Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Mymoń Grodzisko 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: poniedziałek, 19 czerwca 2017, 15:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Grodzisko znane w literaturze jako:

- Mymoń
- Besko
- Zamczysko

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: poniedziałek, 19 czerwca 2017, 15:51 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Ciekawie wyglada problem „zamczyska" w Mymoniu nad Wisłokiem w pobliżu dzisiejszej drogi głównej biegnacej przez Besko do Sanoka. Interesuje nas druga faza istnienia niewielkiego grodu na powierzchni 120 x 60 m, bardziej więc obronnego niż osadniczego, która specjaliści okreslaja na IX — koniec XI wieku. Niewykluczone, że pochodzi on z okresu, gdy tereny od Jasiołki na I wschód były we władaniu polskim i gdzieś w końcu XI w. Rusini zniszczyli gród, w konsekwencji czego granica polsko-ruska oparła sie o brzeg Jasiołki. Myśl taka mogłyby urealnić dokładne badania grodziska w Mymoniu.

Źródło: Studia nad Łemkowszczyzną, Jerzy Czajkowski, Sanok 1999, str. 9

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Opis:

Grodzisko położone jest na wydłużonym cyplu, w widłach Wisłoka i jego niewielkiego, prawobrzeżnego dopływu. Wypłaszczenie szczytowe cypla o wymiarach 120 x 60 m położone jest 30-35 m ponad dnem doliny. Szerokość cypla w jego najwęższym miejscu od strony E wynosi około 27 m. W odległości 40 m od krańca E cypla znajdują się słabo zachowane resztki wału I o wysokości do 1,5 m i szerokości około 5 m. Przed wałem znajduje się szeroka fosa, której dno zalega około 8 m poniżej korony wału I. Ta część cypla nosi nazwę „Zamczysko” i została zapewne uformowana w okresie budowy średniowiecznego zameczku. W odległości około 80 m na W od wału I widoczny jest słabo zachowany wał II (wysokości do 0,5 m) biegnący lekkim łukiem po linii N-S. Również przed wałem II widoczna jest „sucha” fosa, której dno zalega 4 m poniżej korony wału. Nie można wykluczyć, że pierwotnie szerokość cypla była większa (w miejscu przebiegu wału II wynosi ona obecnie 60 m), a obecny przewężony zarys cypla to efekt obrywania jego skarp przez wody Wisłoka i jego dopływu. Dalej w kierunku W od wału II widoczny jest niewielki podłużny garb, odległy od niego o 20-40 m. Być może jest to pozostałość kolejnej, zewnętrznej linii umocnień. Przestrzeń zamknięta wałem II ma około 0,5 ha powierzchni, pierwotnie mogła osiągać 1 ha.

Stratygrafia:

W trakcie badań poza rejonem wału II nie natrafiono na warstwy zalegające w układzie pionowym, zaś wczesnośredniowieczne obiekty zalegały bezpośrednio pod warstwą darni i wkopane były w calcowe podłoże. Wał II w trakcie badań okazał się konstrukcją jednofazową. Brak kontaktu stratygraficznego pomiędzy wczesnośredniowiecznymi obiektami (mieszkalnymi i gospodarczymi) odkrytymi w trakcie badań grodziska, a wczesnośredniowiecznym wałem II.

Typ umocnień:

M. Cabalska nie badała wału I, zamykającego pierwszy człon grodziska od W. Uważała ona, że zarówno ten wał, jak i pozostałości jego warstwy popożarowej od strony N i S majdanu, uchwycone na odc. I i VIII na terenie członu I grodziska, należy wiązać z funkcjonowaniem w XIV-XV w. niewielkiego gródka (”zameczku”), który został wzniesiony na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Wspomniana badaczka określiła technikę budowy wału II, związanego jej zdaniem z osadnictwem z VIII-IX w., jako izbicową (skrzyniową). Analiza opublikowanych rycin przekopu przez wał narzuca jednak inną interpretację techniki budowy tej linii umocnień. Zarówno ścianę zewnętrzną, jak i wewnętrzną, odległe od siebie o około 3 m, tworzyły dwa rzędy palisad. Zbudowane były one ze słupów średnicy 20-40 cm, wkopanych na jednej linii, w odległości od kilkunastu do 30 cm od siebie. W odległości 30-40 cm od palisady wewnętrznej, już wewnątrz wału, znajdował się kolejny, trzeci rząd palisady. Jeszcze jeden, czwarty rząd słupów, umieszczony równolegle do pozostałych i tkwiący również wewnątrz wału, biegł w odległości około 1 m od palisady tworzącej wewnętrzną ścianę wału. Domniemane ślady po tzw. izbicach mogą istotnie być pozostałościami po ścianach skrzyń, tkwiących od wewnętrznej strony palisady tworzącej ściany zewnętrzną i wewnętrzną wału. Ściany skrzyń zapobiegałyby wówczas wymywaniu ziemnego wypełniska wału przez wody deszczowe i roztopowe. Było to konieczne zabezpieczenie, biorąc pod uwagę opisany powyżej sposób wkopywania palisad. Pomimo obecności zagadkowych co do funkcji dwóch dodatkowych rzędów palisad wewnątrz wypełniska wału można uznać go za linię umocnień palisadową ścianą zewnętrzną i wewnętrzną (typ WIVD1 ?). Funkcjonowanie wału zakończył pożar. Domniemany wał III to nasyp ziemny bez śladów konstrukcji drewnianych. Jego funkcja, a także związek z wczesnośredniowiecznym grodem, nie są jasne

Zabudowa:

Spośród kilkunastu jam wczesnośredniowiecznych, odkrytych w trakcie badań na majdanie grodziska, jedynie 3 mogą być interpretowane jako pozostałości obiektów mieszkalnych. Jedna z nich to owalna jama (5 x 2,6 m), w której odkryto resztki 2 palenisk. Dwie pozostałe to czworokątne, płaskodenne obiekty (półziemianki ?) o wymiarach 4,2 x 3,5 i 4,5 x 2.5 m (w pierwszej z nich odkryto koliste palenisko).

M. Cabalska datowała funkcjonowanie grodu w Mymoniu na VIII-X w. Zdaniem M. Parczewskiego (1986, 197-199) analiza porównawcza znalezionej tu ceramiki nakazuje znaczne „odmłodzenie” metryki tego założenia. Na terenie grodziska wzniesiono niewielki średniowieczny gród, funkcjonujący według M. Cabalskiej w XIV-XV w.

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:06 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Mymoń Grodzisko 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL