyty królowej Bony, nowy drewniany dwór postawiono już na miejscu obecnego pałacu.

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Opis:

Stanowisko położone jest na opadającym ku N i E wypłaszczeniu szczytowym wzgórza (260 m n.p.m.), usytuowanego na prawym brzegu Sanu. Plateau wzgórza wznosi się około 65 m ponad dno doliny, zbocza od strony E, N i W są strome, od strony płaskowyżu (S) teren grodziska odcięty jest odcięte głębokim obniżeniem. Płaszczyzna szczytowa wzgórza ma kształt owalu (150 x 200 m, powierzchnia około 1 ha), podzielona jest skarpą o wysokości 1,5 m na część wyższą (E) i niższą (W). Brak widocznych śladów wału na powierzchni (jego istnienie potwierdziły badania wykopaliskowe).

Stratygrafia:

Badany odcinek wału jest najprawdopodobniej konstrukcją jednofazową. W południowej części majdanu, którą rozpoznano w trakcie wykopalisk, stwierdzono w niektórych miejscach znaczącą akumulację warstw, związaną z prowadzonymi na terenie grodziska pracami rolnymi i działalnością procesów stokowych (w niektórych miejscach nadkład warstwy na stropach wczesnośredniowiecznych obiektów przekraczał 1, a nawet 1,5 m). W przypadku dwóch półziemianek stwierdzono 2 fazy ich użytkowania.

Typ umocnień:

Rozpoznany odcinek S wału zachowany był szczątkowo (jego zewnętrzne partie najprawdopodobniej obsunęły się po stromym zboczu). Uchwycono wał na szerokości do 2,4 m i wysokości do 0,7 m. W nasypie ziemnym stwierdzono występowanie regularnych, podłużnych zaciemnień, być może pozostałości po drewnianych belkach.

Zabudowa:

W części S majdanu, w pobliżu linii wału, równolegle do jego wewnętrznej podstawy, biegł płytki, płaskodenny „rów” o szerokości kilku metrów. Powstał on zapewne na skutek wybierania ziemi na budowę wału. poniżej jego dna natrafiono na ślady kilku dołków posłupowych. W obrębie tego rowu odkryto zarysy kilku obiektów, w tym mieszkalnych. W pełni przebadano dwie półziemianki. Obiekt 1 to nieckowata jama na planie czworokąta z zaokrąglonymi narożnikami (3,8 x 3,5 m, głębokości 95 cm). Wypełnisko obiektu było dwufazowe, z młodszą fazą użytkowania wiązał się piec z kamieni łączonych gliną, umieszczony w narożniku SW. Zarys obiektu 7 odkryto dopiero na głębokości 1,6 m poniżej obecnego poziomu gruntu. Była to czworokątna półziemianka (3,9 x 3,7 m, głębokości około 1 m względem poziomu gruntu we wczesnym średniowieczu). Również i ten obiekt był zapewne użytkowany w 2 fazach. Z młodszą fazą wiązało się palenisko w narożniku E, ze starszą piec z kamieni łączonych gliną, usytuowany w narożniku W. Do obiektu prowadziło wejście w postaci „korytarzyka” o opadającym w kierunku wnętrza chaty dnie (pośrodku ściany NE). Pierwotnie w każdym narożniku i pośrodku każdej ściany tkwił pionowo wkopany słup (były to zapewne elementy konstrukcji dachu i ścian). W badanym rejonie odkryto także kilka innych obiektów o nieokreślonej funkcji.

Datowanie grodziska ramowe, w oparciu o analizę porównawczą odkrytych w trakcie badań fragmentów naczyń. M. Parczewski uważa, iż początek osadnictwa na terenie stanowiska mógł przypadać już na koniec IX w.

Chronologia: X-XI w.

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:56 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Wybrzeże Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL