Zarejestruj    Zaloguj    Dział    FAQ

Strona główna forum » Grodziska Opolskie » Jędrychowice Grodzisko
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Opis
 Post Napisane: sobota, 8 grudnia 2018, 19:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 15 lipca 2016, 15:43
Posty: 39013
Grodzisko, osada obronna ludności tzw. grupy nowocerekwiańskiej (stanowisko 2) datowana jest na XX-XVII w. p.n.e., tj. na wczesną epokę brązu. Zabytek jest najprawdopodobniej najstarszym zachowanym, posiadającym formę terenową, obiektem architektury obronnej na terenie Polski. Metryka i stan zachowania czyni stanowisko unikatowym. W bliskim sąsiedztwie zabytku znajdują się trzy inne założenia obronne – średniowieczne grodziska, ten położony nad rzeką Troją kompleks stanowisk Jędrychowice – Włodzienin należy do wyjątkowych w skali kraju.

Usytuowanie i opis:

Grodzisko w Jędrychowicach (stanowisko 2) znajduje się na południowy zachód od wsi Włodzienin (ok. 800 m od kościoła). Obiekt położony jest na wysokim cyplu, w widłach rzeki Troi i potoku Glinik, jej prawego dopływu. Zachowane relikty wałów porośnięte są drzewami, natomiast resztę obszaru stanowiska zajmuje pole uprawne. Osadę obronną założono na planie owalnym. Grodzisko ma powierzchnię ok. 2,2 ha (z wałami i fosą) i wymiary ok. 180-145 m. Osadę obwiedziono dwoma czytelnymi w terenie wałami, pomiędzy którymi znajduje się fosa. Od strony wschodniej i południowo – wschodniej umocnienia te są niewidoczne, ponieważ zostały zniwelowane podczas orki.

Historia:

Pradziejowa osada w Jędrychowicach datowana jest na XX-XVII w. p.n.e. (ok. 1935-1690 r. p.n.e.), okres ten przypada na wczesną epokę brązu (I okres). Datowanie to oparte jest na badaniach radiowęglowych i analizie zabytków. Gród powstał na miejscu nieufortyfikowanej osady otwartej (która zajmowała większą powierzchnię), a osiedle to było zamieszkiwane przez ludność tzw. grupy nowocerekwiańskiej. Ludność ta miała związek z mieszkańcami Moraw, Dolnej Austrii i zachodniej Słowacji (kultury wieterzowska i madziarowska) oraz Czech (kultura unietycka). Według Wojciecha Blajera i Jana Chochorowskiego koniec użytkowania grodu być może jest związany z migracją, z południowego wschodu, ludności tzw. kultur mogiłowych (m.in. kultury przedłużyckiej), która miała miejsce w XVII w. p.n.e. Można dodać, że teren stanowiska był już zasiedlony u schyłku epoki kamienia, tj. IV-III tys. p.n.e., natomiast po opuszczeniu go przez wczesnobrązowych osadników tzw. grupy nowocerekwiańskiej, w XVII w. p.n.e., najprawdopodobniej nie był już okupowany.

Stan i wyniki badań:

Już w okresie międzywojennym stanowisko było badane sondażowo, przez Bolko von Richtofena i Georga Raschke, natomiast w latach 1978-1985 szeroko zakrojone prace wykopaliskowe prowadzono pod kierownictwem Marka Gedla. W trakcie badań z lat 70-80. zarejestrowano i wyeksplorowano ponad 400 obiektów archeologicznych, z tego ponad 300 łączonych jest z wczesnobrązową osadą. Odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych (w tym ślady pracowni odlewniczych i zajmujących się obróbką kości i rogu) oraz liczne zabytki ruchome (fragmenty ceramiki, wyroby kościane, kamienne, rogowe i z brązu). Pradziejowy gród zabudowany był naziemnymi i półziemiankowymi domostwami, były one rozmieszczone nieregularnie, ale tworzyły mieszkalno-gospodarcze zespoły – zagrody. Na osadzie odkryto też groby ludzkie, ludność grupy nowocerekwiańskiej stosowała obrządek birytualny, z przewagą pochówków szkieletowych. Według Wojciecha Blajera i Jana Chochorowskiego tego typu założenia, jak grodzisko w Jędrychowicach, są charakterystyczne dla wczesnobrązowych ugrupowań kulturowo osadniczych północnej części Kotliny Karpackiej.

Obiekt dostępny przez cały rok.

Oprac. Michał Bugaj

Źródło: https://zabytek.pl/pl/

_________________
Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
 Post Napisane: sobota, 8 grudnia 2018, 19:07 
 


Góra 
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Grodziska Opolskie » Jędrychowice Grodzisko


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Tłumaczenie phpBB3.PL