Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Sanok Grodzisko Wzgórze Zamkowe




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: piątek, 5 października 2018, 23:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Naprzeciw grodu krakowskiego, za Wisłą, koło kościoła, który nazywa się Skałą, wymurował miasto, nazywając je od swojego imienia Kazimierzem; liczne inne miasta, a mianowicie: Wieliczkę, Skawinę, Lanckoronę, gród Olkusz, Będzin, Lelów miasto i gród, gród Czorsztyn, gród Niepołomice, gród Ojców, gród Krzepice, w ziemi sandomierskiej samo miasto Sandomierz, miasta: Wiślicę, Szydłów, Radom, Opoczno, Wąwolnicę, Lublin miasto i gród, grody w Sieciechowie, Solcu; grody w Zawichoście i w Nowym Mieście zwanym Korczyn. W Wielkopolsce miasta Kalisz, Pyzdry, Stawiszyn, Konin miasto i gród; w Nakle, Wieluniu, Międzyrzeczu, Ostrzeszowie – grody, Wieluń – miasto, Bolesławiec – gród; w ziemi kujawskiej Kruszwica, Złotoryja, Przedecz, Bydgoszcz. W ziemi sieradzkiej tamże w Sieradzu, silny gród, miasto Piotrków, gród Brzeźnicę. W ziemi łęczyckiej samo miasto i gród, w Inowłodzu – miasto i gród. Na Mazowszu miasto Płock i gród, który poprzednio był w jednym murze, teraz otoczył go drugim. W ziemi ruskiej miasto Lwów i dwa grody, gród Przemyśl, Sanok miasto i gród, miasto Krosno, grody Lubaczów, Trembowla, Halicz, Tustan. Te wszystkie miasta i grody otoczył potężnymi murami, domami i wysokimi wieżami, jak najgłębszymi fosami i innymi punktami obronnymi – ku ozdobie narodu oraz dla schronienia i obrony Królestwa Polskiego.

Źródło: Kronika Jana z Czarnkowa, Quomodo regebat regnum et populum, rozdz. 3

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: piątek, 5 października 2018, 23:18 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Opis:

Stanowisko położone jest na wyniosłym cyplu (360 m n.p.m.), położonym bezpośrednio nad Sanem, na jego lewym brzegu. Zbocza wzgórza są strome, jedynie od strony SW łączy się ono wąskim siodłem z płaskowyżem, na którym położone jest miasto lokacyjne. W tym miejscu, zapewne w średniowieczu, przekopano szeroki rów, który oddziela wzgórze zamkowe od płaskowyżu. Płaskie wypłaszczenie szczytowe wzgórza ma kształt trójkąta (100 x 70 m). Wały domniemanego grodziska są niewidoczne na powierzchni.

Stratygrafia:

W dotychczas opublikowanych sprawozdaniach brak jednoznacznych informacji o odkryciu nawarstwień, które w sposób jednoznaczny można byłoby datować na okres wczesnośredniowieczny. W trakcie badań wykopaliskowych odkryto co prawda w kilku miejscach warstwę określoną w sprawozdaniach jako wczesnośredniowieczną, jednakże odkryte w niej materiały datowano ramowo na XII-XIV w. Nie można więc wykluczyć, iż warstwy te powstały dopiero w okresie budowy zamku lub nieco tylko wcześniej.

Typ umocnień:

Nierozpoznane. Istnienie wczesnośredniowiecznego wału dotychczas nie zostało udowodnione, chociaż A. Kunysz wspomina o odkryciu fragmentu wczesnośredniowiecznego wału drewniano-ziemnego. Późniejsze badania nie doprowadziły jednak do odkrycia śladów wspomnianej konstrukcji, zaś w opublikowanych sprawozdaniach brak opisów i rycin odsłoniętej domniemanej linii umocnień.

Zabudowa:

Brak danych.

Podstawy datowania są bardzo niepewne. Pomimo przeprowadzenia badań wykopaliskowych w wielu punktach wzgórza zamkowego nie udało się natrafić na jednoznacznie dające się zidentyfikować warstwy i obiekty, które zawierałyby zabytki datowane wyłącznie na XII-poł. XIII w.

Chronologia: XII-XIII w.?

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:29 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Sanok Grodzisko Wzgórze Zamkowe


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL