Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Chodakówka Grodzisko 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 06:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Znane jako:

- Chodakówka stan.1
- Sieteszak
- Zamczysko

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: wtorek, 9 kwietnia 2019, 06:11 
 


Góra 
  
 
 Tytuł: Re: Opis
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 12:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Opis:

Grodzisko położone jest na wypłaszczeniu szczytowym i zboczach cyplowato ukształtowanego wzniesienia (352,7 m n.p.m.), górującego od S nad doliną niewielkiego strumyka - Markówki. Wzgórze to położone jest na północnym progu Pogórza Dynowskiego. Wypłaszczenie szczytowe wzgórza ma kształt zbliżony do nieregularnego, wydłużonego trójkąta. Grodzisko jest założeniem wieloczłonowym o powierzchni ok. 11 ha (podawana w starszej literaturze powierzchnia założenia - 6 ha - obejmuje przestrzeń majdanu w obrębie wału wewnętrznego, na terenie którego znajdował się niewielki „gródek”). Główny człon grodziska, zajmujący partię E najwyższej części wypłaszczenia szczytowego wzgórza, ma kształt nieregularnego pięcioboku (57 x 41 m, powierzchnia około 0,2 ha), o prostych odcinkach wału i wyraźnie uformowanych narożnikach. Zewnętrzna linia wału założenia ma kształt czworoboku o zaokrąglonych narożnikach (około 450 m po linii SW-NE i 350 m po linii SE-NW). Główny człon grodziska położony jest w centralnej partii założenia, które od N otoczone jest podwójną linią wałów, od W potrójną, zaś od E i S pojedynczym wałem. Nie można wykluczyć, że także od strony E istniała druga, wewnętrzna linia wału (w tym miejscu zaznacza się w terenie wyraźna, prosto biegnąca skarpa). Odległość między wałem zewnętrznym (położonym na stoku wzgórza) a wewnętrznym wynosi od strony N 20-60 m, od strony E zaś 15-25 m. Od strony W widoczna jest między „gródkiem” (głównym członem grodziska ?) a wałem wewnętrznym półkoliście uformowana stroma skarpa, która może być interpretowana jako trzecia linia wału. Od odcinka S wału „gródka” ciągnie się głęboki jar o stromych stokach, który tworzy przerwę między wałami od strony W, a odcinkiem S wału zewnętrznego. Należy podkreślić, że właśnie od strony S brak jest wyraźnych śladów obecności wału wewnętrznego. Jest to o tyle interesujące, że właśnie od strony S dostęp do grodu był najłatwiejszy, gdyż od tej strony wzgórze grodowe łączyło się stosunkowo płaskim siodłem z następnym wzniesieniem. Brak także przed odcinkiem S wału wyraźnych śladów poprzedzającej go fosy. Wały grodziska są słabo czytelne, w większości zostały silnie rozorane. Wyraźnie widoczne są jedynie odcinki N i W wału zewnętrznego i wewnętrznego oraz odcinek W wału „gródka”. Nieco gorzej zachowały się odcinki E i S wału zewnętrznego, chociaż ich przebieg jest możliwy do odczytania w terenie.

Stratygrafia:

G. Leńczyk przeciął przekopem zewnętrzną i wewnętrzną partię odcinka W i wewnętrzną partię odcinka N wału głównego członu grodziska („gródka”). Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy ta linia umocnień jest jedno- lub wielofazowa. Pewne przesłanki zdają się jednak wskazywać, że wał ten był konstrukcją dwufazową, bowiem jego warstwy popożarowe stratygraficznie „dzielą się” na starszą i młodszą.

Typ umocnień:

Przekroje przez wał głównego członu grodziska, wykonane przez G. Leńczyka, nie dostarczyły wystarczających danych dla odtworzenia jego konstrukcji. Wał ma obecnie formę ziemnego szańca (szerokości u podstawy ponad 7 m), trójkątnego w przekroju, lecz jego wewnętrzna struktura nie jest jednorodna. Również warstwy podestrukcyjne, akumulujące się u wewnętrznej i zewnętrznej podstawy wału, są mocno rozbudowane. wał posiadał pierwotnie jakieś drewniane elementy konstrukcyjne, które potem uległy spaleniu (odkryto 1 dołek posłupowy w pobliżu szczytowej partii wału).

Zabudowa:

Brak dokładnych danych. Między odcinkiem S wału zewnętrznego, a „gródkiem” W. Poradyło odkrył na powierzchni ciemne, owalne plamy o długości ponad 3 m. Odkryto w ich obrębie odkryto przepalone kamienie i fragmenty wczesnośredniowiecznych naczyń glinianych. Wspomniany badacz interpretuje te zaciemnienia jako górne partie rozorywanych obiektów mieszkalnych z okresu funkcjonowania grodu. Podobne zaciemnienia widoczne były również w partii E i N majdanu grodziska.

Źródło: http://atlasgrodzisk.pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: niedziela, 28 kwietnia 2019, 12:16 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Grodziska Podkarpackie » Chodakówka Grodzisko 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL