Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Opolskie » Pomorzowice Grodzisko 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: sobota, 8 grudnia 2018, 18:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39258
Stanowisko archeologiczne nr 2 w Pomorzowicach ma dwie główne fazy zasiedlenia. Jest to prawdopodobnie osada (obronna) kultury łużyckiej oraz zapewne późno średniowieczne grodzisko wyżynne. Poza tym na stanowisku odnotowano ślady z epoki neolitu. Pradziejowe osady obronne i średniowieczne relikty grodzisk to stanowiska o bardzo dużych walorach zabytkowych i naukowych. Obiekt posiada utrwaloną w krajobrazie, czytelną formę terenową i zachowane nawarstwienia kulturowe. Jest bezcennym zabytkiem archeologicznym, jednym z nielicznych tego rodzaju na Śląsku.

Usytuowanie i opis:

Grodzisko wyżynne w Pomorzowicach (stanowisko 2) zlokalizowane jest na północny wschód od miejscowości, ok. 1,5 km na północny wschód od kościoła i ok. 200 m na zachód od linii kolejowej. Zabytek położony jest na niedużym, naturalnym wzgórzu (najwyższym w najbliższej okolicy), które ma dosyć strome zbocza i z którego rozciągał się dobry widok na szeroką dolinę rz. Osobłogi. Grodzisko jest zalesione, u jego podnóża, płynie bezimienny ciek, a sam kompleks leśny, w którym znajduje się zabytek, otoczony jest przez pola orne i znacznie większy obszar leśny.

Nieduże grodzisko ma plan owalny, wymiary ok 65 na 50 m i powierzchnię ok. 30 arów (z wałami i fosą). Przestrzeń użytkowa, tzw. majdan ma wymiary ok. 40 na 25 m i obszar ok. 8 arów.

Z całą pewnością stanowisko 2 w Pomorzowicach nie jest typowym gródkiem stożkowatym, ale z drugiej strony jak na pradziejową osadę obronną kultury łużyckiej jego obszar wydaje się zbyt mały.

Historia:

Stanowisko archeologiczne o nie do końca ustalonej chronologii, prawdopodobnie o trzech fazach chronologicznych. W starszej literaturze przedmiotu uważane zarówno za osadę obronną kultury łużyckiej, z wczesnej epoki żelaza (ok. 750 – 400 r. p.n.e.), jak i za późnośredniowieczne – wczesno nowożytne grodzisko z XIV-XVI w. Trzeba jednak zaznaczyć, że na stanowisku nie prowadzono prac wykopaliskowych, które pozwoliłyby zweryfikować te informacje. Poza materiałem z wczesnej epoki żelaza i późnego średniowiecza na stanowisku znaleziono również neolityczne artefakty krzemienne świadczące o penetrowaniu tego miejsca już w końcu epoki kamienia.

Obiekt dostępny przez cały rok.

Oprac. Michał Bugaj

Źródło: https://zabytek.pl/pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 8 grudnia 2018, 18:53 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Opolskie » Pomorzowice Grodzisko 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL